Hopp til innhold

«Hemmelig» Soundgarden-konsert

Soundgarden spilte «hemmelig» comeback-konsert 13 år etter at de ble oppløst.

Chris Cornell, Audioslave

Chris Cornell, her som en del av Audioslave i 2007, er nå tilbake i Soundgarden.

Foto: CHRIS PIZZELLO / REUTERS

Chris Cornell

Chris Cornell har gjort suksess også som soloartist.

Foto: DAMIAN DOVARGANES / AP

Tidligere i år ble det klart at Soundgarden er klare for å gjøre comeback , etter en lang pause.

Første gang på 13 år

Fredag i forrige uke spilte de sammen for første gang på ganske nøyaktig 13 år

Soundgarden ble lagt ned i 1997. Siden den gang har frontmann og vokalist, Chris Cornell, gitt ut soloskiver og vært medlem av , et band han startet i 2001 med hele «back linen» til Rage Against the Machine.

Cornell var blant annet innom Døgnvill-festivalen i 2007.

NudeDragons

Fredag spilte de en «hemmelig» comeback-konsert i hjembyen Seattle, i følge Contact Music under anagram-navnet NudeDragons, men mange fans fant likevel ut hvem som skulle spille.

Soundgarden vil denne sommeren gjøre festivaljobber og åpner Lollapalooza i Chicago, som var den siste utendørskonsert de spilte før de gikk fra hverandre i 1997.

Konserten som ble spilt på the Market club i Seattle fredag kveld varte i omtrent 90 minutter og inneholdt 18 låter.

I følge Classic Rock var dette låtene de spilte:

  1. Spoonman
  2. Gun
  3. Searching With My Good Eye Closed
  4. Rusty Cage
  5. Beyond The Wheel
  6. Flower
  7. Ugly Truth
  8. Fell On Black Days
  9. Hunted Down
  10. Nothing To Say
  11. Loud Love
  12. Blow Up The Outside World
  13. Pretty Noose
  14. Outshined
  15. Slaves And Bulldozers

Ekstra:

  1. Get On The Snake
  2. Big Dumb Sex
  3. Waiting For The Sun (The Doors-cover)

Kulturstrøm

  • TMZ: Limp Bizkit-bassist Sam Rivers er død

    Limp Bizkit-bassisten Sam Rivers er død, skriver TMZ.

    Han ble 48 år. TMZ viser til en post på bandets offisielle Instagram-konto.

    – I dag mistet vi vår bror. Vår bandkamerat. Vårt hjerte, skriver bandet.

    Det amerikanske bandet ble i september presentert som et av de store på festivalen Tons of Rock i 2026 i Oslo. De har aldri spilt i Norge før.

    Rivers var med å starte bandet, kjent for «Break Stuff», «Rollin’» og «Nookie» på 90-tallet, men forlot det i 2015. Årsaken var en leversykdom forårsaket av mye alkohol. Etter en levertransplantasjon kom han tilbake tre år etterpå.

    Dødsårsaken er ikke kjent.

    en mann som spiller gitar foran en folkemengde
    Foto: Yalonda M. James / AP / NTB
  • Ingen nordmenn har klart det etter dem

    Lørdag 19.oktober 1985 ringte telefonen i leiligheten der Morten, Magne og Pål bodde i London. Det var med beskjeden om at låta deres Take On Me hadde nådd 1.plass på den amerikanske Billboard Hot 100-lista. Nå hadde a-ha den singelen som var mest spilt på radioer og mest kjøpt av folk i hele USA. Etter det har ingen nordmenn hatt musikk på toppen av den listen!

    -Vi startet på toppen sier Magne Furuholmen i intervjuet du kan høre i Musikklivet, og denne endret alt.

    Take On Me startet som "The Juicy Fruit Song", med bare melodien og riffet til Magne og Pål i deres første band Bridges. Mortens sang på refrenget er inpirert av Richard Strauss «Also sprach Zarathustra». Tempoet er like raskt som en moderne technolåt. Og videoen med tegneseriesekvensen var banebrytende, og ofte etterlignet siden.

    40 år senere listes Take On Me fortsatt opp blandt popens beste låter. Riffet gjør sangen gjenkjennlig på få sekunder. Og fortsatt er det nesten umulig å synge som Morten på refrenget, som går over 2 1/2 oktav.
    - Den var ikke laget for å være noen sing-a-long, forteller Magne i Musikklivet.

    Morten Harket, Magne Furuholmen og Paul Waaktaar-Savoy
    Foto: Michael Ochs Archives / Getty Images
  • – Bare så vidt han er en artist

    Flo Rida (46) er for mange unge studenter selve lyden av barndommen deres, og torsdag kveld opptrådte han i Norge.

    Han byr på nostalgi – ikke ulikt nylig norgesaktuelle Pitbull, en annen 2010-tallshelt innen partymusikk fra Florida.

    Og nostalgi selger tydeligvis: Amerikanerens konsert på studentfestivalen Uka – Norges største kulturfestival – ble fullstendig utsolgt.

    Men var det kveldens forestilling verdt de 800 kronene som hver student punget ut med? Overhode ikke, mener NRK P3s anmelder Even Samir Kaushik.

    Flo Rida på UKA 2025 i Dødens dal, Trondheim
    Terningkast 2 Konsert

    «Minimal innsats og gigantisk gevinst»

    ANMELDELSE: Flo Rida på Uka