Noen av naboene har måttet flytte vekk for natten:
Erling Ek Iversen bor rett ved skogbrannen i Råde.
Brannhelikoptrene driver skytteltrafikk over huset hans, men enn så lenge får han bli.
Hestene redde for brann
- Jeg har snakket med lensmannen, og fått en rapport om hva som skjer der inne i flammehavet. Vi avventer og ser hva som skjer ut over kvelden og natta, forteller han.
Ek Iversen har allerede gjort noen forberedelser.
Barna hans er sendt til besteforeldrene, og dyrene på gården er flyttet.
- Vi har hester. De er spesielt redde for brann og røyk, så de flyttet vi tidlig i dag. Nå har vi også flyttet sauene våre, forteller han.
Jeg holder skansen alene, men har også gode venner til rådighet dersom vi får beskjed om at vi absolutt må flytte, forteller EK.
Han har fått beskjed om å ikke legge seg før situasjonen er avklart.
- Jeg hadde neppe lagt meg selv om jeg ikke hadde fått den beskjeden heller, sier han.
- Hadde tatt tannbørsten og løpt
Også Egil Johansen bor i Tombdalen, på en av gårdene som kan måtte evakueres.
- Jeg regner ikke med å måtte flytte. Sånn det ser ut nå, så tror jeg de har litt mer kontroll.
Han eier også skog i området.
- Det er jo det vi har tenkt mest på. Vi har skogen tett innpå oss, og man gjør seg jo tanker om at man ikke ønsker å miste det man har.
- Men det viktigste er sikkerheten. Hadde det begynt å brenne nå, så hadde jeg tatt tannbørsten og dratt min vei, sier han til NRK.