Christine Fossen.
Foto: Ingvild Sættem Beltesbrekke / NRKØystein Mæland.
Foto: Åserud, Lise / SCANPIXChristine Fossen er politimester i Drammen, og har også jobbet i politiet i Oslo.
Mæland er klinikkleder ved Oslo universitetssykehus, men har også hatt flere verv i Arbeiderpartiet. Han har vært statssekretær i Justisdepartementet, og har sittet i Gjenopptakelseskommisjonen.
Politidirektør Ingelin Killengreen ble i februar
til ny departementsråd i Fornyings-, administrasjons- og kirkedepartementet (FAD), etter 15 år som politimester og senere direktør for Politidirektoratet.Killengreen skulle egentlig gå av som politidirektør etter at åremålet hennes gikk ut i 2009, men dette ble forlenget til 2012 etter en lovending.
Hete kandidater søkte ikke
Da det ble kjent at Killengreen skulle bytte jobb, var det fem personer som ble trukket fram som de heteste kandidatene:
Assisterende politidirektør Vidar Refvik, Kripos-sjef Odd Reidar Humlegård, rektor for Politihøgskolen Hans Sverre Sjøvold, tidligere PST-sjef Jørn Holme og forsvarsminister Grete Faremo.
Les:
Ingen av dem søkte på jobben.
Den nye politidirektøren vil bli utnevnt før sommeren, skriver Justisdepartementet i en pressemelding.