Hopp til innhold

Mars: Verdt 250.000. August: Verdt opptil 19 mill

I mars 2011 var Herman Stengel priset til 250.000 kroner. I august samme år gjorde Vålerenga en avtale der Stabæk-spilleren ble verdsatt til inntil 19 millioner kroner.

Gunnarsson og Stengel

Herman Stengel var 'grovt overpriset' i avtalen mellom Stabæk og Vålerenga i saken som også omhandlet Veigar Pall Gunnarsons overgang mellom klubbene i 2011

Foto: Solum, Stian Lysberg, Gorm Kallestad / Scanpix

Det går fram av innstillingen fra Norges Fotballforbunds påtalenemnd i den omstridte overgangssaken mellom Vålerenga og Stabæk. Innstillingen er hemmelig, men Finansavisen har fått tilgang til den.

Saken begynner i Asker og Bærums tingrett mandag.

– Alvorligere enn Mikel-saken

Påtalenemnda mener denne saken er mer alvorlig enn Mikel-saken fra 2006. Den endte med at Lyns daværende direktør Morgan Andersen fikk ett års betinget fengsel for å ha forfalsket kontrakten til stortalentet John Obi Mikel, og for falsk politianmeldelse.

Der omtales opsjonsavtalen klubbene inngikk for Herman Stengel som «ansvarsløs gambling», vilkårene som «kommersielt helt urealistiske» og avtalen som «grov overprising».

Opp til 19 millioner kroner

Tallene bygger på at Vålerenga hentet Veigar Páll Gunnarsson fra Stabæk for én million kroner, og betalte samtidig fire millioner for en opsjon på kjøp av den da 16 år gamle Herman Stengel.

I tillegg skulle Vålerenga betale 12,5 eller 15 millioner kroner for Stengel den dagen de hentet ham til klubben.

Det blir til sammen maksimalt 19 mill kroner. Det er beløp som man ikke har sett maken til mellom norske klubber, med et mulig unntak for John Carews overgang fra Vålerenga til Rosenborg i sin tid, mener påtalenemnda.

"Kjøpesummen skulle skjules"

Det er dette påtalenemnda i NFF reagerer på. De mener at Vålerengas opsjonsavtale skulle brukes som et "regnskapsmessig grunnlag" for kjøp av Gunnarsson, slik at kjøpesummen skulle skjules.

Den franske klubben Nancy, der Gunnarsson hadde spilt før han returnerte til Stabæk, skulle nemlig ha halvparten av summen når islendingen ble solgt videre. Det var derfor i Stabæks interesse å holde salgssummen så lav som mulig, mener nemnda.

– Det er «hevet over rimelig tvil at den reelle kjøpesummen for VPG (Veigar Páll Gunnarsson, journ.anm.) ble forsøkt kamuflert for å forsøke å unndra midler som Stabæk skulle ha betalt til Nancy», skriver påtalenemnda i sin hemmelige innstilling.

Nei til 2,5 mill – ja til 1 mill

Så seint som i mars samme år vurderte Stabæk om de skulle bruke 250.000 kroner for en 15-åring med salgspotensiale. Det går fram av en rapport fra Stabæks sportslige utvalg.

Deretter nevnes Stengel bare en gang (at han vurderer å signere for Stabæk) i styreprotokoller og i referatene fra sportslig utvalg, ifølge påtalenemnda.

Nemnda finner det også merkelig at Stabæk takket nei til et tilbud fra Rosenborg på 2,5 millioner for Gunnarsson. I stedet gikk han til Vålerenga for 1 million.

– Vi har ikke gjort noe galt

Tidligere styreleder i Stabæk, Erik Loe, sier til Finansavisen at klubben hans ikke har gjort noe galt i denne saken.

– Det er det eneste jeg vil si. Jeg ønsker bare at saken kommer opp for domsutvalget i NFF slik at vi kan bli ferdige med den, sier Loe, som er fradømt retten til å ha tillitsverv i NFF på bakgrunn av saken.

– Straffen har jeg jo fått, og jeg er helt trygg på at jeg ikke får mer straff, sier Loe.

De nåværende styrelederne i Vålerenga og Stabæk vil ikke kommentere påtalenemndas innstilling.

Ødegaard Haaland
Foto: Vegard Grøtt / Bildbyrån

Fotball

  • Dyche tar over Nottingham Forest – blir klubbens tredje manager denne sesongen

    Sean Dyche blir den tredje treneren til å lede Nottingham Forest på halvannen måned. Den tidligere Everton-sjefen skal i aksjon allerede torsdag.

    Nottingham Forest har kunngjort ansettelsen på sine nettsider. Dyche har fått en kontrakt som varer til sommeren 2027.

    54-åringen har vært uten jobb siden han fikk sparken i Everton i januar. Nå skal han ta over et Nottingham Forest-lag som har slitt voldsomt etter å ha imponert stort og kvalifisert seg til spill i Europa sist sesong. Forest står uten seier på de ti siste kampene.

    – Dyche er en respektert og erfaren Premier League-manager som bringer den perfekte blandingen av karakter, taktisk skarpsindighet og dokumenterte prestasjoner inn i arbeidet med å lede klubben gjennom det neste kapittelet, skriver Forest.

    Sean Dyche har selv en fortid i Nottingham Forest og spilte for laget i ungdommen.

    Ange Postecoglou tok over Forest-jobben 9. september og erstattet fanfavoritten Nuno Espírito Santo, som måtte gå etter internt bråk.

    Postecoglou fikk kun 39 dager i jobben. Lørdag ble han sparket bare 17 minutter etter kampslutt i 0-3-tapet for Chelsea.

    Porto kommer til Nottingham i europaligaen torsdag. Deretter venter kamper mot Bournemouth og Manchester United i Premier League.

    (©NTB)

    FILE PHOTO: Soccer Football - Premier League - Newcastle United v Burnley - St James' Park, Newcastle, Britain - February 29, 2020 Burnley manager Sean Dyche applauds fans after the match REUTERS/Scott Heppell EDITORIAL USE ONLY. No use with unauthorized audio, video, data, fixture lists, club/league logos or "live" services. Online in-match use limited to 75 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications. Please contact your account representative for further details./File Photo
    Foto: Reuters
  • Kaotiske scener da lille Mjällby sensasjonelt vant Allsvenskan

    Lille Mjällby – fra det lille tettstedet Hällevik med kun 1400 innbyggere – sto for en kjempesensasjon, da de vant 2-0 borte mot IFK Göteborg og tok SM-gull i Allsvenskan for aller første gang.

    – Det er ubeskrivelig, sier Mjällby-kaptein Jesper Gustavsson til SVT rett etter kampslutt.

    Like før slutt ville bortefansen slippe jubelen løs inne på Gamla Ullevi i Göteborg. En del av dem hoppet ned fra tribuneseksjonen i håp om å storme banen ved kampslutt – men de ble kontant stoppet av svensk politi.

    I en kort periode ble også oppgjøret stanset, og målscorer Jacob Bergström løp bort for å roe ned egne fans.

    De gule og sorte har hatt en eventyrlig sesong, og åpnet oppgjøret i et forrykende tempo. De produserte mange store sjanser i første omgang. Tom Pettersson la på til 2-0 før halvtimen var spilt.

    Seriemesterne har nå 11 poeng ned til Hammarby på andreplass. Det forspranget er umulig å ta igjen i løpet av de siste tre serierundene.

    Da dommeren blåste av etter ni overtidsminutter, løp spillerne over til egne fans. Som da holdt seg oppe på tribunen.

    Med på sensasjonen er den norske assistenttreneren Karl Marius Aksum. 35-åringen stilte opp til intervju med NRK i forrige uke.

    Han ble spurt av HBO Max om han kommer til å fortsette i klubben etter fotballbragden.

    – Det er en veldig bra spillergruppe. Man vet aldri i fotball, men jeg tror jeg kommer til å bli, sa Aksum til HBO Max.

    Mjällby
    Foto: Mathias Bergeld / Bildbyrån
  • Aasgard fikk ny trener tre dager før europakamp mot Brann

    Danny Röhl (36) er hentet inn som ny Rangers-manager. Tyskerens første oppgjør blir mot Brann i europaligaen.

    – Det er et stort privilegium å få rollen som hovedtrener i en så fantastisk klubb, som er anerkjent over hele verden, sier han i en uttalelse.

    Rangers har fått en fryktelig start i den skotske eliteserien og ligger på sjetteplass med kun ni poeng fra åtte kamper.

    Nylig fikk Russell Martin sparken etter 123 dager i jobben.

    Röhl har tidligere vært hovedtrener i Sheffield Wednesday på nivå to i engelsk fotball.

    Rangers står med null poeng etter to kamper i europaligaen, og neste motstander er Brann. Møtet spilles i Bergen torsdag.

    I helgen scoret landslagsspiller Thelo Aasgaard sitt første mål for Rangers da det ble 2-2 mot Dundee United. (NTB)

    en mann med hestehale
    Foto: Fredrik Varfjell / NTB
  • «Moi» mister norsk duell i Mesterligaen

    Mohamed «Moi» Elyounoussi (31) blir ikke klar til FC Københavns kamp mot Borussia Dortmund i Mesterligaen.

    Navnet hans er ikke blant de 19 uttatte i FCK-troppen til tirsdagens oppgjør i Parken. Klubben skriver at «Moi» er på klubbens skadeliste.

    Dermed blir det ingen norsk duell mellom Elyounoussi og Julian Ryerson, som i helgen spilte fra start i Dortmunds 1-2-tap for Bayern München.

    Det kan fortsatt bli et norsk mesterligamøte i København, men da må Birger Meling få sjansen. Venstrebacken så begge FCKs to første mesterligakamper fra benken. (NTB)

    Mohamed Elyounoussi i aksjon for FC København i Serieligaen
    Foto: NTB
  • Brunstad Fet forlenger med Bodø/Glimt

    Sondre Brunstad Fet (28) har skrevet ny kontrakt med Bodø/Glimt fram til sommeren 2028. Midtbanesliteren sier at det er flere årsaker til at han forlenger kontrakten med nordlendingene.

    – Det er veldig mange grunner til at jeg vil fortsette å være i Bodø/Glimt. For det første trives jeg veldig godt i Bodø både på grunn av lagkamerater og folk i klubben, men også supportere og folk i byen som gjør at det er lett å trives her. Så er det ingenting som kan måle seg sportslig med det vi jobber med her, og jeg føler vi har mer å gå på og flere steg å kunne ta. Det vil jeg gjøre sammen med klubben, sier 28-åringen til klubbens hjemmeside.

    Brunstad Fet kom til Bodø/Glimt fra Aalesund foran 2020-sesongen. Siden overgangen er det blitt 18 scoringer og 22 assists totalt på snaut 170 kamper.(©NTB)

    En gruppe menn som spiller fotball
    Foto: NTB
Juventus-spiller Mathilde Harviken var nær å redde på strek, men det ble dømt scoring etter en VAR-sjekk i Mesterliga-kampen mot Bayern München torsdag.
Video: Disney
Alessia Russo fikk æren av å sette inn Arsenals andre scoring mot Benfica i Mesterligaen.