
DVD-JON: Må i retten på ny.
DVD-Jon ble for to uker siden frifunnet etter å ha fjernet kopisperren i DVD-plater.
Retten mente Johansen ikke gjorde noe galt da han skaffet seg tilgang til innholdet på filmer han selv hadde betalt for.
Dommen var et kraftig slag i ansiktet på Økokrim, som har lagt ned svært mye prestisje i saken. Tirsdag er siste frist for en eventuell anke, og Økokrim har nå bestemt seg for at de vil prøve saken for lagmannsretten.
Til etterretning
Advokat Halvor Manshaus, som er forsvarer for Jon Johansen, sier han og hans klient tar anken til etterretning, og gir uttrykk for at han ikke er spesielt overrasket.
Manshaus sier han ikke var kjent med at Økokrim vil anke før Nettavisen tok kontakt, og at han ønsker å se grunnlaget for anken før han kommenterer den ytterligere.
Uenig i lovanvendelse
Fungerende leder av Økokrims datakrimavdeling, Rune Fløisbonn, sier at Økokrim er uenig både i lovanvendelse og bevisførsel.
- Det er uheldig at dommen blir stående fordi det er noen
prinsipper for lagring og distribusjon av data på nye
lagringsmedier som retten burde ha tatt hensyn til. Den
lovanvendelse som retten har brukt, skaper uheldige følger for rettighetshaverne på dette området, sier Fløisbonn til NTB.
Fløisbonn ønsker likevel ikke å gå nærmere inn på ankegrunnlaget på dette punktet.