Hopp til innhold

Obama maner til ro etter massakre

Araberamerikanere er bekymret etter at mannen som står bak Fort Hood-massakren skal ha ropt «Allah akbar» mens han skjøt.

Barack Obama

President Barack Obama påpeker at det fortsatt er mange spørsmål uten svar etter massakren på Fort Hood.

Foto: Jim Young / Scanpix/Reuters

13 personer ble drept og 30 skadd da den muslimske militærpsykiateren Nidal Malik Hasan skjøt rundt seg på militærbasen Fort Hood i Texas.

Obama ble i dag informert av FBI-sjef Robert Mueller og andre byråer, om hva som skjedde på militærbasen i går.

Flagget vaier på halv stang i Fort Hood

Flagget vaier på halv stang i Fort Hood.

Foto: Joe Raedle/Getty Images / Scanpix/AFP

– Vi har ikke alle svarene ennå. Jeg må advare mot at vi trekker forhastede konklusjoner i denne saken, sa Obama på en pressekonferanse i ettermiddag.

Frykter tilbakeslag for USA-arabere

En rekke muslimske interesseorganisasjoner i USA har fordømt handlingen, og understreker at handlingene er utført av en alvorlig forstyrret enkeltperson.

Flere arabisk-amerikanske og muslimske organisajoner har kommet med uttalelser rundt massakren fordi gjerningsmannen skal ha ropt «Allah akbar» (Gud er stor) mens han skjøt. Disse meldingene er ikke bekreftet, men kommer fra talsmann og generalløytnant Robert Cone, ifølge Reuters.

Den arabisk-amerikanske organisasjonen The American-Arab Anti-Discrimination Committee frykter at massakren ved Fort Hood kan føre til mistro mot araberamerikanere, og advarer sine medlemmer mot det.

Vil ikke spekulere i motiver

Nidal Malik Hasan ligger på sykehus i bevisstløs, men stabil tilstand etter å ha blitt skutt fire ganger av sikkerhetsstyrker.

En talsmann fra hæren nekter å spekulere i hvilke motiver gjerningsmannen hadde for å skyte og drepe 13 personer. Likevel har det blitt meldt at han var i ustabil psykisk tilstand fordi han skulle sendes til Afghanistan.

USA flagger på halv stang

Obama beordret i dag flagging på halv stang for å hedre de 13 personene som ble drept på en militærbase i Texas, skriver nyhetsbyrået AFP.

– Fra nå av, og til Veteranenes dag, skal Det Hvite Hus og andre føderale bygninger flagge på halv stang, sa Obama på en pressekonferansen.

Veteranenes dag er dagen da USA hedrer sine militære veteraner.

– Dette er en beskjeden hylles til de som mistet livet da de gjorde seg klare for å risikere livet for nasjonen, sa Obama.

Video nsps_upload_2009_11_5_23_19_39_5590.jpg
Denne videoen er dessverre ikke tilgjengelig. Kontakt oss dersom du har spørsmål.

Video: Obama kommer med sin første uttalelse om skytedramaet på Fort Hood natt til fredag.

SISTE NYTT

Siste meldinger