Hopp til innhold

Ny suspensjon etter hoppjukset – har overlevert alle VM-dressene

Hoppassistent Thomas Lobben er suspendert av Norges Skiforbund. Han er den tredje personen som er blitt suspendert etter jukseskandalen i ski-VM.

en gruppe mennesker som sitter på et stadion

SUSPENDERT: Hoppassistent Thomas Lobben (til venstre) har også blitt suspendert. Magnus Brevig til høyre.

Foto: Geir Olsen / NTB

– Basert på opplysningene som har kommet frem i våre interne undersøkelser er en tredje person i støtteapparatet for hopplandslaget suspendert fra sin stilling.

Det skriver Norges Skiforbund (NSF) i en pressemelding tirsdag.

Assistenttrener Thomas Lobben har selv samtykket til at han suspenderes fra sin stilling med umiddelbar virkning, kommer det frem i pressemeldingen.

– Av hensyn til FIS sin gransking vil vi ikke gå inn på detaljer for hvorfor det er grunnlag for å suspendere Lobben fra stillingen. Men vi kan bekrefte at han selv har forklart at han var med på beslutningen om å manipulere hoppdressene, forteller konstituert generalsekretær Ola Keul.

Fra før av er landslagstrener Magnus Brevig og skredder Adrian Livelten også suspendert. Det bekreftet NSF på mandag.

Magnus Brevig hevdet mandag at det var han, Livelten og assistenttrener Lobben som tok beslutningen om å endre på dressene i syrommet før storbakkerennet i VM.

Ifølge Brevig ble videoen som viste fram jukset tatt fredag.

Les hele bakgrunnen for saken her:

Hoppskandalen: Dette har skjedd

– Vi ble fartsblinde

Etter å ha blitt suspendert fra sin stilling, ønsker Lobben å uttrykke følgende via en pressemelding:

en person med koffert på en flyplass

SUSPENDERT: Thomas Lobben.

Foto: Geir Olsen / NTB

– Vi ble fartsblinde, og jeg er oppriktig lei meg for at vi tok en meget dårlig avgjørelse. Jeg beklager spesielt til Marius Lindvik og Johann André Forfang, men også alle andre støttespillere. Utover det vil jeg ikke kommentere saken ytterligere før granskingsrapporten foreligger, sier Thomas Lobben.

NRK har forsøkt å komme i kontakt med Lobben. Han viser til Skiforbundets kommunikasjonsapparat. Det var VG som først meldte at han var suspendert.

Sportssjef Jan-Erik Aalbu skriver i en pressemelding at han støtter avgjørelsen om suspensjonen.

– Det er ingen tvil om at det er helt riktig å suspendere de tre ansatte som var direkte involvert i jukset som førte til diskvalifiseringen av Lindvik og Forfang i Trondheim. Samtidig skaper det en rekke utfordringer for de sportslige forberedelsene inn mot Raw Air, sier Aalbu.

Les også Suspendert skredder beklager etter hoppjuks: – Vil angre resten av livet

Hoppuka 2022 2023

Jobber med støtteapparatet

Da NRK snakket med Aalbu tidligere mandag, like før pressemeldingen ble sendt ut, sa han at de jobbet intenst med støtteapparatet før Raw Air starter torsdag.

SPORTSSJEF: Jan-Erik Aalbu møtte pressen mandag.

Foto: Annika Byrde / NTB

Bine Norcic skal i hvert fall være der, så får vi se hvem andre som skal være med. Norge styrer også det amerikanske laget. Dametrenerne er også på plass, så vi har mange i det norske støtteapparatet som kan hjelpe til, sa Aalbu.

Han la til at de også regnet med å ha på plass nye skreddere i løpet av onsdagen.

Les også Brevig legger seg flat etter hoppskandalen: – Vi angrer som hunder

Brevig som snakker inn i en mikrofon foran pressen.

Levert inn alle dressene

Norges Skiforbund mottok mandag kveld den første formelle henvendelsen fra FIS i forbindelse med den pågående granskingen av de norske hopp- og kombinertlagene.

Forbundet skriver videre i pressemeldingen at de ble anmodet at alle hoppdresser som ble benyttet av norske utøvere i hopp og kombinert under VM i Trondheim ble innlevert til FIS.

Dyrhaug

SKIPRESIDENT: Tove Moe Dyrhaug.

Foto: Terje Pedersen

Norges Skiforbund vil samarbeide fullt og helt med FIS sitt granskingsarbeid, og har innlevert de forespurte hoppdressene, sier skipresident Tove Moe Dyrhaug.

Hun mener likevel at det ikke er noe å frykte med en slik kontroll av hoppdressene, men ser behovet for at FIS gjør en uavhengig kontroll.

NSF skriver at arbeidet med granskingsarbeidet er ressurskrevende.

Derfor vil skiforbundet etablere en koordinerende funksjon i NSFs ledelse som vil ha ansvaret for dialog og samarbeid med FIS i granskingsarbeidet, samt sikre de berørte partenes interesser blir ivaretatt på en god måte, står det i pressemeldingen.

Siste nytt

  • Nypan benket i ny Middlesbrough-seier – Slo Egelis Ipswich

    Sverre Nypans Middlesbrough har fått en kjempestart på sesongen, og fredag tok de nok en kruttsterk seier i den engelske mesterskapsserien.

    Hjemme mot opprykksfavoritt Ipswich vant de 2-1. Nypan, som er på lån fra Manchester City ut sesongen, ble sittende på benken gjennom hele oppgjøret.

    Sindre Walle Egeli startet for Ipswich, men ble byttet ut etter 67 minutter. På det tidspunktet ledet Middlesbrough 2-0.

    Middlesbrough topper tabellen to poeng foran Coventry, som har spilt én kamp mindre enn serielederne.

    Ipswich har skuffet etter nedrykket fra Premier League og ligger på 9.-plass.

    et par fotballspillere på en bane med et publikum som så på
    Foto: Fredrik Varfjell / NTB
  • Strasbourg fortsetter å overraske – tok poeng mot PSGs stjernegalleri

    Strasbourg har levert en strålende sesongåpning i fransk toppfotball og holdt mesterlaget Paris Saint-Germain til 3-3 på bortebane fredag.

    Strasbourg står med fem seirer, en uavgjort og to tap hittil denne sesongen. PSG topper tabellen med ett poeng mer etter åtte kamper.

    Strasbourg ble nummer sju i Ligue 1 sist sesong. Byen, som ligger helt på grensen til Tyskland, har sjelden fått feire titler. Den hittil eneste ligatriumfen kom i 1978/79-sesongen.

    I 2016 befant klubben seg på nivå tre i det franske seriesystemet, men har siden klatret og blitt et lag å regne med i toppdivisjonen. Sjetteplass (2021/22) er det beste resultatet siden 1980.

    PSG har på sin side vært et topplag gjennom mange år og vant sist sesong både ligaen, cupen og Mesterligaen. (NTB)

    En gruppe fotballspillere feirer
    Foto: Christophe Ena / AP / NTB
  • Ruud klar for semifinale i Stockholm – slo tilbake mot amerikansk stjerne

    Casper Ruud er klar for semifinalen i Stockholm Open etter å ha slått amerikanske Sebastian Korda 2-1 (6-7, 6-4, 6-4).

    Nordmannen fikk en tøff start på kampen. Han tapte åpningssettet etter et tiebreak, men i de to neste settene sikret han seg de nødvendige bruddene.

    26-åringen fra Snarøya servet hjem kampen etter to og en halv time.

    – Jeg tok vare på de små mulighetene jeg fikk, og heldigvis servet jeg bra, sa Ruud til arrangøren etter kampen.

    I semifinalen venter enten hjemmehåpet Elias Ymer eller Denis Shapovalov.

    Dersom Ruud tar seg hele veien til finalen i ATP 250-turneringen, kan det bli et møte med danske Holger Rune.

    Rune møter Ugo Humbert i den andre semifinalen.

    en mann som spiller tennis
    Foto: Jonas Ekströmer / TT / TT / NTB

Sendeplan

Kl. Program Kanal