10.02.2012
Siste nytt fra NRK i Nord-Norge

Tar eksamen på vidda

Reinflytting (Foto: Allan Klo/NRK/NRK)

Illustrasjon: flytting av rein fra fastlandet til Kvaløya i Vest-Finnmark i 2009.

Foto: Allan Klo/NRK/NRK

Studenter ved Samisk høgskole i Kautokeino tar årets eksamener fra vidda mens de passer reinflokken. Sensor sitter i Tromsø.

Eksamensinnleveringen skjer via PC og mobil, og teknologi er en viktig del av studiet ved høgskolen som er utviklet for å høyne den skolebaserte kunnskapen blant aktive reindriftsutøvere.

Studieåret og undervisningen er tilpasset reindriftsåret.

– At studenten kan ta eksamen mens han sitter ved siden av reinflokken på sommerbeite, viser nettopp teknologiens muligheter i høyere utdanning. Og hvordan teknologien kan åpne opp for omverden, sier Eva Gjerdrum, direktør ved Norgesuniversitetet, i en pressemelding.

Norgesuniversitetet, som er Kunnskapsdepartementet organ for å stimulere til mer bruk av IKT i høyere utdanning, har støttet prosjektet siden oppstarten for to år siden.

Utdanningen benytter det gamle NMT 450-nettet til innlevering og kommunikasjon ettersom det har best dekning på Finnmarksvidda.

Utdanningen er en del av EALÁT, som er et forskningsprosjekt som fokuserer på klimaendringer i den samiske regionen og i verdens største reindriftsregion i Russland.

(NTB)

Siste fra NRK Nordnytt

Siste riksnyheter

Siste fra NRK Nordnytt