Hopp til innhold

Minst ni drept i angrep på Vest­bredden: – Spenningen er høy

Byer nord på Vestbredden har lenge blitt utsatt for regelmessige israelske angrep. Nå har det israelske militæret (IDF) startet en ny, stor militæroperasjon.

Israelske soldater under en militæroperasjon i flyktningleiren Nur Shams nær Tulkarem på Vestbredden 28. august 2024.

Israelske soldater under militæroperasjon i flyktningleiren Nur Shams nær Tulkarem på Vestbredden.

Foto: JAAFAR ASHTIYEH / AFP

– Sikkerhetsstyrker har nå startet en operasjon for å forhindre terrorisme i Jenin og Tulkarm, sier IDF-talsperson Avichay Adraee i en felles uttalelse fra militæret og sikkerhetstjenesten Shin Bet på Telegram.

Jenin og Tulkarem er byer nord på den palestinske Vestbredden, som er under israelsk militærokkupasjon. Også byen Tubas har blitt angrepet.

Onsdag morgen er det meldt om flere døde i Jenin og Tubas. Minst ni personer er drept, opplyser helsemyndighetene, ifølge Reuters.

Talsperson for Palestinsk Røde Halvmåne, Ahmed Jibril, sa til AFP at ti personer var drept.

– Spenningen er høy

– Ifølge israelerne og vitner på bakken så er dette en av de største invasjonene i Tulkarem.

Det sier Abdel Karim Delbah. Han er frilansjournalist og palestinsk rettighetsforkjemper.

Vanligvis bor han i Tulkarem, men når NRK snakker med ham på telefon onsdag morgen er han i Ramallah.

Abdel Karim Delbah er frilansjournalist og aktivist i Tulkarem på Vestbredden

Abdel Karim Delbah forteller at palestinske flyktningleirer i Tulkarem og nord på Vestbredden har fått store ødeleggelser etter regelmessige israelske angrep.

Han forteller at han ikke aner når han kan reise hjem så lenge militæroperasjonen pågår.

– Det er en stor invasjon med tanks og bulldosere i Tulkarem. De har forårsaket skade på hovedveiene, og den pågår fortsatt, sier Delbah.

Han forteller at det er kommet meldinger om skytinger og store ødeleggelser.

– Spenningen er høy, sier Delbah.

Gruppene Hamas, Palestinsk islamsk jihad og Fatah sier i egne uttalelser at væpnede krigere fra gruppen har sprengt bomber i nærheten av israelske militære kjøretøyer i de tre områdene. Det melder Reuters.

Foreløpig har det ikke kommet tall på drepte og skadde i Tulkarem.

Selv om han er i Ramallah har han fått oppdateringer fra kjente og familiemedlemmer i Tulkarem. Datteren er lege, men har ikke mulighet til å reise på jobb på sykehuset. Folk kan ikke forlate hjemmene sine, ifølge Delbah.

En bulldoser tilhørende det israelske forsvaret ødelegger en vei under den militære aksjonen mot flyktningleiren Nur Shams i nærheten av byen Tulkarem på Vestbredden.

En bulldoser tilhørende det israelske forsvaret ødelegger en vei som går gjennom flyktningleiren Nur Shams.

Foto: JAAFAR ASHTIYEH / AFP

Regelmessige angrep

Siden Gaza-krigen begynte i oktober har Israel regelmessig angrepet mål i Tulkarem. Særlig i de permanente flyktningleirene Tulkarem-leir og Nur Shams.

– Vi har ikke hat en rolig uke siden 7. oktober, sier Delbah.

IDF-talsperson Avichay Adraee Adraee har delt en video på Telegram som skal vise et droneangrep mot Nur Shams, en permanent palestinsk flyktningleir i Tulkarem, tidligere denne uken. Det står at fem personer som var anklagd for terrorvirksomhet, ble drept i angrepet.

Helsemyndighetene på Vestbredden bekreftet at de fem ble drept i angrepet, ifølge BBC. To av dem var barn.

Følg utviklingen i NRKs Nyhetssenter:

Samtidig som krigen i Gaza har rast i over ti måneder, har volden på Vestbredden økt. Over 600 palestinere er drept på Vestbredden siden 7. oktober, opplyste FN i forrige uke. Nesten 120 er drept i luftangrep.

Rundt 30 israelere er drept på Vestbredden i samme periode, ifølge tall fra Israel, skriver Reuters.

En gutt med en flaske vann venter mens israelske soldater undersøkte tingene hans under militæraksjonen mot flyktningleiren i Jenin 28. august 20204.

En gutt med en flaske vann venter mens israelske soldater undersøkte tingene hans under militæraksjonen mot flyktningleiren i Jenin.

Foto: RONALDO SCHEMIDT / AFP

Israelsk minister: Vil tvangsflytte innbyggere

Abdel Karim Delbah forteller at konsekvensene i byer som Tulkarem og flyktningleirene nord på Vestbredden er store.

– Det er ikke et liv. Alt er skadet. Du kan ikke engang gå rundt i leirene. Det er ikke vann eller strøm, forteller han.

FN advarte i august om situasjonen i Tulkarem-leir og Nur Shams og om mangel på strøm og vann:

– Israelske sikkerhetsstyrker fortsetter å forårsake skade og truer livene til folk i området. Det må bli slutt på denne «stille» krigen, skrev de på X.

Israelske soldater og militære kjøretøy under militæraksjonen mot Jenin nord på Vestbredden 28. august 2024.

Også i Jenin flyktningleir rykket israelske styrker inn på onsdag 28. august.

Foto: Raneen Sawafta / Reuters

Israels utenriksminister Israel Katz hevder at IDF-operasjonen er et forsøk på å bekjempe Iran-støttede terrorgrupper som operer i Jenin og Tulkarem.

Hamas som styrer på Gazastripen, er støttet av Iran og har en gren i Tulkarem, Tulkarem-brigaden. Tidligere i august bekreftet de at en kommandør ble drept i et israelsk luftangrep.

Katz hevder også at lokale palestinere må tvangsflyttes fra områdene:

– Vi må håndtere trusselen akkurat på samme måte som vi håndterer terroristinfrastrukturen i Gaza, inkludert den midlertidige evakueringen av palestinske innbyggere og hva enn annet som er nødvendig, skriver Katz på X.

– Dette er en krig for alt, og vi må vinne den, fortsetter han.

En gruppe palestinske menn ser på skadene en bil er påført under den israelske militæraksjonen nær Jenin på Vestbredden 28. august 2024.

En gruppe palestinske menn ser på skadene de israelske styrkene påførte en bil i utkanten av Jenin.

Foto: Ali Sawafta / Reuters

– Ikke mer å tape

Frustrasjonen blant lokale og unge palestinere har vokst siden Gaza-krigen begynte 7. oktober, forteller Abdel Karim Delbah.

– Folk har mistet jobbene sine. De har mistet inntekten sin. Det er en ny generasjon med palestinere som ser på væpnet motstand som den beste måten å kjempe mot okkupasjonen. For de har ikke mer å tape, understreker han.

Les også Vesten ville straffe bosett­erne: – Vi endte opp med å bli sterkere

Menn med vite sjal og maskingevær i soloppgangen

Også antallet angrep begått av bosettere, israelske bosettere som bor i ulovlige byer og landsbyer på Vestbredden, har også økt. I midten av august gikk flere enn hundre bosettere til angrep på landsbyen Jit nord på Vestbredden. Minst én palestiner ble drept i angrepet.

Samtidig har Israel og bosettere tatt kontroll over stadig nye landområder på Vestbredden. Antallet palestinske bygninger som er blitt revet så langt i år, er også blant det høyeste siden 2009, ifølge FN.

FN sier aksjonen ødelegger

Dagens militæraksjon kan forverre en fra før katastrofal situasjon, advarer FNs høykommissær for menneskerettigheter (OHCHR).

– Tusenvis av palestinere har blitt vilkårlig arrestert og torturert, utsatt for nådeløs vold fra bosettere, er underlagt omfattende restriksjoner, har fått hjem og eiendom ødelagt eller beslaglagt og er tvangsflyttet, sier talsperson Ravina Shamdasani.

– De israelske sikkerhetsstyrkenes bruk av luftangrep og andre militære våpen og taktikker er et brudd på menneskerettighetene og de normer og standarder som råder i forbindelse med slike operasjoner, sier Shamdasani.

– Israel må som okkupantmakt overholde sine folkerettslige forpliktelser, sier hun.

Gislene i Gaza har blitt brikker i et spill. Kan de noen gang få komme hjem?

SISTE NYTT

Siste meldinger