Hummeren i Østfold kan i verste fall bli utryddet hvis det ikke blir slutt på det ulovlige fisket.
Østfold nedprioritert
Uten en eneste kontroll av ulovlig hummerfiske i Østfold så langt i år, ser det mørkt ut for sjødyret.
Kystvaktens skip "Nornen" har ansvar for å kontrollere hele Sør- og Østlandet, og skipssjef Tor Gabrielsen innrømmer at skipet ennå ikke har tatt turen til Østfold.
- Vi har i all hovedsak konsentrert oss om Vestfold og nedover mot Kristiansand. Jeg kan ikke svare på hvorfor vi ikke har vært i Østfold, sier han.
Felles ansvar
Kystvakten og Fiskeridirektoratet ser ikke ut til å være enig i hvem som har ansvaret for å avdekke ulovlig hummerfiske.
Seksjonssjef i Fiskeridirektoratet, Ove Knappskog, sier de kun kommer med anmodninger om hvor Kystvakten bør foreta kontroller langs sørøstkysten, og at det er skipet selv som må bestemme dette.
Skipssjef Gabrielsen sier derimot at direktoratet har medansvar.
- Vi definerer et område i samråd med Fiskeridirektoratet. Vi går inn i området, og hvis det er et problem der, gjør vi mange kontroller i det området, sier skipssjefen.
Manglende oppsyn
Og ulovlig hummerfiske er et problem langs Østfold-kysten.
Leder i Naturvernforbundet i Østfold, Ragnar Johnsen, reagerer på manglende kontroller.
- I dag er det velkjent blant tjuvfiskere at de kan drive med ulovlig hummerfiske nærmest uforstyrret ettersom oppsynet er fraværende, sier han.
Fiskerne reagerer
Fiskerne på Hvaler reagerer kraftig på at det ikke har vært en eneste aksjon mot ulovlig hummerfiske så langt i år.
Leder Jan Gunnarsen i Hvaler fiskeforening frykter for hummerbestanden i Østfold:
- Det har jo vært et problem hele tiden at det ikke er kontroller her. Det er klart at dette er en alvorlig problemstilling, at bestanden fiskes ned ulovlig. Det er vel ikke noe som er verre enn det, sier Gunnarsen.