I over 100 år var rovfuglane utrydda frå Irland. Takka vere ørn frå Noreg er bestanden igjen tilbake.
Statens naturoppsyn bekrefter at det er bjørn og ørn i to reinflokker i Karasjok. Reineier mener myndighetene bruker altfor lang tid på å reagere.
For berre 17 år sida var havørn nær utrydda. No vil fuglevaktarar skyte fuglen. Dei meiner nemleg ho er skyld i at andre sjøfugl no blir utrydda.
– Hadde eg ikkje vore i sjokk, så hadde eg ikkje gått inn på legevakta. Då hadde eg kravd at me skulle bli tatt med til sjukehuset når det er hovudskadar frå ei ørneklo, seier mor.
Basert på bildebevis kan Miljødirektoratet fastslå at samme ørn som har angrepet flere mennesker.
Turgåaren skulle berre ta ein pust i bakken, då han blei angripen bakfrå av ungørna. Ekspert trur fuglen har kome bort frå sine og søkte kontakt.
– Klørne gjekk lenger inn i bakhovudet jo meir mora kjempa, fortel faren.
På bare fem dager har minst fem personer blitt angrepet av kongeørn. Foreløpige undersøkelser tyder på at det er snakk om samme ørn.