Det er innført unntakstilstand i Florida etter at 50 mennesker har mistet livet etter skyting på en nattklubb i Florida natt til søndag.
Angrepet er den verste masseskytingen i USA noensinne.
Politiet i Orlando etterforsker skytingen på homseklubben som et terrorangrep. De mener motivet for angrepet mot nattklubben har tilknytning til at det var en klubb for homofile.
Gjerningsmannen bak angrepet er 29 år gamle Omar Mateen. Han var amerikansk statsborger med afghansk bakgrunn, bekrefter Buddy Dyer i Orlando på en pressekonferanse.
Dette vet vi om saken så langt:
- Ved 02-tiden natt til søndag fikk politiet meldinger om skyting på homseklubben Pulse i Orlando i Florida.
- Det var omtrent 320 personer inne i lokalet da angrepet startet.
- En mann begynte å skyte på mennesker på klubben. Ifølge politiet skal han også ha hatt en mistenkelig gjenstand spent fast på kroppen.
- Vitner forteller at skytingen pågikk i bare et par minutter
- Flere vitner forteller at det ble skutt både mot folkemengden og opp i taket.
- Folk løp ut av nattklubben, men 30 kom seg ikke ut og ble tatt som gisler av gjerningsmannen
- Rundt 100 politifolk deltok i aksjonen mot gjerningsmannen. Ni av disse var involvert i skuddvekslingen, og en politibetjent ble lettere skadd i aksjonen.
- Politiet drepte gjerningsmannen Omar Mateen i en skuddveksling. Gislene ble da reddet ut av nattklubben
- Dødstallene stiger etter angrepet. Mens det først ble meldt om 20 drepte og 42 sårede, oppjusterer nå amerikansk politi tallene til 50 drepte og 53 skadde
- Flere pårørende venter fortsatt på svar om deres nærmeste er berørt av situasjonen
- Mateen skal ikke ha stått oppført på USAs liste over mulige terrorister før angrepet, ifølge BBC
Saken oppdateres.
- LES OGSÅ: Vet ikke om sønnen er død eller i live