Gravid og med termin i desember var det ikke åpenbart at SVs Inga Marte Thorkildsen skulle bli spurt om å være statsråd. Men sentrale kilder i flere av regjeringspartiene bekrefter nå at Thorkildsen er spurt, men at hun ennå ikke har bestemt seg.
Thorkildsen har vært SVs talskvinne på miljø, blant annet mot oljeboring i nord.
Kan bli barne- og likestillingsminister
Thorkildsen kan være aktuell som miljøvernminister - ved at hun etter fødselspermisjon - overtar etter Erik Solheim.
LES OGSÅ:
Mer sannsynlig er det at Thorkildsen får brukt sitt engasjement for kvinner - og at hun blir ny barne- og likestillingsminister i den nye regjeringen.
Thorkildsen vil nærmest gå rett i fødselspermisjon hvis hun blir statsråd, men sentrale kilder i SV sier Thorkildsen har potensial til å bli både nestleder og leder i partiet - og at hun må gis erfaring.
Inga Marte Thorkildsen avviser selv i dag at hun er spurt, NRKs kilder bekrefter derimot forespørselen og at Thorkildsen er svært ønsket som ny statsråd:
LES OGSÅ: