Hopp til innhold

Kritiserer Navarsetes lederstil

Simen Bjørgen kritiserer Liv Signe Navarsetes lederstil og mener hun forsurer det politiske klimaet i Senterpartiet.

Simen Bjørgen

Simen Bjørgen har selv følt Naversetes sinne på kroppen.

Foto: Stein Schinstad / NRK

Tidligere denne uka ble det kjent at Liv Signe Navarsete skal ha skjelt ut lederen for ungdomspartiet Senterungdommen, Sandra Borch, foran 200 mennesker på et seminar i september.

– Skjelt ut flere ganger

En som selv har opplevd Navarsetes sinne, er tidligere ordfører i Lom, Simen Bjørgen.

Bjørgen ble for ikke mange år siden ansett for å være et stort politisk talent i partiet. I 2009 ble han valgt inn i partiets sentralstyre.

Men i et intervju med Nationen forteller han at det ikke var kultur for å gå på tvers av ledelsens meninger.

– Liv Signe Navarsete har skjelt meg ut flere ganger i sentralstyret i forbindelse med utspill jeg har hatt. Det skaper ikke akkurat engasjement for å bidra i partiet, sier Bjørgen til Nationen.

For to år siden skapte den daværende ordføreren i Lom furore, da han gikk ut og frarådet velgernee å stemme på Senterpartiets ordførerkandidat i nabokommunen Skjåk. Det på grunn av dårlig samarbeid med Sp-ordfører Rolv Kristen Øygard.

– Friske diskusjoner

– Navarsete sa at hun aldri i hele sitt liv hadde blitt så skuffet over noen som hun var over meg. Jeg tilbød meg nærmest å melde meg ut av partiet, sier Bjørgen i dag.

Bjørgen sier i intervjuet at han oppfatter konflikten mellom Navarsete og Senterungdommen ikke bare handler om person, men også om politikk, i forhold til partiets retning.

– Jeg mener at det i stor grad må være mulig å diskutere politiske løsninger rundt samfunnsutviklingen. Ledelsen må slippe til røster som ikke er hundre prosent enig med ledelsen, sier han.

Navarsete har svart Nationen i en sms og sier følgende om kritikken:

«Det er vel kjent at jeg og Simen har hatt dels særs ulike politiske meninger i sentralstyret, og at det har vært friske diskusjoner. På områdene Simen nevner, har han hatt et syn som flertallet ikke har delt, skriver hun.»

Flere saker fra Innlandet

Vilma persson (flekkete genser)
Tanja engen

Kommuner frister sykepleierstudenter med penger – staten lar dem ordne seg selv

et tog på jernbanesporene

100 passasjerer måtte vente i toget