Det var TV 2 som omtalte saken først.
Påtalenemnda i Antidoping Norge (ADNO) la i februar ned påstand om strengest mulig straff, fire års utestengelse, for den norske ishockeyspilleren Marcus Bryhnisveen.
Strengest mulig straff
Påtalenemnda ba om makstraff fordi Bryhnisveen «ikke har vært i stand til å dokumentere hvordan han har fått stoffet i seg».
Bryhnisveen testet positivt for et anabolt steroid (dehydroklormetyl-testosteron) i en test som ble gjennomført utenfor konkurranse i august 2018. Både A – og B-prøvene var positive.
Domsutvalget i Norges idrettsforbund (NIF) har nå valgt å følge innstillingen fra ADNO og gi Bryhnisveen fire år – maksstraffen for bruk av anabole steroider.
Sterkt preget av saken
Utøveren er anonymisert av domsutvalgets beslutning, men NRK har vært i kontakt med hans advokat, Morten Justad Johnsen, som bekrefter at det er Brynhisveen de gjelder.
Ifølge Justad Johnsen er 25-åringen sterkt preget av saken.
– Saken er anket til appellutvalget. Marcus ønsker ikke å gi noen kommentar ut over at han er sterkt preget av saken, sier hans advokat til NRK.
I et sammendrag av domsutvalgets beslutning står det: «Overtredelse av NIFs lov § 12–3 (1) bokstav a) og b), til tap av retten til å delta i konkurranser og organisert trening, samt retten til å ha valgte og oppnevnte tillitsverv for en periode på 4 – fire – år.»
Det er ikke opplyst datoen utestengelsen vil regnes fra, men saken er nå altså anket til NIFs appellutvalg.