NRK avslørte hvordan et britisk selskap sporet nordmenn. Nå har selskapet lagt ned sin datainnsamling fra Norge og EU, opplyser Datatilsynet.
Dataforhandleren Huq Industries ville selge detaljert informasjon om nordmenns mobilbevegelser til NRK. Nå granskes selskapet av dansk datatilsyn etter et lignende datasalg.
Seniorforsker frykter at informasjonen vi gir fra oss kan misbrukes til utpressing og kartlegging av forsvarsansatte.
NRK avslørte i desember at selskapet solgte presis informasjon om nordmenns mobilbevegelser. Informasjonen endte opp hos et firma med amerikanske myndigheter på kundelisten.
– Blitt litt for ivrige etter å tjene de raske pengene
Det slovakiske datatilsynet vil undersøke om flyten av personopplysninger fra mobilapper til bakselskaper er lovlig.
– Det er sjokkerende å høre hvordan sensitiv personinformasjon havner på avveie og kan brukes til helt andre formål enn det man har samtykket til, sier stortingsrepresentant Solveig Schytz (V).
På mobilen har jeg 160 apper. Nøyaktig hva de gjør er jeg egentlig ikke sikker på. Men det bestemte jeg meg for å finne ut av.
Ifølge et dokument Vice Motherboard har fått tilgang til, har Secret Service betalt for et produkt som brukes til å spore hvor amerikanske mobiler befinner seg.