Taghi Rahmani, ektemannen til fredsprisvinner Narges Mohammadi, sier han er glad for prisen hun har fått.
– Prisen går til alle kvinner som sitter fengslet, sier han til NRK og gjentar bevegelsens slagord «kvinner, liv, frihet».
Da NRK snakket med Rahmadi, som bor i eksil i Paris sammen med parets tvillinger på 16 år, hadde kona trolig ennå ikke fått vite at hun hadde fått Nobels fredspris.
Hun sitter fengslet for sin kamp for kvinners rettigheter i Iran.
Kvinnerettsforkjemperen har ikke lov til å ringe ut av landet, men fikk på et vis overlevert nyheten i fengselet om at hun var årets fredsprisvinner.
Taghi Rahmani, ektemannen til fredsprisvinneren, har siden 2012 levd i eksil i Paris sammen med parets to barn, samtidig som kona sitter fengslet i Iran, der hun soner en dom på tolv års fengsel.
Foto: AFPSønnen sjekket telefonen
Sønnen forteller til New York Times at han befant på skolen kl. 11, da kunngjøringen fra Oslo skulle komme. Og at han var så spent at han måtte sjekke telefonen under pulten.
– Jeg kunne ikke rope ut i klassen, men jeg ble så glad. Vi er så redd for mamma hver dag. Nobelprisen er en oppmuntring for henne å fortsette, ikke gi opp kampen, sier han.
Han har ikke sett moren siden han var åtte år. Da laget hun frokost til ham og tvillingsøsteren før de ble sendt avgårde til skolen. Da de kom hjem, var hun borte.
Narges Mohammadis ektemann Taghi Rahmani viser frem bilder av seg selv og famillien.
Foto: THIBAULT CAMUS / APUttaler seg fra fengsel
Narges Mohammadi sitter fengslet i det beryktede Evin-fengselet like utenfor den iranske hovedstaden.
Noen timer timer etter nyheten om at hun var årets vinner av Nobels fredspris, kom en uttalelse fra den ferske fredsprisvinneren.
– Jeg blir i Iran der jeg vil fortsette min kamp sammen med de som er fengslet i våre undertrykkende institusjoner, selv om jeg må tilbringe resten av livet mitt i fengsel, sier hun i uttalelsen.
Mohammadi er fengslet 13 ganger og dømt fem ganger. Til sammen er hun dømt til 31 år i fengsel og 154 piskeslag.
Foto: Reuters– Jeg vil aldri stoppe kampen for demokrati, frihet og likhet. Nobels fredspris vil helt sikkert gjøre meg mer målbevisst, utholdende og håpefull.
– Jeg står side om side med modige mødre i Iran. Jeg vil fortsette å kjempe mot nådeløs diskriminasjon, tyranni og kjønnsbasert undertrykkelse som de undertrykkende, religiøse myndighetene står bak, helt frem til frigjøringen av kvinner.
Prispengene åpner muligheter
Ektemannen sier at det foreløpig er alt for tidlig å si hvordan prispengene skal brukes, men håper prisen vil åpne nye muligheter i arbeidet for kvinners rettigheter.
Han legger også til at prisen er viktig for alle mennesker, også for menn, og for frihet og demokrati.
Taghi Rahmani er usikker på hva slags politisk betydning prisen kan få. Iran har mange politiske fanger, og Rahmani regner med at nyheten fra Oslo før eller siden vil nå dem.
Fredsprisvinnerens bror: – Det er overveldende
Broren Hamidreza Mohammadi sier til NRK at søsteren har jobbet hardt for menneskerettigheter.
Hamidreza Mohammadi håper fredsprisen gjør både søsteren og andre aktivister tryggere.
Foto: Amanda Iversen Orlich / NRKHan håper nå det blir tryggere for dem som befinner seg i Iran.
– Situasjonen der er veldig farlig, aktivister der kan miste livet. Denne prisen kan gjøre det tryggere, sier Hamidreza Mohammadi.
Han forteller til NRK at han våknet til nyheten om at prisen gikk til Iran og hans søster.
– Gleden er så stor. Jeg er så glad på vegne av Narges, sier han.
– Jeg vet ikke om hun får nyhetene akkurat nå, kanskje litt senere. Hvis noen forteller det til henne i fengselet, sa broren da NRK fikk tak i ham ved 11.30-tiden.
Hør reaksjonen til Hamidreza Mohammadi:
Han frykter hvis regimet fortsetter å lage sak etter sak mot henne, så slipper hun kanskje aldri ut av fengselet.
– Det er vanskelig å si at hun kan slippes ut under dette regimet, sier Mohammadi.
Dømt til fengsel og piskeslag
– Narges Mohammadi er fengslet 13 ganger og dømt fem ganger. Til sammen er hun dømt til 31 år i fengsel og 154 piskeslag, sa Nobelkomiteens leder Berit Reiss-Andersen til verdenspressen da avslørte årets prisvinner.
– Mohammadi er fortsatt i fengsel når jeg snakker nå, sa Berit Reiss-Andersen.
Nobelkomiteens leder Berit Reiss-Andersen med mobilen hvor hun har et bilde med prisvinneren.
Foto: Terje Pedersen / NTBPå spørsmål om hvordan selve utdelingen av fredsprisen vil gjennomføres 10. desember, sier Reiss-Andersen at iranske myndigheter bør slippe Narges Mohammadi løs fra fengsel, slik at hun kan motta prisen.
– Nå har verden gitt beskjed til regimet
Broren Hamidreza håper fredspristildelingen vil gi Narges Mohammadi kraft i det videre arbeidet.
– Hun har jobbet så hardt for menneskerettigheter. Nå blir det et enda tyngre ansvar. Hun får mye kraft og ansvar av dette i det videre arbeidet.
– Nå har verden gitt beskjed til regimet om at «vi ser dere».
– Håper prisen vil hjelpe folket
Den iranske juristen Shirin Ebadi mottok Nobels fredspris i 2003, for sin kamp for demokratiske rettigheter, spesielt for kvinner og barn, i det prestestyrte landet.
20 år etter får hennes nære allierte, Narges Mohammadi, den samme prisen.
Shirin Ebadi (i midten) og Narges Mohammadi (t.h.) sammen før en pressekonferanse til Senter for beskyttelse av menneskerettighetene i januar 2005. Til venstre journalisten Marzieh Mortazi.
Foto: Vahid Salemi / APEbadi, som måtte forlate Iran i 2009 og nå bor i London, sier til NRK at hun er glad for prisen til Mohammadi.
Hun ser på Mohammadi som sin nestkommanderende i arbeidet for kvinners rettigheter i Iran, og håper prisen vil komme hele det iranske folk til gode.
– Jeg er veldig glad. Narges har vært fengslet i mange år på grunn av hennes kamp for menneskerettigheter.
– Dette er andre gangen frihetskampen i Iran mottar fredsprisen. Jeg håper at denne tildelingen vil være til hjelp for folket i Iran, sier Shirin Ebadi.
Shirin Ebadi var i Oslo i høst, der hun deltok på konferansen «Human Rights Heroes».
Foto: Fredrik Varfjell / NTBBer Iran løslate henne
FN ber Iran løslate fredsprisvinneren.
FNs høykommissær for menneskerettigheter kom raskt med en uttalelse og sier Narges kaster lys over iranske kvinners mot og besluttsomhet.
– Vi har sett motet og besluttsomheten deres i møte med represalier, krenkelser, vold og fengslinger, sier talskvinne Elizabeth Throssell.
Det iranske nyhetsbyrået Fars, skriver at «vesten har belønnet den fengslede aktivisten Narges Mohammadi med Nobels fredspris for hennes handlinger som truer landets nasjonale sikkerhet», melder Reuters.
– Stikk mot regimet
Avisa Oslo-journalisten Sevda Barazesh er selv født i Iran og kom som flyktning sammen med familien som åtteåring.
– Det er så store ord. Hun er en kvinne. Hun har ikke sett barna sine på så mange år, men hun har kjempet for en sak som hun har tenkt seg større enn seg selv, sier Barazesh.
– Prisen er utrolig fortjent. Det er veldig gledelig. Og så er det et stikk mot regimet og viser verden og den iranske republikken at vi er på menneskenes side, sier hun.
Sevda Barazesh.
Foto: PrivatSkuespiller Sara Khorami, som har iransk bakgrunn, sier tildelingen er en stor anerkjennelse av hennes usedvanlig modige og utrettelige kamp for grunnleggende menneskerettigheter.
– Og dette skjer samtidig som 16 år gamle Armita Garawand ligger hardt skadet i koma, for visstnok ikke å ha brukt obligatorisk hijab.
– Jeg håper og tror at dette kan gi nytt håp, og tilføre enda mer kraft til disse modige menneskene som risikerer livene sine på daglig basis for frihet og demokrati, sier hun.
Alfred Nobel ble søkkrik på dynamitten han fant opp. På dødsleiet skrev han et testamente der han ville dele ut en fredspris til den eller de som arbeider for å sikre eller bevare fred. Reporter Lars Os spør, hvorfor har vi Nobels fredspris?