– Tusen takk!, sier 18-åringen fra Steinkjer, som gikk helt til topps.
Under den siste fremførelsen brast han i gråt og latter om hverandre.
– Vi skal vinne Eurovision vi, mark my words. Jeg snakker fire språk, så vi skal mobilisere hele Europa, sier Alessandro gående ned fra scenen.
– Jeg er kjempeglad. Det var helt vilt å få 12 poeng fra juryene, sier han.
Kyle Alessandro vant med totalt 307 poeng. Nataleen, som kom på 2.plass, lå 117 poeng bak. Bobbysocks tok tredjeplassen med totalt 165 poeng.
– Krigersjel
Sangen «Lighter» er inspirert av Kyle Alessandros mamma som fikk kreft i fjor. Hun kom seg gjennom det, etter å ha fått beskjed fra legen om at hun egentlig bare hadde seks måneder igjen å leve.
Kyle Alessandro – 18 åringen deltar for andre gang.
Foto: Julia Marie NaglestadHan hadde på seg rustning som kostyme, den skal være symbolsk.
– Den har hjulpet meg i dag til å manifestere energien til mammaen min. Hun har vist en krigersjel gjennom hele greia, sa Kyle Alessandro.
– Jeg har ikke møtt mamma enda, men hun er sikkert kjempestolt.
Kyle på scenen når han synger vinnerlåten.
Knust trofeet
Etter at Alessandro mottok trofeet, knakk det.
– Jeg har klart å ødelegge det allerede, sier han.
Videre sier han at det å spre kjærlighet er hans viktigste budskap.
– Jeg takker hele Trøndelag. Mamma og Lavrans, har vært med meg hele veien. Pappa har vært fysisk her, og hjulpet meg med alt, sier han videre.
Etter at Alessandro mottok trofeet, knakk det.
Foto: Heather Ørbeck Eliassen / NRKNi artister har i kveld stått på scenen Oslo Spektrum i kampen om å bli Norges representant i Eurovision Song Contest.
I forkant av finalen var det Kyle Alesandro som var favoritt til å vinne. Nataleen og Wig Wam var hakk i hæl.
Alle ankom på den rød løperen, og viste seg i finstasen.
Bobbysocks, som gjorde comeback 40 år etter at de vant Eurovision Song Contest med «La det swinge», fikk utfordringer med lyden under framføringen sin av «Joyful».
Det er enda usikkert hva som er årsaken til at publikum ikke fikk høre alt som ble sunget.
Dette mener våre naboland
Torbjörn «Tobbe» Ek er Aftonbladets reporter og kommentator om svenskenes Melodi Grand Prix og Eurovision Song Contest. Mens Ole Tøpholm gjør det samme for DR.
Begge mener at Kyle Alessandro var det beste valget, og at han har god sjanse til å komme til finalen i den internasjonale finalen.
– Det beste valg – og ikke overraskende! Produksjonen og melodien passer perfekt inn i moderne Eurovision, sier Tøpholm.
– Han er dyktig og meget talentfull, men men men: Konkurransen fra resten av de nordiske landene er meget hard.
Torbjörn Ek mener at Kyle hadde en av få låter i MGP som faktisk har sjanse til å ta seg til finalen i Eurovision.
– Så dere skal være glade over den seieren her, sier Ek.
Hinter om MGP-deltakelse
Kvelden bød på pop, rock og ikke minst nostalgi med Bobbysocks. NRKs anmelder beskrev nummeret til Hanne Krogh og Elisabeth «Bettan» Andreassen for en herlig lykkepille av et bidrag, og felte en tåre.
Marcus og Martinus, Sissel Kyrkjebø, Reidun Sæther og Kim Wigaard stod for pauseunderholdningen, som i år var en rørende hyllest til Rolf Løvland.
Marcus og Martinus på MGP 2025 for å hylle Rolf Løvland.
Foto: Julia Marie NaglestadMGP- og Eurovision-legenden Løvland skrev vinnerlåtene «La det swinge» og «Nocturne», som Norge vant Eurovision med i henholdsvis 1985 og 1995.
Etter fremføringa avslørte Marcus og Martinus at det var deilig å stå på den norske MGP-scenen.
– Håper det snart skjer igjen, sa de til programleder Tete Lidbom.