Onsdag sa alle de 32 Nato-landenes ledere ja til det nye 5-prosentmålet under toppmøtet i Haag i Nederland.
Det innebærer at alle landene forplikter seg til å bruke minst 5 prosent av sine bruttonasjonalprodukt (BNP) på forsvar og sikkerhetsrelaterte utgifter innen 2035.
USAs president Donald Trump har vært den fremste forkjemperen for å øke Nato-landenes pengebruk på forsvar.
Nå har han fått det som han ville. Han omtaler det som en «monumental seier» for USA.
– Det var på 2 prosent, og vi har fått det opp til 5 prosent, sa Trump på en pressekonferanse.
USAs president Donald Trump på pressekonferansen.
Foto: Reuters– Det er nødvendig i dag, sa han videre.
Trump fortalte at hans hovedfokus har vært å få de europeiske landene til å ta en større del av utgiftene for Europas forsvar.
– Det er viktig at de økte midlene til forsvar går til våpen og ikke til byråkrati.
Vil straffe Spania
Spania har tidligere protestert mot det nye kravet på 5 prosent. I fjor brukte de 1,24 prosent av BNP på forsvar.
Landet har uttrykt at det kan bli umulig får dem å klare det.
De vil bli straffet, ifølge Trump.
På pressekonferansen sa han at han kommer til å kreve at Spania «betaler dobbelt» i handel, fordi de har motsatt seg økningen av pengebruken på forsvar.
Spania brukte 1,5 prosent av BNP på forsvar i fjor, og har gitt uttrykk for at det kan bli vanskelig å nå det nye målet. Her er spanske soldater avbildet på en militærøvelse med andre Nato-land tidligere i år.
Foto: Jon Nazca / Reuters / NTBDet er uklart hva Trumps utspill faktisk betyr, men han tydeliggjør at han selv skal forhandle med Spania for å få dem til å betale.
– Jeg skal forhandle direkte med Spania, sa han.
– Vil beskytte hver centimeter
– Dette er et sterkere og mer rettferdig Nato som vi nå er i ferd med å bygge opp, sier Nato-sjef Mark Rutte på en pressekonferanse.
Forsvarsalliansen bekreftet på nytt forpliktelsen til et kollektivt forsvar, og sier at «et angrep på én er et angrep på alle».
Nato-sjef Mark Rutte.
Foto: Yves Herman / Reuters / NTBNato sier at de står sammen i møte med store sikkerhetstrusler, og viser spesielt til Russland og terror.
– Det viser at uansett trussel eller utfordring så er alliansen villig til å beskytte hver centimeter av alliansens territorium, sier Rutte.
Minst 3,5 prosent på forsvar
Forsvarsløftet skal bestå av investeringer på minst 3,5 prosent av BNP i året på de viktigste forsvarsbehovene.
I tillegg skal det brukes opptil 1,5 prosent på sikkerhetsrelaterte utgifter, som beskyttelse av viktig infrastruktur.
Videre gjentar Nato sin forpliktelse til å støtte å Ukraina – men nevner ikke muligheten for et medlemskap.
– Vi støtter Ukraina sin jakt på fred og vi vil fortsette å støtte Ukraina sin vei mot Nato-medlemskap, sier han.
Interessert i utenriks? Hør redaksjonens nyeste podkast-episode: