Hopp til innhold

Revansjelysten Bjørndalen til start med mental trener

Den dårlige fjorårssesongen er historie. Nå gjenopptar Ole Einar Bjørndalen (37) samarbeidet med sin mentale trener, og satser mot VM.

Video Øyvind Hammer tilbake som mental trener for Bjørndalen

VIDEO: Øyvind Hammer er tilbake som mental trener for Ole Einar Bjørndalen.

– Hver gang man prater med Øyvind, så lærer man mye, sier Bjørndalen før verdenscupstarten i skiskyting onsdag.

Motivator Øyvind Hammer

Motivator Øyvind Hammer skal hjelpe Bjørndalen tilbake til toppen.

Mange er spent på Bjørndalen før 20-kilometeren i Östersund.

Veteranen slet med dårlige resultater gjennom store deler av 2010-sesongen. OL i Vancouver ble ikke det han hadde forventet, og VM i Khanty-Mansijsk endte uten individuelle medaljer.

Skiskytterveteranen har imidlertid ikke latt motgangen knekke seg, og stiller til start med like høye ambisjoner som før.

– Veldig systematisk

For å være best mulig forberedt har Bjørndalen derfor gjenopptatt samarbeidet med sin mangeårige samarbeidspartner og mentale trener, motivator Øyvind Hammer.

– Han er veldig systematisk og utrolig god på det han er god på, forteller Bjørndalen til NRK.

De to har samarbeidet siden 1996. Hammer har vært Bjørndalens samtalepartner gjennom sesongene og mot de store mesterskapene, og nå gjenopptar skiskytteren det fruktbare samarbeidet.

– Jeg har jobbet med ham i mange år, og vi har fortsatt noen telefonsamtaler, sier han.

Saken fortsetter under video

Video Ole Einar Bjørndalen går langrenn neste sesong

VIDEO: Ole Einar Bjørndalen vil gå langrenn neste sesong.

Snakker om selvfølgeligheter

Hammer sier til NRK at han og Bjørndalen jobber sammen igjen, men ønsker ikke å la seg intervjue.

Til NRK i 2006 sa han imidlertid følgende om Bjørndalen:

– Styrken hans er at han er fokusert og at han er en detaljfreak.

I et intervju med VG før OL i Vancouver sa han også følgende om samarbeidet:

– Vi setter oss ned og snakker sammen. Vi snakker om selvfølgeligheter. Jeg spør han gjerne hva han må gjøre for å vinne, og Ole Einar svarer at han må gå fort på ski og skyte godt. På den måten blir han klar over hvor lett det hele egentlig er, og da går det som regel godt, sa Hammer.

Vil komme i form til VM

Den NRK-sendte verdenscupstarten i Östersund sendes fra kl 17.10.

Bjørndalen vil møte tøff konkurranse denne sesongen, blant annet fra egne rekker. Tarjei Bø og Emil Hegle Svendsen blir blant Bjørndalens hardeste utfordrere denne sesongen.

– Formen er ikke fullt så god som på samme tid i fjor, men jeg har en helt klar plan, og den handler om å komme i toppform senere på grunn av sent VM (i begynnelsen av mars), sier Ole Einar Bjørndalen til NTB.

Siste nytt

  • Ronaldo med ny rekord

    Cristiano Ronaldo (40) så ut til å sende Portugal til fotball-VM, men på overtid fikk Ungarn med seg 2-2.

    Dermed må portugiserne vente på å booke plass i neste års sluttspill i Nord-Amerika. Festen ble spolert av Dominik Szoboszlai i det 91. minutt.

    Ronaldo har allerede mange rekorder på merittlista, og tirsdag kom det en ny ved å bli tidenes mestscorende spiller i kvalifiseringer til VM.

    Ronaldo satte milepælen da han fra kort hold gjorde 1-1 halvveis ut i første omgang. Med det var han forbi tidligere Guatemala-spiller Carlos Ruiz, som stoppet på 39 mål.

    Rett før pause rykket han ytterligere ifra. Ronaldo tok Portugal i ledelsen på en ball fra Nuno Mendes.

    40-åringen står med 143 landslagsmål og 948 totalt i karrieren.

    (NTB)

    Ronaldo
    Foto: Reuters
  • England klar for VM etter storseier

    5-0 og booket plass i neste års VM som første europeiske lag.

    Oppgjøret i Riga ble aldri spennende. England hadde full kontroll og ledet 3-0 til pause.

    Anthony Gordon skrudde inn åpningsmålet etter en snau halvtime, mens Kane gjorde to kjappe i det 44. og 45. minutt.

    Det skjedde etter at England-kapteinen hadde sløst med sjansene. Kane scoret først på et distanseskudd, og fra straffemerket økte han til 3-0.

    Bayern München-spissen er med sine 76 mål på 110 kamper med klar margin tidenes mestscorende spiller for England.

    Etter hvilen kom 4-0 etter et selvmål av Maksims Tonisevs. Mot slutten kom også innbytteren Eberechi Eze på scoringslista.

    Thomas Tuchels lag har full pott (18 poeng) og målscoren 18-0 etter seks kamper.

    Det er 17. gang at Englands er klar for VM på herresiden. Nasjonen har ikke feilet med å ta seg til et verdensmesterskap siden «Three Lions» ble treer i en kvalifiseringspulje Norge vant foran 1994-sluttspillet.

    Neste års VM spilles i Canada, Mexico og USA.

    (NTB)

    Harry Kane,
    Foto: AP
  • Storhamar videre i mesterligaen – slo tysk topplag

    Storhamar måtte vinne i ordinær tid for å være sikret mer spill i Champions Hockey League. Under press ble Pinguins Bremerhaven slått 2-1.

    I kampen som var en ren finale om avansement til åttedelsfinalene, sto Axel Sandnes og Sander Dilling Hurrød fram med hver sin scoring.

    Storhamar ledet 2-0 i egen hall etter snaut en halvtime. Etter det spilte Petter Thorense menn på resultat og holdt akkurat unna.

    Med under seks minutter igjen skjøt Jan Urbas inn den tyske reduseringen.

    Storhamar vant tre av seks kamper i ligaspillet, og med ni poeng er klubben garantert å ende blant de 16 beste på tabellen.

    Forrige sesong tok Pinguins Bremerhaven seg til kvartfinale i mesterligaen. Laget er for tiden nummer tre i hjemlig serie i Tyskland.

    (NTB)

     Petter Thoresen og Storhamar
    Foto: Terje Bendiksby / NTB

Sendeplan

Kl. Program Kanal