Hopp til innhold

Birgit Skarstein er gravid: – Jeg ble litt paff

Et knapt halvår etter at hun la opp, avslører Birgit Skarstein en gladnyhet: I høst venter hun sitt første barn.

Birgit Skarstein står ved siden av et tre

KAN SMILE: Birgit Skarstein gleder seg til den kommende tilværelsen som mor.

Foto: Eirik Pessl-Kleiven / NRK

Jeg føler jo at den «gives me away».

Skarstein ser ned på magen mens hun ler hjertelig. Hun har akkurat tatt ned glidelåsen på jakken og avslører en liten kul.

en kvinne som sitter i en park

FØRSTE BARN: Skarstein holder på magen der det på innsiden ligger en liten gutt.

Foto: Eirik Pessl-Kleiven / NRK

Hva er det du har her, Birgit?

– Nei, det er et lite gull. Det er neste prosjekt. Nei, altså ... Jeg skal få et lite barn da, jeg skal bli mamma til høsten. Det tror jeg blir kjempehyggelig, sier hun til NRK.

Sammen med forloveden Christian Semb skal hun bli forelder for første gang. I høst kommer det nemlig en liten gutt.

Men Skarstein innrømmer også at hun ble litt paff da hun så streken.

Birgit Skarstein Idrettsgallaen 2025

GIRA: Skarstein røper at forloveden ble veldig glad over babynyheten og at de begge er veldig gira.

Foto: Ole Martin Wold / NTB

Kjæresten fikk mistanke

Skarstein forteller at hun var på kjøkkenet sammen med brorens kjæreste og ordnet til en stor middag for 17 stykker, men kjente at hun ikke følte seg bra.

– Jeg var i så dårlig form, svimmel og kvalm og skikkelig sliten. Og så var det hun som sa: «Det kan ikke hende at du er gravid da?».

Skarstein tvilte, men tok likevel en test. Hun forteller at en svak strek viste seg, såpass at hun først ble usikker. Derfor sendte hun et bilde av testen en venninne, som svarte «En strek er en strek».

Men kjæresten hadde allerede ant hva som var på gang, ettersom hun hadde vært dårlig i noen dager.

en persons gravidmage med blå skjorte

BLE DÅRLIG: Skarstein tok en graviditetstest etter å ha følt seg dårlig

Foto: Eirik Pessl-Kleiven / NRK

– Det var jo litt absurd. Jeg ble veldig glad, samtidig som jeg nesten ikke turte å håpe at det faktisk skulle gå. Og så føles det jo veldig hyggelig. Det er et helt annet liv, forteller Skarstein.

Midt i all gleden forteller hun at de planla familie da hun la opp, men at det gikk raskere enn forventet.

– Helt ærlig, hadde jeg egentlig forventa at det skulle ta litt tid, så jeg ble litt paff. At det gikk så fort. Men det er jo også et kjempeprivilegium, og bare veldig stas.

Les også Ung aleinemor vekker oppsikt etter EM-bragd

En gruppe mennesker som danser

– Fryktelig brutalt

Hun beskriver toppidrettslivet som ganske fjernt fra det å ha familieliv. Og ettersom alt skjedde ganske fort, merker hun allerede kontrastene godt.

– Det har jo vært en omstilling. Og det er også litt brutalt å gå ifra en ganske topptrent kropp til å bli gravid, det er jo en stor kontrast. Det er mange som sier at det å være gravid ikke er en sykdom, men du blir ikke nødvendigvis noe superhelt heller, ass. Denne gravidgløden kan du få billig av meg, sier hun og ler godt – men legger trykk på:

– Men det er jo veldig hyggelig.

en person i en båt

TOPP: Skarstein har en lang karriere bak seg som roer og langrennsutøver.

Foto: Erik Flaaris Johansen / NTB

Likevel er hun vant til å ikke ta seiere på forskudd, og har vært litt forsiktig med å feire noe i den første perioden. Men nå begynner hun å innse hva som skal skje.

– Det er stort. Og så føler jeg meg veldig heldig som kan bli gravid. Og at det har gått så fint. Det er jo ikke gitt, sier Skarstein.

Spilles av
Nusa med drømmescoring - bilder fra TV 2 Direkte
Neste

Siste nytt

  • Håndballstjernen Silje Solberg-Østhassel har blitt tobarnsmor

    Håndballprofilen Silje Solberg-Østhassel har blitt mamma for andre gang.

    Det bekrefter hun på Instagram.

    – Vårt lille mirakel, heter det i meldingen.

    Keeperstjernen er gift med Lars Østhassel. Barnet som nå har kommet i verden skal hete Tuva.

    Solberg-Østhassel har vært med å ta fem EM-gull, to VM-gull og ett OL-gull med Norge.

    Målvakten har per nå ingen klubb. Hun var en del av Vipers-laget, da kristiansandsklubben gikk konkurs.

    (NTB)

    Silje Solberg smiler foran en folkemengde
    Foto: Beate Oma Dahle / NTB
  • Svenske stjerner kritiske til Tour de Ski-format: – Ikke rettferdig

    Det er flere endringer i verdenscupen i langrenn denne sesongen. Et helt nytt format i Tour de Ski får svenskene til å rynke på nesa.

    – Det høres veldig rart ut. Det høres ikke rettferdig ut, sier Oskar Svensson om en av nyhetene.

    I stedet for et vanlig løp kommer den tredje etappen av vinterens Tour de Ski til å bli en slags delt fellesstart. For både kvinner og menn skal etappen bestå av fire heat med 20-25 løpere som kjemper i en fellesstart over fem kilometer. Den raskeste tiden sett over alle heat vinner.

    At ikke engang FIS vet nøyaktig hvordan det skal bli, er en av grunnene til at de svenske landslagsløperne føler seg forvirret.

    – Rart

    – Man skal ikke kritisere noe før man har sett det, men …, sier Svensson.

    – Dette femkilometerkonseptet høres veldig rart ut. Det høres jo ikke rettferdig ut. Det er sikkert kjempespennende å se på, for det kan gå alle veier, om de beste går i et langsomt heat eller omvendt. Men det blir mer flaks enn prestasjon. Så det tror jeg er en dårlig idé, sier han.

    Ebba Andersson sier diplomatisk at hun er «veldig nysgjerrig» på opplegget.

    – Det føles som at de prøver å finne opp et nytt hjul hver sesong. Altså, ting er kanskje tradisjonelle av en grunn. Så hvorfor ikke bare holde fast ved det som en gang har vært kjernen i langrennsidrett, sier Andersson.

    (NTB)

    Svensson
    Foto: Pedersen, Terje / NTB scanpix
  • Juventus-spiller Harviken involvert i dramatisk avslutning

    Bayern München vant 2–1 over Juventus etter scoring på overtid i Mesterligaen torsdag kveld.

    Juventus-spiller Mathilde Harviken forsøkte å avverge skuddet fra Lea Schuller på strek, men det ble dømt scoring.

    Bayern München-spiss Pernille Harder sendte hjemmelaget opp i ledelsen etter elleve minutter.

    Knappe seks minutter senere utlignet Eva Schatzer for gjestene fra Italia.

    Emma Stølen Godø ble byttet inn for Juventus etter timen spilt, mens Harviken kom inn 13 minutter før slutt.

    To minutter på overtid kom Bayern München til en kjempemulighet.

    Tuva Hansen så hele kampen fra benken for Bayern München.

    Juventus-spiller Mathilde Harviken var nær å redde på strek, men det ble dømt scoring etter en VAR-sjekk i Mesterliga-kampen mot Bayern München torsdag.
    Video: Disney

Sendeplan

Kl. Program Kanal