– Da brannvesenet kommer til stedet, blir de fort klar over at personen i huset er avgått med døden.
Det forteller politiets innsatsleder Geir Petter Nedregård.
I 18.30-tiden onsdag mottok nødetatene melding om brann i en enebolig i Vestfossen.
– Et familiemedlem av den døde kom til huset. Ser at det er mye røyk, skjønner at det er brann og ringer etter hjelp. Vedkommende ser at personen i huset er død, men det er så mye røyk at vedkommende må trekke seg ut, sier Nedregård.
Nedregård forteller at ambulanse kom først frem til stedet.
På grunn av den kraftige røykutviklingen måtte imidlertid ambulansepersonellet vente med å ta seg inn i boligen til brannvesenet hadde nådd frem og begynt slukkearbeid.
Tekniske og taktiske undersøkelser
Brannvesenet fikk raskt kontroll på brannen. Konkret hvor i boligen det har brent og hva som startet brannen, kan politiet foreløpig ikke si noe om.
Brannvesenet fikk raskt kontroll på brannen som krevde ett menneskeliv. Nå starter politiet med teknisk etterforskning.
Foto: Per Håkon Solberg / NRK– Det får videre undersøkelser vise. Nå har vi fått kontroll slik at det ikke brenner lenger. Vi skal håndtere den avdøde og så vil krimteknikere undersøke videre hva som har startet brannen.
– Hvordan jobber man teknisk og taktisk med en sånn boligbrann?
– Vi avhører folk på stedet. Vi avhører vedkommende som ankom til stedet her. Og vi avhører personer som har vært i nærheten, svarer Nedregård.
Tekniske undersøkelser vil bli gjort når brannstedet har «luftet seg ut og det er egnede arbeidsforhold».
– Det blir ikke tatt i dag, avslutter politiets innsatsleder Geir Petter Nedregård.
De nærmeste pårørende til den avdøde er varslet, opplyste politiet klokken 19.48.