Leder i Vigrid Tore Tvedt verver nye medlemmer på Sørlandet.
Foto: Bendiksby, Terje / SCANPIXVigrid-medlemmer oppsøker nå folk på utesteder for å rekruttere til organisasjonen, som åpent støtter nazismen og norrøn religion.
Soknediakon Jan Hananger i Lyngdal er fortvilet over at mange unge mennesker er tiltrukket av Vigrid.
Ordfører i Lyngdal Ingunn Foss (H), sier til NRK Sørlandet at så lenge Vigrid ikke bryter norsk lov når de verver medlemmer, så vil hun ikke gjøre noe med saken.
Fortvilet
Talsmann, grunnlegger og selverklært profet i Vigrid, Tore Tvedt avviser at Vigrid-miljøet i Lyngdal er stort. Han sier han har vært flere steder på Sørlandet i det siste, for å holde seremonier i navnet til Thor og Odin.
Soknediakon Jan Hananger i Lyngdal er fortvilet og uroet over situasjonen. Han ber nå foreldre om å være på vakt mot organisasjonens vervekampanje.
Vil ikke gjøre noe
Ordfører i Lyngdal Ingunn Foss (H), sier til NRK Sørlandet at så lenge organisasjonen Vigrid ikke bryter norsk lov, når de verver medlemmer, så vil hun ikke gjøre noe med saken.
- Hvis Vigrid driver en virksomhet eller et arbeid som strider mot loven, så vil dette bli rammet av norsk lov og straffeforfulgt, sier Foss.
Hun sier hun ikke inngående kjenner til Vigrids virksomhet og ikke tar stilling til om organisasjonen etablerer seg i Lyngdal, så lenge de ikke bryter norsk lov.
Vervekampanje
NRK Sørlandet har vært i kontakt med personer, som har blitt oppsøkt av medlemmer fra Vigrid, på utesteder i Lyngdal.
Kilder i restaurantnæringen bekrefter at de er klar over at dette skjer.
Tore Tvedt i Vigrid sier vervekampanjen de siste månedene har gitt resultater, uten at han vil fortelle hvor mange nye medlemmer fra Sørlandet organisasjonen har vervet i det siste.