Kittelsen vant prisen for beste kvinnelige hovedrolle under Kanonprisen 2009 mandag kveld.
Kanonprisen er filmbransjens hyllest av sine egne, der
. "Max Manus" var nominert i ni kategorier.- For meg var dette veldig uventet, virkelig. Jeg er veldig takknemmelig for at jeg fikk denne sjangsen, jeg har aldri spilt spillefilm før. Nå er jeg veldig glad for at kollegaene mine har stemt meg fram, sier Kittelsen til NRK.
Kittelsen spilte Tikken i filmen Max Manus, og det er ikke bare filmbransjen som har trykket Kittelsen og Max Manus til sitt bryst.
Filmen er den
på over 30 år.Tikken Manus
FRA FILMEN: Max Manus (Aksel Hennie) og Tikken (Agnes Kittelsen).
Foto: Foto/Copyright: Filmkameratene ASDen virkelige Tikkens fulle navn er Ida Nikoline Lie Lindebrække Manus.
Hun var Kompani Linge-mennenes viktigste kontakt i Sverige, og var midt i hjertet av det norske motstandsarbeidet der under andre verdenskrig.
Under kodenavnet "Tante" opererte hun fra et lite kvistværelse. Fra der delte hun ut våpen, giftpiller og sigaretter, skaffet penger på svartebørsen og rapporterte til England.