Hopp til innhold

Nordås nest best i Norge gjennom tidene – irritert på seg selv

Narve Gilje Nordås (24) klarte VM-kravet på 5000 meter. Nå er Jakob Ingebrigtsen eneste nordmann som har løpt raskere. Likevel er Nordås selvkritisk.

Narve Gilje Nordås og Gjert Ingebrigtsen

GLADE GUTTER: Gjert Ingebrigtsen har trent Narve Gilje Nordås til en enorm utvikling denne sesongen.

Foto: NRK

Han løp på 13.05,38 i belgiske Heusden lørdag kveld. Det er personlig rekord med over ti sekunder og under VM-kravet på 13.07. Av andre norske løpere er europarekordholder Jakob Ingebrigtsen den eneste som har løpt raskere med 12.48,45.

Likevel er ikke Nordås helt fornøyd. Da en gruppe på fire stakk fra mot slutten av løpet, turte han nemlig ikke å være med.

Jeg slapp dem, og det angrer jeg litt på, for jeg kunne ha vunnet og løpt under 13 minutter, men du kan si jeg safet inn til 13.05. Det var det jeg kom for, VM-kravet. Men det irriterer meg at jeg ikke klarte å henge meg på, sier han til NRK.

Du føler at du skuslet bort en mulighet til å løpe under 13?

Ja, definitivt. Jeg hadde den i hånden og bare hev den vekk. Å skusle bort under 13, det irriterer meg. Men det positive er at jeg ikke er sliten når jeg kommer i mål, sier Nordås.

Friidrett - Trond Mohn Games 
Trener Gjert Ingebrigtsen

MER Å PLUKKE PÅ: Gjert Ingebrigtsen ser ytterligere forbedringspotensial hos Narve Gilje Nordås.

Foto: Geir Olsen / NTB

Gjert: – Blir litt defensiv

På tribunen sto trener Gjert Ingebrigtsen og observerte det Nordås beskriver.

Jeg synes han er veldig offensiv i starten, og så begynner han å jobbe litt med seg selv når det er drøyt 1000–1200 meter igjen. Så blir han litt defensiv. Og så virker det som han kalkulerer litt i hodet underveis, at hvis jeg bare cruiser inn nå, er jeg under 13.07, analyserer Ingebrigtsen.

Og fortsetter:

Så skjer det noe når det er 300 meter igjen som gjør at han ombestemmer seg og springer veldig bra. Vi må prøve å plukke av ham den litt defensive tankegangen som han får. Der en 1500-meterløper egentlig skal føle seg hjemme, så blir han litt defensiv. Da skal han egentlig tenke at nå er det bare 1500 meter igjen, dette er min hjemmebane. Men han er oppmerksom på det, så jeg tror ikke vi trenger å bekymre oss

Den lille nølingen gjorde at det «bare» ble femteplass i løpet, som ble vunnet Cornelius Kemboi fra Kenya på 13.00,68.

Men navnene Nordås passerer på lista over tidenes beste nordmenn kompenserer for noen tapte plasseringer: Henrik Ingebrigtsen, Sindre Buraas, Filip Ingebrigtsen, Magnus Tuv Myhre og Marius Bakken.

Narve Gilje Nordås

SUPERFORM: Narve Gilje Nordås blir bedre og bedre.

Foto: NTB

Mirakel før start

Tidligere i sesongen ble han andre nordmann gjennom tidene under 3.30 på 1500 meter. Under tett oppfølging av Gjert Ingebrigtsen har Nordås hatt en eventyrlig utvikling siden i fjor.

Formen er selvsagt bedre enn noen gang, konstaterer han selv.

Men en halvtime før start lørdag, var det likevel skepsis i leiren.

«Fryktelige forhold i Belgia i dag. Vind og regn. Kan ikke se for meg at det er mulig å løpe noe VM-krav i kveld, men været får vi uansett ikke gjort noe med», skrev Ingebrigtsen i en sms til NRK.

Mindre enn en time senere kom ny melding: «Kravet i boks».

Som han sa, før start var det en helsikes vind, sju-åtte meter per sekund, forteller Nordås.

Men da vi skulle starte, var det akkurat som at det skjedde et mirakel. Vinden bare løyet. Det gikk fra sju meter per sekund til vindstille. Og mens vi sprang, merket i hvert fall ikke jeg noen vind. Men idet vi kom i mål, begynte det å blåse opp igjen, sier han med et smil.

Friidrett - Trond Mohn Games 
– Dette viser hva nordmenn står for. Vi vil bli best i alt!, konstaterer friidrettsstjerna.

STOR FRAMGANG: Narve Gilje Nordås har hatt uvanlig mye å juble for på idrettsbanen i 2023.

Foto: Geir Olsen / NTB

Kan droppe 5000 i VM

Nå er han altså kvalifisert for to distanser under VM i Budapest. Men det betyr ikke at han benytter plassen på 5000 meter.

– Ikke nødvendigvis. Det er mer som en backup hvis jeg ikke kommer til finalen på 1500 meter. Det er godt å ha en ekstra mulighet, så du slipper å springe med kniven på strupen, påpeker Nordås.

Han er nemlig ikke i tvil om hvilken distanse han er best på.

Når du perser med sju sekunder på 1500, er jo ikke ti sekunder på 5000 så mye, konstaterer 24-åringen fra Voll på Jæren.

Neste helg tester han VM-formen på hoveddistansen i Diamond League-stevnet i London.

PS. Nordås var ikke den eneste norske deltakeren på 5000-meteren i Heusden. Awet Kibrar løp på 13.15,41, som også var ny personlig rekord. Per Svela løp på 13.27,04. PÅ kvinnenes 1500-meter satte Amalie Sæten ny personlig rekord med 4.08,29.

Siste nytt

  • Her koker det over for tennisstjernen – nå venter Ruud

    Denis Shapovalov slo hjemmehåpet Elias Ymer i en dramatisk kamp Stockholm, fredag kveld.

    Da Shapovalov leverte et godt poeng, satte han fingeren bak øret for å få mer jubel.

    Publikum svarte med å bue på ham. Senere ville Shapovalov ha bort en person fra tribunen.

    – Han viser fingeren. Kan jeg gjøre det? Hvorfor får han lov? sa canadieren til dommeren.

    Bilder fra nyhetsbyrået TTs fotograf viser at også Shapovalov viste fingeren tilbake mot tribunen.

    – Det var ikke vondt ment, men det virker som dere blir krenket over alt jeg gjør. Selv når jeg får medisinsk hjelp, buer dere, sa han.

    Underveis måtte nemlig Shapovalov få hjelp etter å ha fått smerter i ryggen. Han kom tilbake og vant 6-1 i det avgjørende settet. Kampen varte i over to og en halv time.

    Det er ikke første gang Shapovalov viser følelser på denne måten.

    – Jeg har sett Denis noen ganger, og det kan bli slik når han spiller. Han kan bli sint på publikum. Jeg var forberedt på at det kunne bli hett, sa Ymer, gjengitt av TT.

    Lørdag kveld møter Shapovalov Casper Ruud i semifinalen.

    (NTB)

    Denis Shapovalov
    Foto: Pontus Orre / TT / NTB
  • Uno-X enda nærmere World Tour-plass: – Vil være sensasjonelt

    Dersom Cofidis hadde som mål å ta igjen de 401 poengene opp til Uno-X på rankingen, var de helt avhengige av å hente hjem en topplassering fra Tour of Guangxi.

    Lørdag morgen endte Sylvain Moniquet fra det franske laget på 19.-plass som deres best plasserte rytter. Den plasseringen har han også sammenlagt.

    Moniquet dro ikke inn noen poeng, da han kom inn halvminuttet bak vinner Paul Double.

    – Blir dette resultatet etter i morgen, er vi et World Tour lag i 2026. Det vil være både sensasjonelt og historisk på samme tid. Jeg er stolt av hele laget og hvordan vi klarer å få til dette med å gå en lengre vei enn våre konkurrenter, da vi på herresiden kun har norske og danske ryttere, sier daglig leder i Uno-X Mobility, Thor Hushovd, til NRK.

    Vinneren av Tour of Guangxi mottar 300 WorldTour-poeng. En eventuelt 19.-plass gir ikke mer enn 20 poeng i kassa.

    Foruten søndagens avslutning i Guangxi gjenstår Japan Cup og temporittet Chrono des Nations før rankingen avsluttes. Uno-X har sendt Søren Wærenskjold og Carl-Frederik Bévort til Frankrike for å maksimere poengfangsten.

    Jørgen Nordhagen (Visma | Lease a Bike) ble nummer fire på etappen.

    Thor Hushovd Uno-X Mobility
    Foto: Yann Valerievich Belov / NRK
  • Crystal Palace-treneren bekrefter: Liverpool-aktuelle Marc Guéhi forlater klubben neste sommer

    Crystal Palace-trener Oliver Glasner bekrefter at midtstopper Marc Guéhi, som i sommer var nære på å signere med Liverpool, forlater klubben neste år.

    – Jeg tror Marc allerede har fortalt oss at han ikke vil signere en ny kontrakt, så han forlater klubben neste år, sier Glasner på en pressekonferanse i forkant av oppgjøret mot Bournemouth, ifølge Sky News.

    Liverpool forsøkte i sommer å hente Guéhi fra Crystal Palace, men overgangen strandet i siste liten.

    en mann i sportsuniform
    Foto: Matthew Childs / Reuters / NTB

Sendeplan

Kl. Program Kanal