«Gordon Brown gikk fra det å bli hyllet som en verdensledende «statsmann» til kraftig ydmykelse,» skriver blant annet den britiske avisen
.USAs president, Barack Obama, takket nemlig nei til hele fem forespørsler om å sitte ned til samtaler med den britiske statsminsteren.
Møtene skulle enten finne sted i FN-bygningen i New York, eller på G20-toppmøtet i Pittsburgh.
Måtte svare på helsespørsmål
Statsminister Brown, som ikke har noe i mot å bli portrettert som en internasjonal leder mens han er i USA denne uken, har også måttet bruke tid på å avvise at han kan komme til å trekke seg fra statsministerstillingen på grunn av skrantende helse og dårligere syn.
Gordon Brown utenfor den britisk statsministerboligen.
Foto: SHAUN CURRY / AFPOverfor både NBC og BBC har Brown nektet for at han helseproblemer.
– Synet mitt blir slett ikke dårligere, sa Brown til NBC. Til BBC sa han:
– Jeg er svært sunn og i god form. Jeg løper mye for å holde meg i form og det kommer jeg til å fortsette med.
Gnisninger over Atlanteren
Det har vært gnisninger mellom Det hvite hus og Downing Street No. 10 de siste ukene, etter Browns håndtering av den skotske regjeringens beslutning om å sende Lockebie-bomberen hjem til Libya.
- Les også:
Brown mislyktes også å stå på talerstolen i FN i «prime time», siden Libyas leder, Oberst Gaddafi ga en tale som varte i over 100 minutter. Gaddafis tale varte langt over Browns tilmålte 15 minutter på podiet.
Ikke bare har Brown forsøkt å holde samtaler med Obama, men har også sendt ut følere for å holde en felles pressekonferanse, og for å få det til skal Storbritannia blant annet ha tilpasset seg USAs politikk i forbindelse med svineinfluensa i et forsøk på å forbedre relasjonene.
Obama hadde tid, men ikke til Brown
Ifølge «No. 10» skal det ikke ha vært snakk om å ha blitt avvist av Det hvite hus, og det opplyses at Brown har mange sjanser til å snakke med Obama - siden de sitter ved siden av hverandre på toppmøtene.
En talsmann for «No. 10» hevdet også at de to hadde en samtale om mange forskjellige temaer under middagen i forbindelse med klimamøtet i går kveld, skriver
.Senere kom det frem at denne gode samtalen under middagen, egentlig var en prat som varte bare et par minutter på et kjøkken i FN-bygningen.
Brown selv insisterer på at forholdet er godt:
– Jeg hevder at vårt spesielle forholdt er godt, og det styrkes hele tiden.
Om Brown har fått nei til samtaler, har Obama likevel hatt tid til å treffe den kinsesiske presidenten, den russiske presidenten og Japans nye statsminister.