Hopp til innhold

Tror Sara (25) risikerer fengsel etter sjakk-VM – nå rømmer hun til nytt land

Sara Khadem har skapt overskrifter under romjulas sjakk-VM, men ikke primært for spillet på brettet. Nå har hun bestemt seg for å ikke vende hjem til hjemlandet.

 Sara Khadem

I FARE: Sara Khadem spilte med håret slått ut. Nå kan hun være i fare.

Foto: PAVEL MIKHEYEV / Reuters

Det bekrefter sjakkspilleren overfor NRK fredag, før hun takker pent nei til intervju.

Khadem ønsker ikke å oppgi grunnen for at hun velger Spania over Iran etter mesterskapet.

– Det er utrolig tøft av henne å ta det valget, men svært trist at det ender med at hun må reise fra sitt eget hjemland, sier sjakkspiller Johan-Sebastian Christiansen.

Iraneren stilte uten hijab under VM i hurtig- og lynsjakk i Almaty, noe som ikke er i tråd med de strenge iranske klesreglene.

– Det er trist at hun muligens ville fått store konsekvenser dersom hun reiste hjem. Vi er snart i 2023, og da skal det virkelig ikke være sånn, legger Christiansen til.

– En reell frykt

Iran-spesialist og professor i religionsvitenskap Marianne Hafnor Bøe ved Universitetet i Stavanger påpeker overfor NRK at en eventuell hjemreise kan få alvorlige konsekvenser for Khadem.

– Man har sett flere ganger at myndighetene har reagert på akkurat dette. Det er nok derfor hun velger vekk å reise tilbake til Iran, sier eksperten.

Marianne Hofnor Bøe

IRAN-EKSPERT: Marianne Hafnor Bøe

Foto: Elisabeth Tønnessen / Pressefoto UiS

– Det er en spesiell tid med pågående demonstrasjoner i Iran. Landet har et påbud om å dekke til håret, og det er spesielt betent, fortsetter hun.

Ifølge Bøe ser ikke myndighetene på hijab-nekten som kun en protest mot klespåbudet, men også som en protest mot Den islamske republikken Iran.

– De iranske kvinnene kan risikere å bli fengslet. Det er over 14.000 mennesker i Iran som har blitt fengslet etter å ha deltatt i demonstrasjoner. Så dette er helt klart en reell frykt for Khadem, fastslår Bøe.

Iranere tok til gatene etter at Mahsa Amini døde i moralpolitiets varetekt i september. Det er de som blant annet kontrollerer at kvinner følger de strenge klesreglene i landet.

Hylles av legende

Både Khadem og landskvinne Atousa Pourkashian stilte uten tildekt hår gjennom hele de to romjulsmesterskapene.

Atousa Pourkashian

Atousa Pourkashian er seks ganger iransk kvinnemester.

Foto: Christian Grieg Sander / NRK

Sjakkprofilen Susan Polgar er en av de som har hyllet Khadem og Pourkashians valg på sosiale medier.

– Bravo til Sara Khadem og Atousa Pourkashiyan, to iranske kvinnelige spillere på toppnivå, som ikke har på seg hijaben i verdensmesterskapet! Jeg har så mye beundring for disse to modige damene, skrev Polgar i en Twitter-post.

NRK har ved flere anledninger forsøkt å få en kommentar fra spillerne, men ingen av de har ønsket å si noe.

Siste nytt

  • Ruud suveren da han sikret årets andre tittel

    Casper Ruud vant finalen i ATP 250-turneringen i Stockholm.

    26-åringen fra Snarøya hadde full kontroll fra start til slutt i søndagens finale mot franske Ugo Humbert.

    Nordmannen vant i strake sett (6-2, 6-3).

    Det er Ruuds 14. tittel i karrieren, men hans første på innendørs hardcourt.

    en mann som spiller tennis
    Foto: Nils Petter Nilsson / TT / TT / NTB
  • Ronny Deila ferdig som trener i Atlanta United

    Ronny Deila (49) får ikke fortsette i Atlanta United. Han har slitt med å få resultater etter MLS-comebacket.

    Klubben bekrefter avgjørelsen på sine nettsider. Deila avsluttet grunnserien i MLS med å spille 1–1 mot DC United natt til søndag.

    Deila hadde kontrakt til og med 2027-sesongen, men nå er samarbeidet over etter én sesong. Under telemarkingen hadde Atlanta United sin verste seriestart siden Georgia-klubben begynte å spille MLS-fotball i 2017.

    Motgangen kom selv om profiler som Emmanuel Latte Lath og Miguel Almirón ble hentet før sesongen.

    Deila mistet jobben etter sesongavslutningen søndag. (NTB)

    en mann med hånden på ansiktet
    Foto: LEONARDO FERNANDEZ / AFP / NTB
  • Nordmann med sølv i 24-timers VM i Frankrike

    Jo Inge Norum (48) løp 285 kilometer i løpet av de 24 timene i VM i Frankrike, noe som holdt til VM-sølv og ny nordisk rekord.

    – Det føles veldig, veldig bra. Det var bedre enn forventet. Jeg forventet kanskje topp 10 opprinnelig, men så spiste jeg meg stadig innpå underveis, sier en litt sliten men fornøyd Norum til NRK.

    – Det er kjempestort. Han setter jo ny norsk rekord og i tillegg ny nordisk rekord, sier lagleder Lars Erik Gylland.

    Ukrainske Andrii Tkachuk løp 294 kilometer og sikret seg gullet. Finske Jonka Matti tok bronsen med to kilometere kortere distanse enn Norum.

    I kvinneklassen ble Ida Slorafoss beste norske kvinne med 240 kilometer og en 9.-plass.

    Jo Inge Norum jubler for VM-sølv.
    Foto: Aina Nygård / Aina Nygård

Sendeplan

Kl. Program Kanal