Hopp til innhold

– Ødelegger verdens eldste byer

For 12.000 år siden slo de første innbyggerne seg ned i det som i dag er Syria, og siden har byer kommet og gått. Nå blir byruinene pulverisert i kampene mellom Assad-regimet og opprørerne.

Krak des Chevaliers

Korsfarerfestningen Krak des Chevaliers har stått i nesten 1000 år. Nå skal deler av festningen være ødelagt av artilleriild.

Foto: www.flickr.com/edbrambley/

«Se, Damaskus skal ikke lenger være en by, men bli til en ruinhaug.»

Det kunne vært et kamprop fra Den frie syriske armé, men er egentlig et sitat fra det gamle testamentet. Det beskriver hva som kommer til å skje i de siste dager før Jesu tilbakekomst til jorden, og viser samtidig at Damaskus var en viktig by allerede på den tiden profeten Jesaja levde, 800 år før Jesu fødsel.

I kampen mellom Assad-regimet og opprørerne går profetien mot oppfyllelse, samtidig som de historiske skattene i verdens eldste sammenhengende bebodde by kan forsvinne for alltid.

Sto i 1000 år - ble bombardert

Dead City - Serjilla

De døde byene i Syria ble fraflyttet mellom 800 og 1000 e.Kr.

Foto: www.flickr.com/Serjilla
SYRIA-POLITICS-UNREST-ARCHAELOGY

Bildet kommer fra en video som skal være bombingen av en gresk-romersk festning utenfor Apamea.

Foto: Afp photo / Youtube

– Uerstattelige skatter, korsfarernes slott, eldgamle moskeer og kirker, romersk mosaikk og museer fulle av antikviteter har blitt offer for plyndrere og ødeleggelse fra både regjeringsstyrker og opprørere, skriver den britiske journalisten Robert Fisk.

Han er Midtøsten-korrespondent for avisen The Independent, og en av journalistene som kjenner situasjonen i området best. Nå slår han alarm om at uerstattelige skatter kan gå tapt i kampene som pågår i Syria.

Selv det fantastiske Krak des Chevaliers går en uviss fremtid i møte, etter å ha stått fjellstøtt i nesten 1000 år. Korsfarerfestningen fra 1000-tallet ble beskrevet som «den best bevarte og mest beundringsverdige i verden» av Lawrence av Arabia, men er nylig beskutt og delvis ødelagt.

Slåss om døde byer

I dagevis har kampene buktet fram og tilbake rundt Syrias største by, Aleppo. Den historiske byen fra 6000 før Kristus ble kåret til den islamske kulturhovedstaden i 2006, men i dag er det stridsvogner som preger bybildet.

I området rundt byen har opprørere søkt tilfukt blant de døde byene, 40 landsbyer som ble fraflyttet mellom år 800 og 1000 etter Kristus. Dette var en gang hjertet av Syria, men blir nå stadig mer ødelagt i trefningene.

Det er ventet at en av de avgjørende kampene mellom Assad-regimet og opprørerne vil skje i området, noe som kan ødelegge de uerstattelige ruinene ytterligere.

Den kritiske situasjonen har ført til at UNESCO, FNs organisasjon for utdanning, vitenskap, kultur og kommunikasjon, så seg nødt til å gå ut og oppfordre alle kjempende parter til å beskytte kulturarven i byen.

– På grunn av den spente situasjonen har vi ikke vært i stand til å omfanget av skadene, skrev UNESCO i en pressemelding.

Plyndrer landsbyer

I tillegg til ødeleggelsene som følger av å slåss på historisk grunn, meldes det også om utbredt plyndring.

Det regjeringskritiske nettstedet Al-Ayyam har gjengitt en video av flere lastebiler som angivelig viser lastebiler som frakter bort romerske statuer og mosaikk fra byen Apamea, grunnlagt 300 før Kristus.

I videoen ser man også det som skal være regjeringsvennlige stridsvogner som overvåker det hele.

Se videoen her:

Innholdet som lå her kan ikke vises.

Interpol og politiet i Syrias naboland blir oppfordret til å være spesielt på vakt etter slike stjålne kulturskatter av UNESCO.

Sammenlignes med Irak

Fisk sammenligner dagens ødeleggelser med de som skjedde i kjølvannet av invasjonen i Irak i 2003.

Plyndringen av nasjonalmuseet, brenningen av koranbiblioteket og ødeleggelsen av forhistoriske sumeriske byer gjentas i dag i Syria.

Les også:

Den gang ble plyndringen fordømt av en hel verden. Hva som kommer til å skje i Syria er forleøpig uvisst.

Kulturstrøm

  • Ingen nordmenn har klart det etter dem

    Lørdag 19.oktober 1985 ringte telefonen i leiligheten der Morten, Magne og Pål bodde i London. Det var med beskjeden om at låta deres Take On Me hadde nådd 1.plass på den amerikanske Billboard Hot 100-lista. Nå hadde a-ha den singelen som var mest spilt på radioer og mest kjøpt av folk i hele USA. Etter det har ingen nordmenn hatt musikk på toppen av den listen!

    -Vi startet på toppen sier Magne Furuholmen i intervjuet du kan høre i Musikklivet, og denne endret alt.

    Take On Me startet som "The Juicy Fruit Song", med bare melodien og riffet til Magne og Pål i deres første band Bridges. Mortens sang på refrenget er inpirert av Richard Strauss «Also sprach Zarathustra». Tempoet er like raskt som en moderne technolåt. Og videoen med tegneseriesekvensen var banebrytende, og ofte etterlignet siden.

    40 år senere listes Take On Me fortsatt opp blandt popens beste låter. Riffet gjør sangen gjenkjennlig på få sekunder. Og fortsatt er det nesten umulig å synge som Morten på refrenget, som går over 2 1/2 oktav.
    - Den var ikke laget for å være noen sing-a-long, forteller Magne i Musikklivet.

    Morten Harket, Magne Furuholmen og Paul Waaktaar-Savoy
    Foto: Michael Ochs Archives / Getty Images
  • – Bare så vidt han er en artist

    Flo Rida (46) er for mange unge studenter selve lyden av barndommen deres, og torsdag kveld opptrådte han i Norge.

    Han byr på nostalgi – ikke ulikt nylig norgesaktuelle Pitbull, en annen 2010-tallshelt innen partymusikk fra Florida.

    Og nostalgi selger tydeligvis: Amerikanerens konsert på studentfestivalen Uka – Norges største kulturfestival – ble fullstendig utsolgt.

    Men var det kveldens forestilling verdt de 800 kronene som hver student punget ut med? Overhode ikke, mener NRK P3s anmelder Even Samir Kaushik.

    Flo Rida på UKA 2025 i Dødens dal, Trondheim
    Terningkast 2 Konsert

    «Minimal innsats og gigantisk gevinst»

    ANMELDELSE: Flo Rida på Uka

  • Tidligere Kiss-gitarist er død

    Familien bekrefter til Variety at Ace Frehley er død, 74 år gammel. Litt tidligere meldte TMZ at han lå i respirator etter hjerneblødning.

    Frehley fikk en hjerneblødning etter at han falt i studio for et par uker siden.

    Frehley var med å starte Kiss i 1973, sammen med Gene Simmons, Paul Stanley og Peter Criss, Bandet som er kjent for pyro, ansiktssminke og kostymer.

    Kiss fikk ordentlig suksess da de ga ut konsertalbumet Alive! i 1975. Ace Frehley forlot bandet i 1982, men ble gjenforent med bandet i en periode på midten av 90-tallet.

    Han har holdt flere solokonserter i Norge, blant annet på Rockefeller i Oslo i 2015.

    En gruppe mennesker med masker som spiller instrumenter på en scene
    Foto: PAUL WARNER / AP / NTB