Hopp til innhold

Norsk bronsemedalje i verdenslekene

Kjell Egil Olborg Bakkelund tok bronsemedalje i styrkeløft i verdenslekene i Kina.

I konkurransen i middelweight-klassen løftet Bakkelund totalt 775 kilo fordelt på 260 kg i knebøy, 197,5 kg i benkpress og 317,5 kg i markløft. Dette ga ham 113,07 GL-poeng, som tok ham til en tredjeplass i et sterkt felt. Gullmedaljen ble vunnet av briten Jurins Kengamu, mens sølvet gikk til Enahoro Asein fra Ungarn med 113,38 poeng.

I verdenslekene vurderes utøverne etter GL-poeng, en metode som justerer løftene etter utøverens kroppsvekt. Dette betyr at det ikke nødvendigvis er den som løfter mest i absolutt vekt som vinner, men den som presterer best relativt til egen kroppsvekt.

Bronsemedaljen i Chengdu er 37-åringens fjerde internasjonale medalje i år. Tidligere i år har han sikret seg gull ved Sheffield Powerlifting Championship, gull i EM og gull i VM i styrkeløft uten utstyr.

en person i en bar
Foto: SBD / Norges Styrkeløftforbund

Siste nytt

  • Verstappen vant kvalifiseringen i Austin – starter først i USAs Grand Prix

    Max Verstappen fulgte opp lørdagens sprintseier i Austin ved å vinne kvalifiseringen til søndagens hovedløp i USAs Grand Prix.

    Den firedobbelte verdensmesteren har fått blod på tann i jakten på McLaren-duoen som har dominert Formel 1-sesongen, og sesonginnspurten tegner til å bli langt mer spennende enn det så ut for bare noen uker siden.

    Før søndagens løp skiller det bare 55 poeng opp til VM-leder Piastri og 33 til Lando Norris på annenplass.

    Tekst
    Foto: MARK THOMPSON / AFP / NTB
  • Nytt Messi-hat trick – ble toppscorer i MLS

    Lionel Messi scoret tre mål i sesongens siste ordinære seriekamp for Inter Miami - en 5-2-seier mot Nashville SC. Dermed vant han gullstøvelen som toppscorer i MLS.

    Argentineren scoret det første og nest siste målet da Inter Miami slo Nashville SC på bortebane i Tennessee. Han scoret også en straffe drøyt halvveis ut i andre omgang.

    I løpet av seriespillets 34 kamper har Messi scoret hele 29 mål og gitt 16 målgivende pasninger.

    En person som løper på et jorde
    Foto: JOHNNIE IZQUIERDO / AFP / NTB
  • Bunnsolide Arsenal tok tilbake tabelltoppen – slo byrival uten Ødegaard

    Lørdag kveld fikk Fulham besøk av serieleder og byrival Arsenal.

    I London-derbyet var det Arsenal som var sterkest. Leandro Trossard sørget for kampens eneste mål etter timen spilt.

    Belgierens avgjørende scoring kom etter et hjørnespark.

    Arsenal fortsetter å være bunnsolide defensivt. Så langt i Premier League-sesongen har de kun sluppet inn tre mål på åtte kamper.

    Seieren sendte London-klubben tilbake på toppen av tabellen i den engelske toppdivisjonen.

    De ligger tre poeng foran Manchester City, som gikk forbi Arsenal etter 2-0-seieren over Everton tidligere lørdag.

    Martin Ødegaard var ikke med for serielederne. Han er ute i en god stund fremover grunnet en leddbåndsskade han pådro seg mot West Ham.

    Arsenal-trener Mikel Arteta har tidligere uttalt at Ødegaard kan være uaktuell til etter den kommende landslagspausen i november.

    en mann i sportsuniform
    Foto: Andrew Boyers / Reuters / NTB

Sendeplan

Kl. Program Kanal