Alle sykehjem som i dag drives av private selskaper, skal bli overført til offentlig drift, dersom de rødgrønne får flertall i Oslo bystyre etter valget.
Dette lovet Oslo Aps førstekandidat Liebe Rieber-Mohn da hun søndag holdt appell på Youngstorget. I et småpent vårvær, og framfor et middels fullpakket torg, brukte hun Adecco-saken for alt den er verdt.
– Avsløringene innen bemanningsbyråene viser at arbeidsbevegelsens kampsaker aldri blir uaktuelle. De viser hvorfor det er nødvendig å samles her i dag. Feiringen av 1. mai er mer aktuell enn på lenge, sa Rieber-Mohn.
Høyresiden
Som seg hør og bør på arbeidernes internasjonale kampdag gikk hun rett i strupen på Høyre og Frp som sammen danner byrådet i hovedstaden.
– Høyresiden har vært en bremsekloss i arbeidet for et mer anstendig arbeidsliv. Det er mer overtid, flere midlertidige ansettelser og det er framfor alt privatisering for enhver pris, som et prinsipp og et mål i seg selv, sa Oslo Aps byrådslederkandidat.
– Jeg var på Ammerudlunden den dagen saken sprakk. Jeg så timelistene, og jeg så diplomene på veggen fra helse- og sosialbyråd Sylvi Listhaug. De mente at Ammerudlunden var et forbilde. Nå har vi sett baksiden av medaljen, sa Rieber-Mohn.
Anstendig
Hun forsikret at alle kommunen 43.000 ansatte og alle underleverandører skal få det hun kalte anstendige arbeidsvilkår, dersom de rødgrønne klarer å slå høyresiden i valget.
– Hvis vi vinner, skal det bli slutt på luselønn og overnatting i bomberom. Dessuten skal vi gjøre noe med forskjellene i denne byen. Det er ingen naturlov som sier at det skal være så store ulikheter mellom øst og vest, sa førstekandidaten.
Hun la til at Oslo er i ferd med å få en klassedeling på etnisk grunnlag, og at det sittende byrådet ikke ser noen grunn til å gjøre noe med det.
(©NTB)