Hopp til innhold

Jernbanebyen kan bli jernbanetaper

– Byggingen av dobbeltspor på Dovrebanen kan stoppe på Sørlie i Stange hvis det ikke blir enighet om traséen gjennom Hamar. Det sier kommunikasjonssjef i Jernbaneverket, Thor Erik Skarpen.

Hamar stasjon

Jernbanebyen Hamar kan bli jernbanetaper.

Foto: Mette Finborud Børresen / NRK

– Hamars politikere er for uklare, og det kan gjøre Hamar til jernbane-taper. Det er de tydelige som får pengene.

Det sier rådgiver Magne Bjørnerud som jobber for Jernbaneforum sør.

– Vi skal bli tydeligere, lover Hamar-ordfører Morten Aspeli. Men han understreker at kommunens egne utredninger ikke begynner før Nasjonal Transportplan (NTP) er lagt fram i juni.

– Andre får pengene

– Blir det vanskelig å bli enige om en god plan for hvor jernbanen skal gå gjennom Hamar, blir det enklere å bruke pengene andre steder, sør eller nord for Hamar, eller på andre banestrekninger, sier kommunikasjonssjef Thor Erik Skarpen.

Så, hvis Hamar-politikerne og Jernbaneverket ikke blir enige, vil det kunne bety at dobbeltsporet stopper på Sørlie i Stange, «hopper over» Hamar og fortsetter et sted nord for Hamar.

Uenighet betyr forsinkelse, kort eller lang. I siste instans bestemmer Staten ved Samferdselsdepartementet. Uenighet om trasévalget nord for Eidsvoll førte til halvannet års forsinkelse.

– Hamar vanskelig

Jernbaneverket drøftet traséen mellom Eidsvoll og Lillerhammar senest torsdag formiddag. Da ble også de ulike alternativene for Hamar diskutert. Jernbaneverket sier de har blanke ark og har en god dialog med Hamar.

– Vi utreder tunnelalternativene slik Hamar ønsker, ganske grundig, og det kan skje at det blir tunnel gjennom Hamar, men da må rikspolitikerne være villige til å legge pengene på bordet, sier Skarpen.

Det vil koste rundt tre milliarder kroner mer å bygge jernbanetunnel enn jernbane på bakkenivå.

Kommunikasjonsjef Skarpen det ikke er enkelt å bygge jernbane gjennom Hamar.

– Det kan bli komplisert å bygge jernbane gjennom en såpass stor by som Hamar.

Artikkelen fortsetter under bildet.

Tog gjennom Hamar

Hamar kan bli en propp i utbyggingen av dobbeltspor på Dovrebanen.

Foto: Bjørn Opsahl / NRK

– Hamar uklare

Onsdag var tidligere HA-redaktør, rådgiver Magne Bjørnerud, invitert til Hamar formannskap for å si noe om hvordan Hamar ser ut utenfra. Bjørnerud er kjent for sin tydelighet.

– Jeg ser Hamar i lys av den nasjonale kampen om samferdselskronene. Hamar har framstått på en meget uklar måte og kan bli spilt av banen. Hvis en bare skal utrede tunnel-alternativet og ikke vil ha utredet dagens trasé og stasjonsplassering, så kan det gå direkte ille, sier han.

– Hvordan bør Hamar håndtere saken?

– Hamar må gripe saken mye mer kontant. Hvis ikke, taper de. De må være tydelige og samle kreftene innad for å bli sterke utad, og da er det kanskje noen som må jenke litt på sine beinharde standpunkter.

– Skal bli tydelig

Det var Hamars ordfører, Morten Aspeli, som inviterte den tidligere HA-redaktøren til formannskapsmøtet onsdag.

Morten Aspeli

Hamar-ordfører Morten Aspeli: – Vi skal bli tydelige.

Foto: Bjørn Opsahl / NRK

Aspeli vil naturligvis ikke at jernbanebyen Hamar skal bli jernbane-taper. Å se dobbelt-sporet stoppe på Sørlie og fortsette i Brumunddal, vil være et maretit for ham.

– Jeg følger Magne Bjørnerud langt på vei, men vi kan formelt ikke starte våre egne utredninger om hva vil gå for, før Nasjonal Transportplan (NTP) er lagt fram i juni. Og da må vi sørge for at Hamar er med, sier Aspeli og fortsetter:

– Og så må jeg sørge for at Hamar er tydelig på hva vi vil, og det skal jeg jobbe hardt med. Vi må også være strategisk gode og ikke bare prate om én side av saken når det gjelder en så viktig investering.

Flere saker fra Innlandet

et tog på jernbanesporene

100 passasjerer måtte vente i toget