Hallgeir Brenden - Hallgeir Brenden ble norgesmester første gang i 1952. - Foto: Scanpix / SCANPIX

Hallgeir Brenden ble norgesmester første gang i 1952.

Foto: Scanpix / SCANPIX

Disse har vunnet NM på ski

Her finner du samtlige vinnere av NM på ski siden 1909.

Sprint kvinner

2000 Anita Moen
2001 Bente Skari
2002 Vibeke Skofterud
2003 Bente Skari
2004 Ella Gjømle
2005 Marit Bjørgen
2006 Marit Bjørgen
2007 Astrid Jacobsen
2008 Astrid Jacobsen

5 km kvinner

1963 Babben Enger
1964 Ingrid Wigernæs
1965 Ingrid Wigernæs
1966 Berit Mørdre
1967 Berit Mørdre
1968 Berit Mørdre
1969 Inger Aufles
1970 Aslaug Dahl
1971 Berit M Lammedal
1972 Katherina Mo Berge
1973 Berit M Lammedal
1974 Berit M Lammedal
1975 Aslaug Dahl
1976 Marit Myrmæl
1977 Berit Kvello
1978 Berit Kvello
1979 Annette Bøe
1980 Berit Aunli
1981 Berit Aunli
1982 Berit Aunli
1983 Brit Pettersen
1984 Brit Pettersen
1985 Anne Jahren
1986 Marianne Dahlmo
1987 Brit Pettersen
1988 Inger H. Nybråten
1989 Trude Dybendahl
1990 Inger H. Nybråten
1991 Trude Dybendahl
1992 Trude Dybendahl
1993 Trude Dybendahl
1994 Katrine Rokke
1995 Inger H. Nybråten
1996 Anita Moen Guidon
1997 Anita Moen Guidon
1998 Elin Nilsen
1999 Bente Martinsen
2000 Bente Martinsen
2001 Bente Skari
2002 Bente Skari
2003 Bente Skari

Jaktstart 5 km + 10 km

1992 Elin Nilsen
1993 Anita Moen
1994 Kari Uglem
1995 Anita Moen Guidon
1996 Anita Moen Guidon
1997 Marit Mikkelsplass
1998 Bente Martinsen
1999 Bente Martinsen
2000 Bente Martinsen
2001 Anita Moen
2002 Hilde G. Pedersen

Jaktstart 5 km k + 5 km f

2003 Bente Skari

Jaktstart 15 km 7,5 k + 7,5 F

2004 Hilde G Pedersen
2005 Hilde G Pedersen
2006 Kristin Størmer Steira
2007 Marit Bjørgen
2008 Marit Bjørgen

15 km kvinner

1992 Elin Nilsen
1993 Anita Moen
1994 Elin Nilsen
1995 Marit Mikkelsplass
1996 Marit Mikkelsplass
1997 Elin Nilsen
1998 Bente Martinsen
1999 Elin Nilsen
2000 Bente Martinsen
2001 Hilde G. Pedersen
2002 Anita Moen
2003 Bente Skari

30 km kvinner

1990 Trude Dybendahl
1991 Trude Dybendahl
1992 Inger H. Nybråten
1993 Anita Moen
1994 Anita Moen
1995 Marit Mikkelsplass
1996 Marit Mikkelsplass
1997 Bente Martinsen
1998 Anita Moen Guidon
1999 Elin Nilsen
2000 Anita Moen
2001 Bente Skari
2002 Elin Nilsen
2003 Unni Ødegård
2004 Kristin Mürer Stemland
2005 Kine Beate Bjørnås
2006 Ann Eli Tafjord
2007 Therese Johaug

20 km kvinner

1977 Marit Myrmæl
1978 Berit Kvello
1979 Marit Myrmæl
1980 Berit Aunli
1981 Annette Bøe
1982 Brit Pettersen
1983 Brit Pettersen
1984 Nina Skeime
1985 Nina Skeime
1986 Marianne Dahlmo
1987 Grete Nykkelmo
1988 Marit Wold
1989 Nina Skeime

10 km kvinner

1954 Kjellfrid Gutubakken
1955 Kjellfrid Gutubakken
1956 Kjellfrid Brusveen
1957 Kjellfrid Brusveen
1958 Rakel Wahl
1959 Rakel Wahl
1960 Ingrid Wigernæs
1961 Ingrid Wigernæs
1962 Mosse Piene
1963 Babben Enger
1964 Babben Enger
1965 Berit Mørdre
1966 Ingrid Wigernæs
1967 Berit Mørdre
1968 Inger Aufles
1969 Berit Mørdre
1970 Berit M. Lammedal
1971 Berit M. Lammedal
1972 Katharina Mo Berge
1973 Berit M. Lammedal
1974 Berit M. Lammedal
1975 Unni Fossen
1976 Grete Kummen
1977 Berit Kvello
1978 Berit Johannessen
1979 Marit Myrmæl
1980 Berit Aunli
1981 Berit Aunli
1982 Berit Aunli
1983 Anne Jahren
1984 Brit Pettersen
1985 Anne Jahren
1986 Brit Pettersen
1987 Anne Jahren
1988 Inger H. Nybråten
1989 Inger H. Nybråten
1990 Inger Lise Hegge
1991 Inger Lise Hegge
2004 Hilde G. Pedersen
2005 Hilde G. Pedersen
2006 Marit Bjørgen
2007 Marit Bjørgen
2008 Hilde G. Pedersen

Sprint lag kvinner

2004 Lyn
2005 Lyn
2006 Heming
2007 Heming

Stafett kvinner

1965 Romerikslaget
1966 Romerikslaget
1967 Romerikslaget
1968 Romerikslaget
1969 Romerikslaget
1970 Romerikslaget
1971 Feidig
1972 Feidig
1973 Feidig
1974 Feidig
1975 Feidig
1976 BUL
1977 Strindheim
1978 Strindheim
1979 Tromsø
1980 Strindheim
1981 Strindheim
1982 Søre Ål
1983 Søre Ål
1984 Bjerke
1985 Kjelsås
1986 Kjelsås
1987 Bærums skiklubb
1988 Kjelsås
1989 Kjelsås
1990 Kjelsås
1991 Kjelsås
1992 Kjelsås
1993 Kjelsås
1994 Kjelsås
1995 Trysilgutten
1996 Kjelsås
1997 Kjelsås
1998 Kjelsås
1999 Kjelsås
2000 Lyn
2001 Lyn
2002 Varden
2003 Høybråten og Stovner
2004 Varden
2005 Varden
2006 Nybygda
2007 Høybråten og Stovner

Sprint Menn

2000 Tor Arne Hetland
2001 Odd-Bjørn Hjelmeset
2002 Tore Bjonviken
2003 Håvard Bjerkeli
2004 Jon Kristian Dahl (K)
2005 Jens Arne Svartedal
2006 Børre Næss
2007 Ola Vigen Hattestad
2008 Ola Vigen Hattestad

10 km menn

1992 Bjørn Dæhlie
1993 Bjørn Dæhlie
1994 Sture Sivertsen
1995 Bjørn Dæhlie
1996 Vegard Ulvang
1997 Sture Sivertsen
1998 Anders Eide
1999 Bjørn Dæhlie
2000 Thomas Alsgaard
2001 Odd-Bjørn Hjelmeset
2002 Kristen Skjeldal
2003 Odd-Bjørn Hjelmeset

Jaktstart 15 km +10 km

1992 Bjørn Dæhlie
1993 Bjørn Dæhlie
1994 Thomas Alsgaard
1995 Bjørn Dæhlie
1996 Vegard Ulvang
1997 Thomas Alsgaard
1998 Krister Sørgaard
1999 Thomas Alsgaard
2000 Thomas Alsgaard
2001 Odd-Bjørn Hjelmeset
2002 Kristen Skjeldal

Jaktstart 10 + 10 km

2003 Odd-Bjørn Hjelmeset

Pursuit 30 km (15 km klassisk 15 km fri

2004 Kristen Skjeldal
2005 Frode Estil
2006 Petter Northug jr
2007 Petter Northug jr
2008 Morten Eilifsen

30 km menn

1909 Lauritz Bergendahl
1910 Ikke Arrangert
1911 Elling Rønes
1912 Lauritz Bergendahl
1913 Peder Kristoffersen
1914 Ole Jerpaasen
1915 Embret Mellermo
1916 Johan Evjen
1917 Ingvar Langlien
1918 Johs Gulbraa
1919 Ingvar Langlien
1920 Thorleif Haug
1921 Thorleif Haug
1922 Thoralf Strømstad
1923 Jon Maardalen
1924 Olav Kjelbotn
1925 Johan Knarbak
1926 Ole Hegge
1927 Johan Støa
1928 Ole Hegge
1929 Ole Stenen
1930 Trygve Brodahl
1931 Kristian Hovde
1932 Kåre Hatten
1933 Sigurd Vestad
1934 Sigurd Vestad
1935 Oddbjørn Hagen
1936 Oddbjørn Hagen
1937 Lars Bergendahl
1938 Olav Odden
1939 Trygve Brodahl
1940 Erling Evensen
1946 Thorleif Vangen
1947 Thorleif Vangen
1948 Leif Haugen
1949 Reidar Nyborg
1950 Magnar Estenstad
1951 Martin Stokken
1952 Hallgeir Brenden
1953 Haakon Brusveen
1954 Martin Stokken
1955 Martin Stokken
1956 Hallgeir Brenden
1957 Martin Stokken
1958 Haakon Brusveen
1959 Sverre Stensheim
1960 Sverre Stensheim
1961 Hallgeir Brenden
1962 Harald Grønningen
1963 Harald Grønningen
1964 Gjermund Eggen
1965 Lorns Skjemstad
1966 Gjermund Eggen
1967 Harald Grønningen
1968 Harald Grønningen
1969 Odd Martinsen
1970 Johs. Harviken
1971 Odd Martinsen
1972 Pål Tyldum
1973 Ivar Formo
1974 Ivar Formo
1975 Ivar Formo
1976 Ivar Formo
1977 Oddvar Brå
1978 Oddvar Brå
1979 Oddvar Brå
1980 Oddvar Brå
1981 Tore Gullen
1982 Jan Lindvall
1983 Lars Erik Eriksen
1984 Jan Lindvall
1985 Ove Aunli
1986 Martin Hole
1987 Oddvar Brå
1988 Vegard Ulvang
1989 Vegard Ulvang
1990 Kristen Skjeldal
1991 Vegard Ulvang
1992 Vegard Ulvang
1993 Vegard Ulvang
1994 Bjørn Dæhlie
1995 Vegard Ulvang
1996 Thomas Alsgaard
1997 Thomas Alsgaard
1998 Sture Sivertsen
1999 Bjørn Dæhlie
2000 Odd-Bjørn Hjelmeset
2001 Tor Arne Hetland
2002 Odd-Bjørn Hjelmeset
2003 Lars Berger

50 km menn

1946 Torleif Vangen
1947 Hallvard Eggseth
1948 Magnar Estenstad
1949 Magnar Estenstad
1950 Harald Maartmann
1951 Edvin Landsem
1952 Magnar Estenstad
1953 Magnar Estenstad
1954 Magnar Estenstad
1955 Martin Stokken
1956 Erling Bjørn
1957 Kristen Kvello
1958 Reidar Andreassen
1959 Oddmund Jensen
1960 Reidar Andreassen
1961 Harald Grønningen
1962 Harald Grønningen
1963 Harald Grønningen
1964 Reidar Hjermstad
1965 Ole Ellefsæter
1966 Gjermund Eggen
1967 Ole Ellefsæter
1968 Pål Tyldum
1969 Reidar Hjermstad
1970 Pål Tyldum
1971 Magne Myrmo
1972 Pål Tyldum
1973 Oddvar Brå
1974 Oddvar Brå
1975 Oddvar Brå
1976 Ivar Formo
1977 Per Knut Aaland
1978 Oddvar Brå
1979 Oddvar Brå
1980 Lars Erik Eriksen
1981 Anders Bakken
1982 Tor Haakon Holte
1983 Tor Haakon Holte
1984 Lars Erik Eriksen
1985 Tor Haakon Holte
1986 Pål Gunnar Mikkelsplass
1987 Hans Christan Udnæs
1988 Tor Haakon Holte
1989 Terje Langli
1990 Øyvind Skaanes
1991 Vegard Ulvang
1992 Erling Jevne
1993 Bjørn Dæhlie
1994 Erling Jevne
1995 Bjørn Dæhlie
1996 Erling Jevne
1997 Kristen Skjeldal
1998 Anders Eide
1999 Frode Estil
2000 Tore Olsen
2001 Kristen Skjeldal
2002 Kristen Skjeldal
2003 Jens Arne Svartedal
2004 Kristen Skjeldal
2005 Kristen Skjeldal
2006 Kristen Skjeldal
2007 Jens Arne Svartedal

18 km menn

1933 Sigurd Vestad
1934 Arne Rustadstuen
1935 Bjarne Iversen
1936 Lars Bergendahl
1937 Olaf Hoffsbakken
1938 Lars Bergendahl
1939 Gunnar Hermansen
1946 Arne Rustadstuen
1947 Erling Evensen
1948 Torleif Vangen
1949 Ottar Gjermundshaug
1950 Harald Maartmann
1951 Halgeir Brenden
1952 Halgeir Brenden
1953 Halgeir Brenden

15 km menn

1954 Johan Østvang
1955 Hallgeir Brenden
1956 Hallgeir Brenden
1957 Haakon Brusveen
1958 Haakon Brusveen
1959 Harald Grønningen
1960 Hallgeir Brenden
1961 Magnar Lundemo
1962 Alv Storelvmo
1963 Reidar Hjermstad
1964 Ole Ellefsæter
1965 Erling Steineidet
1966 Odd Martinsen
1967 Harald Grønningen
1968 Reidar Hjermstad
1969 Pål Tyldum
1970 Odd Martinsen
1971 Pål Tyldum
1972 Magne Myrmo
1973 Pål Tyldum
1974 Ivar Formo
1975 Oddvar Brå
1976 Oddvar Brå
1977 Tore Gullen
1978 Oddvar Brå
1979 Oddvar Brå
1980 Oddvar Brå
1981 Oddvar Brå
1982 Jan Lindvall
1983 Lars Erik Eriksen
1984 Tor Haakon Holte
1985 Martin Hole
1986 Pål Gunnar Mikkelsplass
1987 Arild Monsen
1988 Pål Gunnar Mikkelsplass
1989 Pål Gunnar Mikkelsplass
1990 Kristen Skjeldal
1991 Bjørn Dæhlie
2004 Odd-Bjørn Hjelmeset
2005 Tore Ruud Hofstad
2006 Odd-Bjørn Hjelmeset
2007 Petter Northug jr.
2008 Morten Eilifsen
Sprintstafett menn
2008 Rustad

Stafett menn

1940 Nord-Østerdalen
1946 Oslo
1947 Hedmark
1948 Gudbrandsdalen
1949 Nord-Østerdalen
1950 Oslo
1951 Oslo
1952 Sør-Trøndelag
1953 Sør-Trøndelag
1954 Leik
1955 Vestre Trysil
1956 Vestre Trysil
1957 Vingrom
1958 Alvdal
1959 Alvdal
1960 Vestre Trysil
1961 BUL
1962 BUL
1963 Skjårdalen
1964 Skjårdalen
1965 Skjårdalen
1966 Engerdal
1967 Hernes
1968 Heidal
1969 Heidal
1970 BUL
1971 Heidal
1972 BUL
1973 BUL
1974 BUL
1975 BUL
1976 BUL
1977 Jevnaker
1978 BUL
1979 Svarstad
1980 Bjerke
1981 Bjerke
1982 Lillehammer skiklubb
1983 Bjerke
1984 Hokksund
1985 Hokksund
1986 Hokksund
1987 Øyer
1988 Øyer
1989 Bjerke
1990 Bjerke
1991 Bulken
1992 Kirkenes
1993 Nannestad
1994 Nannestad
1995 Nannestad
1996 Nannestad
1997 Bulken
1998 Byåsen
1999 Strindheim
2000 Tromsdalen
2001 Byåsen
2002 Byåsen
2003 Byåsen
2004 Lillehammer skiklubb
2005 Lillehammer skiklubb
2006 Strindheim
2007 Strindheim

(langrenn.com)

Siste nytt

  • Kongsvingers første seier

    Kongsvinger tok sein første seier i ishockeyens eliteserie med 4-3 over Manglerud Star. De ledet 2-0 etter første periode, men gjestene utliknet til 2-2 etter 16 minutter i den siste perioden. To mål av Henrik Olsen og Stefan Wennerstrøm i de siste minuttene av kampen gav Kongsvinger tomålsledelse, før MS fikk sitt siste mål.

    Kongsvinger er fortsatt sist på tabellen, men nå bare ett poeng bak Manglerud Star.

  • Andreas Mikkelsen - Foto: Bildagentur Kräling / Volkswagen
    Foto: Bildagentur Kräling / Volkswagen

    Mikkelsen vant åpningsetappen

    Andreas Mikkelsen vant den første fartsprøven da Rally Spania tjuvstartet torsdag kveld. Han var 1,8 sekunder foran VM-leder Sebastien Ogier og 2,9 foran Thierry Neuville.

    Rally Spania kjøres i og omkring Barcelona.

    Mads Østberg ble nummer sju, 4,6 sekunder etter Mikkelsen. Rally Spania fortsetter fredag og avsluttes søndag. Det er det nest siste i årets VM.

  • Anette Sagen - Foto: Olsen, Geir / NTB scanpix
    Foto: Olsen, Geir / NTB scanpix

    Sagen droppar OL 2018

    Anette Sagen satsar for fullt denne sesongen, men skihopparen vert ikkje å sjå under vinter-OL om fire år.

    - Det er ganske avskrive, ja. Det er jo fire år til, seier Sagen til Drammens Tidende.

    Ho leverte svake resultat sist sesong. Dermed kom ho ikkje med
    til Sotsji, der kvinnehopping for første gong stod på OL-programmet.

Sendeplan

Kl. Program Kanal