Hopp til innhold

Jæger (20) med satse-avsløring etter rekordras: – Får Warholm-vibber

På to uker har Henriette Jæger smadret sin egen rekord på 400 meter innendørs med over sekundet. Det er ingen tilfeldighet – og gjør at NRKs ekspert drar paralleller til verdens beste.

Henriette Jæger og Karsten Warholm

SAMMENLIGNES: Etter Jægers rekordras sammenlignes hun med Karsten Warholm.

Foto: Olsen, NTB / Reuters

Jeg så ikke helt den komme. Jeg visste jeg hadde litt mer inne, men ikke så mye, sier Jæger til NRK.

20-åringen har fått en pangstart på 2024. Etter to norske rekorder sent i januar, tok hun tirsdag nok en knusende rekord.

Henriette Jæger

I FORM: Jæger har fått en lynrask start på året.

Foto: JOHN ERTZGAARD

På en drøy uke har hun senket sin egen rekord på 400 meter innendørs med over sekundet.

For i polske Torun løp hun inn til tiden 51,05, og ble nummer to bak nederlandske Lieke Klaver som vant med tiden 50,57. Jægers tid er den fjerde beste tiden i verden i år.

Det viser at det vi gjør fungerer og at man kan hevde seg i toppen, sier Jæger.

REKORDKNUSER: Her løper Jæger inn til sin tredje norske rekord i år, og leverte også årets fjerde raskeste tid i verden på distansen. Bilder med tillatelse fra VG+ Sport.

– Får Warholm-vibber

Og de gode tidene og rekordene den siste tiden imponerer NRKs ekspert – som også trekker linjer mellom Jæger og en av verdens største friidrettsstjerner Karsten Warholm.

– Det er kjempeartig at hun fortsetter utviklingen sin fra i fjor. Jeg får litt Warholm-vibber på en måte. At hun kommer fra mangekamp og spesialiserer seg inn mot løp, sier Vebjørn Rodal til NRK.

NM i friidrett 2021

IMPONERT: NRKs friidrettsekspert Vebjørn Rodal.

Foto: Tor Erik Schrøder / NTB

– Det ser ut som en plass rundt 400 meter og 400 meter hekk passer veldig bra til den fysiske bakgrunnen. Hun hever seg voldsomt på god trening, men hun er så ung at hun får mye igjen av å bli et år eldre.

I likhet med Warholm i starten av hans karriere har Jæger i flere år drevet med mangekamp, men sier til NRK at hun nå har satset mer på løpsdistansene.

Jeg skal ikke legge skjul på at jeg har satset mer 200- og 400-meter denne sesongen. Det er absolutt ingen selvfølge at man får så stor fremgang selv om man begynner å satse. Så det at treningen vi gjør fungerer og at kontinuitet er nøkkelen, det er veldig deilig å se, sier Jæger.

WU-nJj2-MLc

DUO: Jæger og Warholm tok hver sin kongepokal under friidretts-NM i 2023.

Foto: NTB

Rodal mener hun drar nytte av alderen på den raske forbedringen, men drar frem andre ting enn rekordene som lyspunkter:

– Det som er mest gledelig er at det nærmer seg et veldig solid internasjonalt nivå. Det er veldig naturlig at hun løper enda fortere når hun kommer utendørs på en 400-meterbane, sier Rodal

Ned 1,28 sekunder på rekordtid

Jæger har trolig også enda mer å gå på innendørs også, for på slutten av løpet i Polen tirsdag forsøkte Jæger å løpe forbi Klaver litt tidligere enn planlagt.

Mamma sier at du ikke skal gå forbi i svingen, så da tenkte jeg at jeg skulle prøve å gå forbi før svingen. Men så holdt jeg litt tilbake, og tenkte at jeg tar det heller hvis jeg har noe igjen når jeg kommer ut av svingen. Jeg er glad for at jeg ikke gikk forbi der, for da tror jeg at jeg hadde gått på en smell, sier Jæger.

02K_GBWRwrc

RASK: Jæger knuste sin ferske norske rekord på 400 meter innendørs. Her fra VM utendørs i fjor sommer.

Foto: Beate Oma Dahle / NTB

Trolig tapte hun ikke fryktelig mye tid, men norsk rekord ble det uansett. Og rekorden er bare siste i rekken av rekordene Jæger har slått de siste ukene:

  • 20. januar: Brøt drømmegrense da hun løp inn til tiden 22,99 og ble første norske kvinne til å løpe 200 meter på under 23 sekunder
  • 30. januar: Satte norsk innendørsrekord med tiden 51,57 på 400 meter
  • 6. februar: Slo sin drøyt ukegamle rekord og løp inn til ny norsk rekord på 400 meter med tiden 51,05

Før årets sesong var Jægers personlige rekord på 400 meter innendørs på 52,33, satt i Bærum Idrettspark i februar 2023. På en ukes tid har hun senket den med 1,28 sekunder.

Med tiden fra 30. januar hadde hun allerede klart kravet til innendørs-VM i Glasgow i starten av mars. Senere i sommer kommer også et EM og deretter OL i Paris.

– Hun skal slippe å være medaljekandidat i verken EM eller OL. En veldig spennende sesong for unge norske utøvere, med tanke på at man har et EM i Roma som går veldig tidlig i sesongen – helt i starten av juni. For å hevde seg i EM er det viktig å vise form allerede nå. Det synes jeg er spennende og lovende, sier Rodal.

Spilles av
Nusa med drømmescoring - bilder fra TV 2 Direkte
Neste

Siste nytt

  • Nypan benket i ny Middlesbrough-seier – Slo Egelis Ipswich

    Sverre Nypans Middlesbrough har fått en kjempestart på sesongen, og fredag tok de nok en kruttsterk seier i den engelske mesterskapsserien.

    Hjemme mot opprykksfavoritt Ipswich vant de 2-1. Nypan, som er på lån fra Manchester City ut sesongen, ble sittende på benken gjennom hele oppgjøret.

    Sindre Walle Egeli startet for Ipswich, men ble byttet ut etter 67 minutter. På det tidspunktet ledet Middlesbrough 2-0.

    Middlesbrough topper tabellen to poeng foran Coventry, som har spilt én kamp mindre enn serielederne.

    Ipswich har skuffet etter nedrykket fra Premier League og ligger på 9.-plass.

    et par fotballspillere på en bane med et publikum som så på
    Foto: Fredrik Varfjell / NTB
  • Strasbourg fortsetter å overraske – tok poeng mot PSGs stjernegalleri

    Strasbourg har levert en strålende sesongåpning i fransk toppfotball og holdt mesterlaget Paris Saint-Germain til 3-3 på bortebane fredag.

    Strasbourg står med fem seirer, en uavgjort og to tap hittil denne sesongen. PSG topper tabellen med ett poeng mer etter åtte kamper.

    Strasbourg ble nummer sju i Ligue 1 sist sesong. Byen, som ligger helt på grensen til Tyskland, har sjelden fått feire titler. Den hittil eneste ligatriumfen kom i 1978/79-sesongen.

    I 2016 befant klubben seg på nivå tre i det franske seriesystemet, men har siden klatret og blitt et lag å regne med i toppdivisjonen. Sjetteplass (2021/22) er det beste resultatet siden 1980.

    PSG har på sin side vært et topplag gjennom mange år og vant sist sesong både ligaen, cupen og Mesterligaen. (NTB)

    En gruppe fotballspillere feirer
    Foto: Christophe Ena / AP / NTB
  • Ruud klar for semifinale i Stockholm – slo tilbake mot amerikansk stjerne

    Casper Ruud er klar for semifinalen i Stockholm Open etter å ha slått amerikanske Sebastian Korda 2-1 (6-7, 6-4, 6-4).

    Nordmannen fikk en tøff start på kampen. Han tapte åpningssettet etter et tiebreak, men i de to neste settene sikret han seg de nødvendige bruddene.

    26-åringen fra Snarøya servet hjem kampen etter to og en halv time.

    – Jeg tok vare på de små mulighetene jeg fikk, og heldigvis servet jeg bra, sa Ruud til arrangøren etter kampen.

    I semifinalen venter enten hjemmehåpet Elias Ymer eller Denis Shapovalov.

    Dersom Ruud tar seg hele veien til finalen i ATP 250-turneringen, kan det bli et møte med danske Holger Rune.

    Rune møter Ugo Humbert i den andre semifinalen.

    en mann som spiller tennis
    Foto: Jonas Ekströmer / TT / TT / NTB

Sendeplan

Kl. Program Kanal