Hopp til innhold

Sår tvil om Halden-tilbud

Fredrikstad utvikling sår tvil om Halden kommunes tilbud til Høgskolen i Østfold om å flytte ingeniørutdanningen dit.

Avstemming Høgskoleplassering

Fredrikstad utvikling mener tilbudet fra Halden kommer fordi kommunen ønsker å få høgskolen dit, mens vedtaket i høgskolestyret om flytting til Fredrikstad, baserer seg på høgskolens eget ønske.

Foto: Tobias Sakrisvold Martinsen / NRK

Høgskolens styre vedtok i januar å flytte ingeniørutdanningen fra Sarpsborg til Fredrikstad.

- Høgskolen ønsker Fredrikstad

Etter at Fredrikstad tilbød seg å betale flytteutgiftene, har Halden kommune kommet med et tilbud om å flytte ingeniørutdanningen dit.

Saken skal opp i høgskolens styre mandag, etter at kunnskapsdepartementet har bedt om en ny vurdering.

- Det tilbudet som opprinnelig kom fra Fredrikstad var basert på ønsker fra høgskolen selv. Mens tilbudet som senere har kommet fra Halden, baserer seg på Haldens ønske om å få høgskolen dit.

- Det er forskjellen her, sier daglig leder Harald Fleisje i Fredrikstad utvikling til NRK.

Uheldig av departementet

- Jeg synes uansett at det er svært uheldig at departementet trekker i tvil høgskolestyrets vedtak, sier Fleisje.

Eiendomsselskapet Værste i Fredrikstad, som skal leie ut lokaler til ingeniørutdanningen, har fått et advokatfirma til å se på tilbudet fra Halden kommunhe om å flytte ingeniørutdanningen dit.

Advokatfirmaet konkluderer med at det er stor juridisk tvil om flere deler av Haldens tilbud. Men noe annet utspill før høgskolens styremøte på mandag kommer det ikke fra Fredrikstad utvikling.

- Jeg synes det blir feil å delta i en budkamp om dette her. Fredrikstads tilbud var basert på oppfordringen fra høgskolen og vi kom høgskolen i møte med det de ba om, sier Fleisje.

Blir aldri enig i Østfold

- Å delta i en kamp om å putte mest penger i potten er vi ikke interessert i, og det gir et helt feil inntrykk av hvordan man samarbeider i Østfold. Det er jeg lei for.

- Jeg mener tilbudet fra Halden skaper et inntrykk av at vi aldri greier å bli enige om noe i Østfold, sier Fleisje.

Kritisk studentparlament

Ida Schjerve fra Studentparlamentet ved Høgskolen i Østfold misliker sterkt den nye flyttedebatten.

- Det var en stor lettelse for studenter og ansatte ved høgskolen i Østfold da vedtaket ble fattet i januar. Vi er svært kritiske til at departementet ber høgskolestyre vurdere saken på nytt fordi vi mener dette allerede er grundig gjort av styret, sier Schjerve til NRK.

Provosert ordfører

Per Kristian Dahl (Ap) , ordfører i Halden

Ordfører Per Kristian Dahl er kraftig provosert over at Fredrikstad utvikling sår tvil om Haldens tilbud.

Foto: Rainer Prang / NRK

Ordrer Per Kristian Dahl sier høgskolerektoren lyver når hun påstår at Halden kommer med et helt nytt tilbud nå.

- Dette er nøyaktig det samme tilbudet som vi ga i 2006. At vi nå kommer med et helt nytt tilbud stemmer ikke. At advokatfirmaet som forøvrig står i Brønnøysundregistrene oppført som eier av Væsrte i Fredrikstad, sår tvil om tilbudet vårt, mener jeg er ille, sier Dahl til NRK.

Ordføreren mener også at medias syn er farget i denne saken.

- Jeg kan jo skjønne at Fredriksstad blad videreformidler slike påstander, men at NRK Østfold gjør det samme uten at Halden kommune får kommentere det, overrasker meg, sier ordføreren. 

Flere nyheter fra NRK Østfold

en mann som sitter på en kai

Slaktar planen for å redde Oslofjorden: – Piss i havet

En leder i selskapet First Wap under en sikkerhetskonferanse

Her legger overvåkingssjefene en plan de selv innrømmer er i «en mørk gråsone»