Hopp til innhold

Hadde 70 kokain-egg i magen

En afrikansk statsborger ble tirsdag tatt på grensen på Svinesund med 70 kokain-"egg" i magen.

Kokain-egg

Mannen ble kontrollert av Tollvesenet på Svinesund, og 'avleverte' 70 kokain-egg - til sammen 1,2 kilo.

Foto: Tollvesenet

Da all narkotikaen mannen hadde i magen til slutt ble veid opp, tilsvarte det et beslag på 1,2 kilo kokain.

- I livsfare

- Hvis det hadde gått hull på en av kulene med kokain mannen hadde i magen, ville han ha vært i livsfare, sier Terje Berget, som er leder for grensekrimgruppen ved Halden politistasjon.

Godt pakket

Selv om denne smuglingsmetoden er forbundet med stor helserisiko, sier Terje Berget at politiets erfaring er at disse kokain-"eggene" er svært god pakket.

Naturen kallet

I følge kontorsjefen i Tollvesenet, Wenche Fredriksen, satt afrikaneren på en ekspress som ble rutinemessig stanset. Samtaler med mannen gjorde at tollvesenet ville undersøke mannen nærmere.

Det ble foretatt bagasjekontroll og kroppsvisitasjon. Mannen fikk servert et måltid, og da naturen kallet oppdaget tollvesenet hva mannen hadde i magen.

Fengslet

Politiet etterforsker nå saken i samarbeid med kolleger i utlandet. Terje Berget vil ikke si om Halden-politiet har avdekket noe lokalt mottagerapparat.

Etterforskerne er også interessert i å finne ut om mannen i 30 årene fra Nigeria har tatt tidligere turer til Norge.

Flere nyheter fra NRK Østfold

en mann som sitter på en kai

Slaktar planen for å redde Oslofjorden: – Piss i havet

En leder i selskapet First Wap under en sikkerhetskonferanse

Her legger overvåkingssjefene en plan de selv innrømmer er i «en mørk gråsone»