Hopp til innhold

Norsk arrangør lanserer nytt VM-konsept i sjakk – tittelen pirrer Magnus Carlsen

Arrangørene av sjakkturneringen Norway Chess starter nyvinningen Total Chess World Championship Tour. Det gleder stjernespiller Magnus Carlsen seg stort over.

– Dette virker som et gjennomtenkt skritt for å videreutvikle sjakk. Å samle flere formater under én tittel vil gi et mer helhetlig bilde av spillernes styrker, samtidig som tidskontrollene passer dagens spillere og publikum, sier Carlsen i en uttalelse.

Mesterskapet vil bestå av fire arrangementer hvert år og kåre en samlet mester på tvers av tre disipliner – Fast Classic, hurtigsjakk og lynsjakk.

Turneringene vil bli arrangert i ulike byer rundt om i verden.

Fast Classic er en nyvinning innen klassisk sjakk, med en tidskontroll så kort som 45 minutter pluss 30 sekunder tillegg per trekk.

Det skal i alt deles ut over 27 millioner kroner gjennom hele mesterskapsåret.

(NTB)

en mann med hånden på ansiktet
Foto: Carina Johansen / NTB

Sportsnyheter

Representanter fra Håndballforbundet i møte med NRK

NRK avslører: Brukte halv million på VIP-losje og finalekamper – nå reagerer klubbene

Forbundet dro på teambuilding og bestilte den dyreste VIP-losjen for 18 personer under Mesterliga-finalen – uten norske lag. Det vekker oppsikt i Håndball-Norge.

Sædís Rún Heiðarsdóttir var langt nede etter Vålerengas nederlag mot Wolfsburg i Mesterligaen.

Oppløst i tårer etter «fullstendig hodemist»: – Det var en gave

Mens de fleste snakket om Wolfburgs omdiskuterte vinnermål, gikk en nedbrutt Sædís Rún Heidarsdóttir av banen vel vitende om at hun serverte tyskernes første mål.

Solveig Løvseth under Ironman i Hawaii.

Solveig hjemme etter sensasjonen i Ironman: – Hun har ei lysende framtid

26-åringen ble historisk da hun sikra Norges første VM-tittel på kvinnesida. Sportssjefen tror ikke mange skjønner hvor stor prestasjonen er.

Siste nytt

  • Solid hjemmeseier for Detroit og Brandsegg-Nygård

    Detroit Red Wings, laget til den norske NHL-ferskingen Michael Brandsegg-Nygård, sikret seg en 4-1-seier hjemme mot Florida Panthers onsdag.

    Den første perioden var målløs, men to minutter ut i andre periode tok Detroit føringen. Mason Appleton sørget for 1-0. Midtveis i perioden la Patrick Kane på til 2-0.

    Gjestene fra Florida fikk også nettkjenning i denne perioden. Brad Marchand tegnet seg på scoringslisten etter 14 minutter. Det skulle bli den eneste scoringen for Panthers denne kvelden.

    Med snaut to minutter igjen på klokken i den tredje perioden, var det igjen Appleton som var sist på pucken. I et forsøk på å hente inn ledelsen og i det minste gå videre til forlenging, tok panterne fra sør ut keeper Sergei Bobrovsky.

    Den taktikken ga ikke uttellingen de håpet på, men åpnet i stedet for at Michael Rasmussen kunne fastsette sluttresultatet til 4-1 for vertene bare 18 sekunder før kampen var ferdigspilt.

    Dette var den fjerde kampen 20 år gamle Michael Brandsegg-Nygård spilte for rødvingene fra Detroit. (NTB)

    Michael Brandsegg-Nygård
    Foto: GREGORY SHAMUS / AFP / NTB
  • Caroline Graham Hansen kom inn og scoret

    Caroline Graham Hansen hvilte fra start, men entret banen 59 minutter ut i onsdagens mesterligakamp mellom Roma og Barcelona.

    Den norske stjernen fikk æren av å fastsette sluttresultatet til 4–0 i favør storlaget fra Katalonia. Dette var hennes første mesterligascoring for sesongen.

    Barcelona topper tabellen etter to kamper med full pott og ti plussmål. De to andre lagene som har vunnet begge kampene, er OL Lyonnes og Wolfsburg.

    Guro Reiten fikk 35 minutter som innbytter da Chelsea knuste Paris FC 4-0 på Stamford Bridge. London-laget har plukket fire poeng.

    (NRK/NTB)

    Caroline Graham Hansen
    Foto: AP
  • Ada Hegerberg åpnet målkontoen

    Ada Hegerberg spilte fra start med kapteinsbindet på armen da OL Lyonnes fikk besøk av St. Pölten i mesterligaen onsdag kveld.

    Rett før pause åpnet den norske stjernespissen målkontoen i denne utgaven av turneringen.

    Det var Hegerbergs 67. mål på 77 kamper i Champions League, og ingen er i nærheten av å ha så mange i turneringens historie. Nærmest er Anja Mittag på 51.

    Da hadde allrede Jule Brand gitt det franske storlaget ledelsen. Sju minutter ut i andre omgang sørget Lili Yohannes for 3–0 seier til OL Lyonnes, som alltid er en av favorittene til å gå langt i mesterligaen.

    (NRK/NTB)

    ADA

Sendeplan

Kl. Program Kanal