Hopp til innhold

– Vi kjenner lukten av svette fra TV2

TVNorge slår seg på brystkassa og lover Norges beste humor og større seervekst fra høsten. – Konkurransen i tv-sesongene er alltid like moro, kanaler, svarer TV2.

Høstlansering TVNorge 2013

Denne buketten kjendiser står bak store deler av TVNorges programtilbud denne høsten.

Foto: Daniel Eriksen / NRK

– Noen av satsingene våre har vært skuffende, men vi har likevel opplevd vårt åttende år på rad med vekst, uttalte administrerende direktør i TVNorge, Harald Strømme, da han torsdag presenterte kanalgruppens høstprogram.

Direktøren var altså tidlig ute med å innrømme at flere av kanalen nyvinninger, så vel som gamle travere, ikke gikk så bra som ventet. Blant dem «Hvem kan slå Aamodt og Kjus», samt talkshow-fiaskoen «Anne-Kat».

Les også: TVNorge er dobbelt så store som TV3

Lukter TV2-svetten

Etter å ha blitt kjøpt opp av SBS Discovery har imidlertid mediehuset fått større markedsandeler. Det har gjort Strømme kamplysten.

– Vi har fått større muskler og enda flere sterke merkevarer. I kampen om seerne under 50 år kjenner vi nå lukten av svette fra TV 2-gruppen like foran oss. Det vekker ny sult i en TV-familie som stadig vokser. Vi vet at kampen mot storebror blir knallhard, men vi har svært langsiktige mål med vår satsning, sier Strømme.

Les også: TVNorge og Radio Norge solgt

Når man snakker om «krigen» mellom TV2 og TVNorge er det viktig å holde tunga rett i munnen. Grunnen er at de to mediehusene ikke snakker helt samme språk.

Storebror fortsatt størst

Hvis man ser på det første punktet, er det ikke noen tvil om at SBS Discovery nærmer seg TV2. Ifølge tall som ble presentert på mediehusets høstlansering, utgjør SBS Discovery hittil i år 92 prosent av TV 2-gruppens størrelse i den kommersielle målgruppen (seerne mellom 15 og 50 år, journ. anm.).

Men ser man på det andre punktet, avstanden mellom mediehusenes to flaggskip, er saken en litt annen. Kommunikasjonsdirektøren i TVNorge sier det best selv:

– Hovedkanalen til TV2 er fortsatt dobbelt så stor som TVNorge, sier Svein Tore Bergestuen til NRK.no, før han legger til:

– Det har aldri vært noe mål for oss å bli størst av de kommersielle kanalene, for det er ofte ikke lønnsomt. Men jeg tror SBS Discovery kommer til å være jevne med TV2-gruppen i fremtiden.

Les også: HBO Nordic sliter med å nå de store massene

TV2 vil bite fra seg

I TV2 gleder de seg til å fortsette kampen om TV-seerne etter sommerferien.

– Konkurransen i tv-sesongene er alltid like moro, mener TV2s kommunikasjonssjef Jan-Petter Dahl.

Han forteller NRK.no at TV2s hovedkanal så langt i år har bedre tall enn i fjor, og at målet er å nå 20 prosent markedsandel i løpet av 2013. I tillegg mener Dahl at TV2-striden med Canal Digital er noe av grunnen til at SBS har hatt den fremgangen de har hatt.

– Men nå har vi igjen full distribusjon på alle kanalene våre, og jeg lover at vi skal bite godt fra oss denne høsten, sier kommunikasjonsjefen.

Les også: Prioriterer ikke lenger utenlandske serier

Norges mest latterliggjorte

Åndenes makt på TV Norge, Tom Strømnæss

Tom Strømnæss er stolt over anerkjennelsen han mener TVNorge nå får i media.

Foto: TV Norge

Tilbake på TVNorges høstlansering har programleder Tom Strømnæss fått ny tro på sin mangeårige arbeidsgiver. 57-åringen har jobbet i TVNorge helt siden 1993, med unntak av et treårig opphold i TV2.

– Før snakket man nødvendigvis ikke så høyt om at man jobbet i TVNorge. Det har forandret seg nå, sier han til NRK.no.

Les også: «Åndenes makt» felt i PFU for «plagsomt spøkelse»

– Denne kanalen har gått på noen smeller opp gjennom årene, men det føles veldig trygt og godt å være en del av TVNorge i dag, legger Strømnæss til.

«Åndenes makt»-programlederen skal denne høsten i gang med den åttende sesongen av det TVNorge selv omtaler som «et av de mest latterliggjorte og utskjelte programmene på norsk TV», samtidig som det er et av kanalens mest sette, med over en halv million seere i uken.

Skylder på TVNorge

Blant de ferskeste fjesene i TVNorge-fellesskapet finner vi komikerne Harald Eia og Bård Tufte Johansen. De meldte overgang fra NRK i fjor høst, og tar med seg programmet «Brille» over til TVNorge.

– Det ironiske er at vi fortsatt skal ta opp programmet i det samme studioet på Marienlyst. Det er helt surrealistisk. Vi gjør akkurat samme jobben som før, men får lage et litt lengre program med friere tøyler, forteller Bård Tufte Johansen til NRK.no.

Han har allerede tenkt gjennom alle scenarioer rundt TV-seernes mottakelse av «nye» «Brille»:

– Hvis programmet går dårlig, skylder vi bare på TVNorge. Går det bra, sier vi at det er vår fortjeneste.

Sterk humorsatsing

Svein Tore Bergestuen, TVNorge

Svein Tore Bergestuen lover fortsatt satsing på humor, til tross for liten begeistring blant seerne denne våren.

Foto: Daniel Eriksen / NRK

Kommunikasjonsdirektør Svein Tore Bergestuen i TVNorge har, på tross av en dårlig vårsesong, fortsatt tro på at kanalen skal vinne humorkampen om TV-seerne den kommende høsten.

– Dette er definitivt A-laget innen humor i Norge. Og dette er bare høsten, neste år er vi tilbake med enda flere, blant annet Thomas Giertsen, sier Bergestuen til NRK.no.

De siste årene har stadig flere kjendiser meldt overgang fra NRK til TVNorge, blant annet Bård og Harald, Anne-Kat Hærland og Petter Schjerven. Ny kanal har imidlertid ikke betydd umiddelbar suksess for de fleste av humorprofilene.

– Jeg kan med hånden på hjertet si at disse folka ikke har kommet hit på grunn av pengene. De kommer hit fordi vi gir dem muligheten til å gjøre det de vil, sier kommunikasjonsdirektøren.

Kulturstrøm

  • – Meir nedtona, meir angst

    Kor roleg, tilslørt og plaga kan popmusikk eigentleg verte før han vert berre nedstemt og trist?

    På «How Did I Wind Up Here?» tøyar Spellemannprisen-vinnande Jouska (30) grensene for kor mykje skjør angst sjangeren toler, og lagar eit nydeleg album i prosessen, skriv NRK P3s kritikar Sofie Martesdatter Granberg.

    Albumet blir gitt ut 17. oktober.

    en person som sitter på gulvet ved siden av en gitar
    Terningkast 5 Musikk

    «Kor plaga kan popmusikk eigentleg verte før han vert berre trist?»

    ANMELDELSE: «How Did I Wind Up Here?» av Jouska

  • Hederspris til P4-profil

    Bjørn Faarlund (61) er tildelt Prix Norges hederspris for 2025. Det er den høyeste utmerkelsen i norsk radio- og podkastbransje.

    Faarlund har vært programleder for P4s Radiofrokost i 25 år, og var før det en profilert nærradiostjerne i Radio 1 Oslo.

    – Årets hederspris går til en programleder som har vært en fast følgesvenn for det norske folk gjennom flere tiår - en ekte venn i øret, skriver juryen i sin begrunnelse.

    Prisen ble delt ut under åpningen av bransjekonferansen Lyddager.

  • Operaen vann pris for operaalbum

    Innspelinga Den Norske Opera & ballett gjorde av Richard Wagners «Den flyvende hollender» er kåra til årets operaalbum av Gramophone, som er det leiande tidsskiftet for klassiske innspelingar.

    – Gramophone-prisen er ei stor anerkjenning for heile Nasjonaloperaen – for Operakoret, Operaorkesteret og solistane på scena, seier operasjef Randi Stene i ei pressemelding.

    Prisane blei etablert i 1977, og blir sett på som ein av dei mest prestisjefylte utmerkingane innan klassisk musikk.