Hopp til innhold

Her er de beste norske hyllestplatene

Raga Rockers er ikke det første bandet i Norge som hedres med en coverplate. Her er de fem beste albumene hvor norske artister blir hyllet.

Kollasje artister

– DISSE HAR BLITT HEDRET BEST: Øverste rad fra venstre: Åge Aleksandersen, Alf Prøysen og Joachim Nielsen. Nederste rad fra venstre: Knutsen & Ludvigsen og Vidar Sandbeck.

Foto: Cornelius Poppe, Sverre A. Børretzen, Lise Åserud, Knut Nedrås / NRK Bildearkivet/NTB Scanpix

I dag ble det kjent at 100 norske artister skal hedre Raga Rockers i et stort hyllestprosjekt.

Jon Vidar Bergan

LEKSIKONFORFATTER: Jon Vidar Bergan.

Foto: Kunnskapsforlaget

Vi har fått Jon Vidar Bergan, forfatter av musikkleksikonet «Store rock- og popleksikon», til å rangere tidenes beste album som hyller norske artister.

– Hyllestplater i Norge var et ukjent fenomen inntil tidlig nittitall, da Åge-hyllesten «Æ» og plata «Cohen på norsk» kom i løpet av to år, sier han.

– De kommer i rykk og napp og gis ikke ut hvert år. Men snart har alle store norske band fått sin hyllest – det er vel bare deLillos og a-ha som mangler. Felles for flere rock- og metalband, blant andre Turboneger og Emperor, er at også utenlandske artister hyller dem, legger han til.

Se hele lista under. Flere norske hyllestplater finner du i faktaboksen.

1. «Ellediller & Krokofanter»

  • Artist som hylles Knutsen & Ludvigsen
  • Utgitt 1996
  • Deltakende artister Tre Små Kinesere, deLillos, Motorpsycho m. fl.
Ellediller og krokofanter

– DEN BESTE HYLLESTEN: «Ellediller & Krokofanter» var et samarbeid mellom Progress Records og NRK P3.

Bergan om albumet:

– Noen av Norges største rockeartister tolket en duo som til da hadde hatt et barnepublikum.

Albumet gjorde også sitt til at Øystein Dolmen og Gustav Lorentzen for alvor ble klar over Knutsen & Ludvigsens betydning, og de to ble faktisk venner igjen etter dette!

2. «Gull i fra grønne skoger»

  • Artist som hylles Vidar Sandbeck
  • Utgitt 2003
  • Deltakende artister Øystein Sunde, Jo Nesbø, Bjørn Eidsvåg m. fl.

Bergan om albumet:

– Norges største viseartister gikk nye veier i sine tolkninger av den folkelige Sandbeck.

Blant høydepunktene er bidragene til Eldar Vågan, Øystein Sunde, Gitarkameratene, Vamp og Hans Rotmo.

Hør den i Spotify

3. «Med blanke ark»

  • Artist som hylles Alf Prøysen
  • Utgitt 1994
  • Deltakende artister Karin Krog, Dance With A Stranger, Reidar Larsen m. fl.

Bergan om albumet:

– Variert og spennende produsert plate med så forskjellige artister som Pogo Pops, DumDum Boys med deLillos, Silje Nergaard og Notodden Blues Band.

Den var en salgssuksess og greide 10. plass og fire uker på VG-lista.

Hør den i Spotify

4. «Det beste til meg og mine venner»

  • Artist som hylles Joachim «Jokke» Nielsen
  • Utgitt 2005
  • Deltakende artister Tungtvann, Gluecifer, The Cumshots m. fl.

Bergan om albumet:

– Hele 50 låter med både ukjente artister og berømtheter som deLillos, Turbonegro, De Press, Backstreet Girls, Klovner i kamp og selvsagt Valentourettes.

Tittelen henspiller på Gasolin’-låta «Det bedste til mig og mine venner».

Hør den i Spotify

5. «Æ»

  • Artist som hylles Åge Aleksandersen
  • Utgitt 1992
  • Deltakende artister Povl Dissing, Halvdan Sivertsen, Steinar Albrigtsen m. fl.
Æ - hyllest til Åge Aleksandersen

FØRSTE NORSKE HYLLESTPLATE: «Æ» kom i 1992.

Bergan om albumet:

– Åge Aleksandersen ble første norske populærmusikkartist med egen hyllestplate, i anledning 20-årsjubileet for albumdebuten med Prudence.

Blant høydepunktene er Lynni Treekrems «Dains me dæ», Björn Afzelius’ «Deckspojken» og Mari Boines «Oarbbis leat» («Fremmed fugl»).

LES OGSÅ:

Kulturstrøm

  • Norsk dokumentar fikk pris på italiensk festival

    Regissør Emilie Beck fra Horten var blant prisvinnerne på festivalen Bergamo film meeting, som ble avsluttet søndag.

    Beck fikk prisen for dokumentarfilmen «Veien hjem» om en norsk kvinne som er adoptert fra Sri Lanka.

    Hun har lengtet etter sin biologiske familie, men letingen gir henne ikke den sinnsroen hun hadde håpet. I stedet blir det en jakt som avslører hemmelighold og løgner knyttet til utenlandsadopsjon.

    Spanske Irene M. Borrego fikk pris i samme kategori for filmen «The visitt and a secret garden».

    (©NTB)

  • Taylor Swift åpnet turne foran 80.000 i Arizona

    Den amerikanske artisten Taylor Swift har lagt ut på ny USA-turne som åpnet fredag i Glendale i Arizona, der hun spilte for 80.000 tilhengere. Det er hennes første turne på fem år.

    Swift bød på 44 sanger og 10 kostymeskift i en konsert som varte i tre timer og et kvarter, skriver BBC.

    I alt skal Swift til 27 steder i USA før hun avslutter i Los Angeles 5. august. Etter planen skal Swift ut på internasjonal turne etter runden i USA, men spillesteder og datoer er ikke kjent. Blant artistene som skal spille med Swift, er norske Girl in Red, Marie Ulven.

    Taylor Swift er blant verdens ti best betalte i underholdningsbransjen, ifølge Forbes.

    Taylor Swift - The Eras tour - Arizona
    Foto: Ashley Landis / AP