Khalid Skah er ikke den eneste som har nektet sine barn å treffe sin mor. I alt er 245 barn bortført fra Norge av en av sine foreldre siden 2004.
LES OGSÅ:
Bare halvparten av barna er med sikkerhet kommet tilbake til Norge, ifølge ferske tall.
LES OGSÅ:
Barneombud Reidar Hjermann ber nå Utenriksdepartementet redegjøre for sine rutiner for å sikre rettighetene til barn som ulovlig har blitt bortført til utlandet av en av sine foreldre.
Sendte brev til Utenriksdepartementet
I et brev Hjermann nylig har sendt departementet viser han til informasjonen regjeringen gir på sine nettsider om barnebortføring angående hvilken hjelp bortførte barn kan få i land som ikke er tilsluttet Haag- eller Europaråds-konvensjonen.
-I justisdepartementets informasjon brukes begrepet ”kan” mye, som for eksempel ”Utenriksdepartementet kan bistå”, skriver Barneombudet.
LES OGSÅ:
Barneombud Reidar Hjermann.
Foto: Sigurdsøn, Bjørn, Bjørn Sigurdsøn / SCANPIX- Barn må bli hørt
Hjermann mener at formuleringene kan få det til å se ut som om det kreves engasjement og initiativ fra privatpersoner for at barnas sak skal komme i gang fra myndighetenes side.
Barneombudet mener at barn ikke skal være avhengig av å ha sosialt, kulturelt og økonomisk ressurssterke foreldre for å få sin rettmessige bistand fra norske myndigheter.
Barns rettigheter skal sikres uavhengig av foreldrenes ressurser.
Han skriver videre; Jeg ber om at departementet vurderer om det kan gjøres noe rutinemessige grep slik at barnas rettigheter blir sikret uavhengig av foreldrenes eller andre personers ressurser.
Hjermann viser til at barnekonvensjonen gir barn rettigheter til å bli hørt i alle saker som angår dem og ber departementet redegjøre for om norske barn, der det er påstand om bortføring, blir hørt av kompetente og upartiske voksne uten andre voksne til stede.
LES OGSÅ:
Bekymret for skadene barna påføres
Barneombudet utrykker bekymring for den belastningen barnebortføring påfører barnet.
– Et antall av sakene som omtales som barneborføring er utvilsomt saker som er brudd på barns grunnleggende rettigheter, og skadelig for deres utvikling. Barneombudet skal ivareta barnas interesser på alle samfunnsområder heter det i brevet til Utenriksdepartementet.