Hopp til innhold

Israel og Hizbollah fortsetter angrep mot hverandre

Faren for at Israel vil invadere Libanon er «høyst reell», mener militærekspert. Verdenssamfunnet frykter storkrig og ber om våpenhvile.

Røyk stiger opp over en landsby

ANGREP: Røyk stiger opp etter et israelsk angrep mot mål i Tyre i Sør-Libanon torsdag.

Foto: Amr Abdallah Dalsh / Reuters

Israel og Hizbollah fortsetter torsdag å angripe hverandre. Mens Hizbollah skyter raketter mot det gruppen hevder er militære mål i Nord-Israel, hevder Israel at de angriper Hizbollah i Libanon.

Det melder nyhetsbyråene AFP og Reuters i 11-tiden norsk tid. Israel skal blant annet ha bombet en grenseovergang til Syria, sier Libanons transportminister Ali Hamieh.

Mandag trappet Israel kraftig opp angrepene mot Hizbollah i Libanon.

Flere land har nå bedt om at det innføres en 21 dager lang våpenhvile i grenseområdene mellom Libanon og Israel.

– Det er på tide å få på plass en diplomatisk løsning som lar sivile på begge sider av grensen vende trygt tilbake til hjemmene sine, står det i den felles uttalelsen som blant annet er signert av USA og Frankrike.

Den beskriver situasjonen i Libanon det siste året som «uholdbar».

En gravemaskin og folk graver gjennom ruiner

En gravemaskin graver gjennom ruinene etter et israelsk angrep i landsbyen Younine øst i Libanon torsdag.

Foto: - / AFP

– Den utgjør en uakseptabel risiko for bredere regional eskalering, står det i uttalelsen, som også ber om en våpenhvile i Gaza.

Samtidig frykter mange at Israel planlegger en bakkeinvasjon i Libanon. Stabssjefen Herzi Halevi skal ha bedt soldatene om holde seg klare.

Den faren er «høyst reell», mener oberstløytnant Sigbjørn Halsne, seksjonssjef for landmakt på Krigsskolen.

Mer intensivt enn i starten av Gaza-krigen

– Det pågår nå en intensivert militæroperasjon fra Israel, sier Halsne til NRK.

Israels mål er å sørge for at folk som bor nord i landet, kan flytte hjem. For å gjøre det må de presse Hizbollah vekk fra grensen på libanesisk side, slik at rakettene deres ikke kan treffe israelsk territorium.

Oberstløytnant ved Forsvarets Høgskole og sjef for landmakt ved Krigsskolen Sigbjørn Halsne

Oberstløytnant og sjef for landmakt ved Krigsskolen Sigbjørn Halsne mener det er en reell fare for at Israel kan invadere Libanon.

Foto: Ismael Burak Akkan

Israel vil rett og slett opprette en «buffersone».

– Nå gjennomfører de intensiverte luftangrep, de mest intensive vi har sett siden 2006 og mer intensive enn det vi så i innledningen til Gaza-krigen, sier Halsne.

– Så er én av tingene de vil vurdere underveis, om det er tilstrekkelig, eller om de går inn med bakkestyrker for å nå resten av målsettingene.

Førstelektor i Midtøsten-studier Dag Henrik Tuastad tviler på at Israel er interessert i en våpenhvile slik situasjonen er nå:

– Det er i Israels interesse å benytte overraskelseseffekten. Så de er nok mindre villige til en våpenhvile, sier Tuastad til NRK.

Frykter storkrig

Hizbollah kan på sin side være mer lystne på våpenhvile, tror Tuastad:

– Mens Hizbollah er rystet og paralysert. Mange av lederne er drept, og de har også en etterretningslekkasje. Israel overvåker dem på en måte de ikke vet, sier han.

Dag Henrik Tuastad er førstelektor i Midtøstenstudier ved Universitetet i Oslo.

Dag Henrik Tuastad tror Hizbollah kan være positive til en våpenhvile.

Foto: Ellen Evju Jahr

Han mener imidlertid Hizbollah vil klare å bygge seg opp igjen, og at de fortsatt har et stort lager med raketter i tunneler under bakken:

– Så de har òg en evne til å reise seg igjen som er ganske stor, sier Tuastad.

Også oberstløytnant Sigbjørn Halsne peker på at Hizbollah er presset. I tillegg til de israelske angrepene eksploderte flere tusen personsøkere og annet elektronisk utstyr som tilhørte Hizbollah-medlemmer i forrige uke.

Røyk velter over Khiam sør i Libanon , sett fra Marjayoun, nær grensen til Israel, 25. september 2024.

Røyk veltet opp over byen Khiam i Sør-Libanon onsdag etter et israelsk angrep.

Foto: Karamallah Daher / Reuters/NTB

– Store deler av mellomlederne er antageligvis ute av spill etter angrepet. Så en våpenhvile nå vil gagne Hizbollah mest ved at de får en pause, sier Halsne.

Han påpeker også at FN har hatt fredsbevarende styrker i Libanon siden 1978. Likevel har Hizbollah klart å bygge seg opp til å bli en sterk styrke. Det anslås at gruppen kan ha mellom 100.000 og 300.000 raketter på lager.

– Israel må nok ha noen ganske solide garantier for at rammeverket styrkes og håndheves dersom de skal gå med på forhandlinger, sier Halsne.

En mann går forbi et delvis sammenrast hus

En mann gikk torsdag forbi et hus som er ødelagt i et israelsk angrep i Tyre i Libanon.

Foto: HASSAN FNEICH / AFP

Bombet nesten 300 mål på én dag

Natt til torsdag angrep Israel 75 mål i Libanon, ifølge det israelske militæret.

Blant annet ble 23 syrere, de fleste kvinner og barn, drept da Israel bombet en bygning i Younine i Øst-Libanon, ifølge byens ordfører Ali Qusas, skriver Reuters.

Les også Hvorfor er det krig mellom Israel og Hizbollah nå?

Israelsk angrep ved Tyr i Libanon.

Onsdag ble flere enn 70 personer drept i israelske angrep, opplyser nyhetsbyrået med henvisning til Libanons helsedepartement.

Det israelske militæret (IDF) skal ha truffet mer en 280 Hizbollah-mål i løpet av dagen.

USA og Frankrike har jobbet sammen med en konkret plan for våpenhvile. Torsdag sier Israels statsminister Benjamin Netanyahu at han ikke har tatt stilling til dette forslaget, melder Reuters.

Folk sitter rundt et rundt bord i FNs sikkerhetsråd

FNs sikkerhetsråd var onsdag samlet for å diskutere situasjonen i Libanon og eskaleringen mellom Israel og Hizbollah.

Foto: David Dee Delgado / Reuters

Midtøsten-forsker Dag Henrik Tuastad mener Israel for alvor har flyttet fokuset vekk fra Gaza, der Hamas er svekket, og mot Libanon.

– De flytter nå det aller miste av sine styrker til nord, mot Libanon, sier Tuastad, som mener Gaza-krigen nå kommer «i skyggen av konflikten i Libanon».

Det kan føre til at det internasjonale presset for å få til en våpenhvile der blir mindre. Hizbollah sier de ikke vil slutte å angripe Israel før en Gaza-våpenhvile er på plass.

– På kanten av stupet

FNs generalsekretær advarte kraftig om situasjonen da han talte i FN onsdag:

– Helvete braker løs i Libanon, sa Guterres, som advarte om faren for storkrig.

– Libanon er på kanten av stupet, sa Guterres.

Hizbollah begynte å skyte raketter mot Israel 8. oktober, dagen etter Hamas-angrepet i Israel som ble starten på Gaza-krigen. Israel har svart med en rekke større angrep i Libanon, særlig i sør.

Røyk fra en luftforsvar-rakett i Israel

Luftvernmissiler i Israel skyter ned raketter skutt fra Libanon torsdag.

Foto: Ammar Awad / Reuters

Disse ble trappet kraftig opp etter forrige ukes angrep der personsøkere og elektronisk utstyr som tilhørte Hizbollah-medlemmer, eksploderte.

Mandag ble flere enn 550 personer drept i israelske angrep i Libanon. Over 200.000 libanesere og 60.000 israelere er fordrevet fra hjemmene sine som følge av Israels og Hizbollahs angrep.

Interessert i utenriks? Hør utenriksredaksjonens podkast:

SISTE NYTT

Siste meldinger