– Dette er virkelig uhyggelig og sjokkerende.
Andreas Gall sitter i München og ser på et kart. 166 prikker viser hvor han har befunnet seg mens noen har sittet et helt annet sted og sporet opp telefonen hans.
Den tidligere toppsjefen i medieselskapet til energidrikk-produsenten kjenner igjen hvor han har vært:
Gall kjenner igjen mange av stedene han er sporet.
Foto: Richard Klemm / ZDFMünchen, New York, London. Eller i hjemtraktene når han har vært med venner og familie.
– Noe sånt burde straffes, legger han til.
Denne artikkelen er en del av det internasjonale samarbeidsprosjektet Surveillance Secrets, koordinert av graveredaksjonen Lighthouse Reports.
Flere kolleger er sporet
Gall var med da Red Bull startet sitt medieselskap i 2007. Med fokus på sport vokste de raskt til å bli det største private medieselskapet i Østerrike.
I løpet av seks år etter oppstarten, ble Gall og flere enn 20 kolleger sporet over 1000 ganger til sammen.
Noen ble sporet i bare noen dager. Andre i årevis.
Dette vet vi fordi journalister fra Lighthouse Reports kom over en database som viser 1,5 millioner forsøk på å finne ut hvor folks mobiltelefoner befant seg.
Ikke alle forsøkene lyktes, men databasen inneholder i svært mange tilfeller koordinater fra store deler av verden der telefonene befant seg.
Databasen er delt med journalister fra både NRK og andre land, som sammen har jobbet for å finne ut hvem som eier de sporede telefonene.
Det viste seg at mer enn 20 av de sporede telefonene har én ting til felles: De tilhører personer som jobber eller har jobbet i medieselskapet til Red Bull.
I 2007 opprettet energidrikkprodusenten Red Bull et medieselskap. De produserer medieinnhold om sport og livsstil.
Foto: ReutersSporingen har skjedd ved hjelp av verktøyet Altamides. Det er utviklet av det indonesiske overvåkingsselskapet First Wap, og bruker det ordinære telenettet for å finne ut hvor folks telefoner befinner seg.
Databasen sier imidlertid ingenting om hvem som har foretatt hver enkelt sporing. Vi kan derfor ikke slå fast at de er sporet i jobbsammenheng.
Gall synes det er forvirrende å ikke vite hvem som har bestilt sporingen.
Red Bull vet ikke hvem som står bak
– Kunne de ikke bare ringt meg og spurt «hvor er du?». I stedet gjør de dette i hemmelighet. Det er ikke greit i det hele tatt, sier Gall.
Red Bull bekrefter at de samarbeidet med First Wap og deres avdøde grunnlegger Josef Fuchs i tre konkrete prosjekter for mer enn 15 år siden.
Red Bull sponser alt fra skiidrett og motorsport til stuping.
Foto: AFPSamarbeidet handlet imidlertid om noe helt annet enn å overvåke deres egne ansatte. Ifølge Red Bull betalte de rundt 6000 euro for sporing av kjøretøyer under arrangementer og for en markedsanalyse.
«Vi har ikke funnet noen dokumentasjon som indikerer at Red Bull har vært klar over påstått overvåkning av ansatte, skriver selskapet i en uttalelse».
Journalister fra den østerrikske avisa Der Standard har fått kontakt med nesten alle Red Bull-ansatte som er på lista over de sporede.
Ingen av dem vi har snakket med sier de har samtykket til sporinga.
Energidrikken Red Bull driver omfattende sponsing av idrett, og har stått for en rekke spektakulære stunt.
Foto: INDRANIL MUKHERJEE / AFP / NTBFikk ikke bruke systemet privat
Det er i dag laget strenge regler i både Norge og i EU for å hindre at teledata deles. I Norge er det kun politiet som kan få utlevert dette når de etterforsker kriminalitet eller leter etter savnede.
First Wap har fått en lang rekke spørsmål, blant annet om hvem som har sporet Red Bull-medarbeiderne. De ønsker ikke å svare på spørsmål om konkrete sporinger, og viser til kundekonfidensialitet.
I en e-post avviser First Wap å ha gjort noe ulovlig. Der skriver de at de selger sine produkter «kun til statlige myndigheter som har et klart og verifisert juridisk mandat til å anskaffe og bruke slike produkter».
De trekker frem at de også har hatt et system som er brukt til demonstrasjoner, men hevder det er klare regler for hvem som har fått bruke demosystemet.
«Det har ikke vært noe misbruk fra vår side. Våre kunder og selgere er også forpliktet til å holde seg innenfor lover og regler når de bruker løsningen», skriver First Wap.
Selskapet legger også til at de ikke lenger gir live-presentasjoner av verktøyet. I stedet bruker de det de kaller «syntetiske, simulerte data» når de viser hvordan verktøyet fungerer.
Hei!
Takk for at du leser! Tenkte du på noe da du leste denne artikkelen? Eller har du et tips? Send oss gjerne en e-post!
Eller les noe av det vi tidligere har skrevet om:
- Skolevold: Gutten det koker over for
- Instukids: De kom for å få hjelp, men ble rusavhengige
- KI ser på porno: Dette viser de mest sette pornofilmene
- Klasseskiller i domstolene: Frank fikk fengsel – en rikere mann slapp