Hopp til innhold

– Overraskende mange gir kontanter

Til søndag er det tid for årets TV-aksjon. Arrangørene tror det også i år vil komme mye kontanter i bøssene.

En som legger penger i en bøsse.

Til søndag skal tusenvis av bøssebærere i aksjon for å samle inn penger til Atlas-alliansen.

Foto: NRK

– Det er overraskende hvor mange som faktisk tar ut penger for å putte på bøssa, sier fylkesaksjonskoordinator i Agder, Øyvind Berg.

I fjor kom det inn 50 millioner kroner i kontanter til TV -aksjonen. Det utgjør cirka halvparten av det totale beløpet som ble samlet inn via bøssebærere, resten ble donert via Vipps.

Totalt ble det i fjor samlet inn nesten 367 millioner kroner i TV-aksjonen.

Les også Fortsatt Norges største inn­samling: 415 millioner til TV-aksjonen

En gjeng med voksne og barn står i gata og holder bøsser i hendene

Vil gi noe synlig

Berg tror det er flere grunner til at såpass mange fortsatt gir mynter og sedler i bøssene.

– Vi bruker jo lite kontanter ellers. Men jeg tror mange barnefamilier spesielt synes det er viktig å synliggjøre at man gir noe konkret i bøssa, i stedet for at mamma og pappa vippser en gave, sier han.

I tillegg til at man kan legge kontanter i bøssene, har hver bøsse også en egen QR-kode. Den gjør at en giver kan skanne koden med sin mobil og dermed bli sendt til TV-aksjonen sin Vipps.

Hvordan gir du penger til TV-aksjonen?

Denne avstemningen viser ikke hva befolkningen mener om spørsmålet. Resultatet viser hva de som selv har valgt å stemme mener, og avstemningen har ikke et utvalg som gjør den representativ for alle som bor i landet.

Dette går pengene til

Pengene som samles inn i år går til Atlas-alliansen som jobber for å fremme rettighetene og bedre levekårene for mennesker med funksjonsnedsettelser internasjonalt.

Stiftelsen er opprettet av funksjonshemmedes egne organisasjoner og består i dag av åtte organisasjoner.

Kart over dei åtte organisasjonane som er med i Atlas-alliansen

Atlas-alliansen består av disse åtte organisasjonene.

Grafikk: Atlas-alliansen

Oppfordrer flere til å bli bøssebærere

Det er fortsatt ikke nok bøssebærere i Agder få dager før TV-aksjonen går av stabelen. Spesielt i kystbyene på Sørlandet er det store behov for flere frivillige.

– Som nesten hvert år ligger vi ganske dårlig an en uke før. Innlandskommunene virker til å ha full kontroll. Men i kystbyene kommer det som julekvelden på kjerringa hvert år, sier Berg.

Berg oppfordrer de som allerede har meldt seg som bøssebærere til å invitere flere venner med.

– Det er en veldig hyggelig og viktig aktivitet å være med på. TV-aksjonen er verdens største dugnad, sier han.

TV-aksjonens nettsider kan du melde deg som bøssebærer

Penger

Mange velger fortsatt å legge kontanter i bøssene fra TV-aksjonen fremfor å vippse.

Foto: Simon Skjelvik Brandseth / NRK

Siste nytt fra NRK Sørlandet

jente som ser i kamera og holder armene i kors

Bekymret for elevenes helse etter kutt: – Uansvarlig

Gravid kvinne står oppreist og holder på magen

Rebekka fra Kristiansand er gravid og bekymra

Agder tingrett

Far tiltalt for mishandling av spedbarn

Spilles av
Hvor «fat friendly» er Tusenfryd?
Neste