I en pressemelding skriver varaordfører Turid Opedal følgende:
"Vi har med dyp sorg mottatt meldingen om at vår ordfører Erik Haatvedt plutselig har gått bort i dag. Dette er et stort tap for Tinn kommune.
Vi ønsker å uttrykke vår medfølelse overfor familien."
Populær ordfører
Haatvedt har vært ordfører i Tinn siden 2003. Han har vært en populær ordfører og har stor oppslutning i kommunen, som ved valget i 2007 hadde direkte ordførervalg.
Rjukan har vært inne i en stor omstillingsperiode, og Erik Haatvedt brukte blant annet mye tid på å finne løsninger som kunne gi nytt liv til stedet. Blant annet gikk kommunen og Hydro i fellesskap inn i en intensjonsavtale med Norsk Titanium om å produsere titan på Rjukan.
Denne avtalen blir det nå mest sannsynlig ikke noe av, fordi den offentlige støtten ikke var tilstrekkelig for Hydro. På grunn av denne manglende økonomiske støtten truet Haatvedt med å melde seg ut av AP.