Hopp til innhold

34,9 grader på Frosta: 0,1 grad unna rekord fra 1901

Meteorologisk institutt har folk i beredskap i tilfelle den 55 år gamle rekorden skulle ryke.

Dronebilde av Frosta sentrum

ÅRETS VARMESTE: Torsdag er Frosta varmest i Norge.

Foto: Tariq Alisubh

Torsdag klokka 16 er Frosta varmest i Norge med det som så langt er den høyeste temperaturen målt i år.

Temperaturen nådde 34,9 grader.

Det bekrefter vakthavende meteorolog Julie Solsvik Vågane til NRK.

Klokka 17 sank temperaturen noe og er nå 34,7 grader.

– Det er fortsatt noen steder som det ser ut som temperaturen kan øke litt så vi følger med fram til klokka 18, sier meteorolog Linda Kleppe.

Fortsatt er det Trøndelag som har de fleste toppnoteringer på listen over makstemperaturer i Norge torsdag:

  1. Frosta 34,9
  2. Marstein (Møre og Romsdal) 34,5
  3. Værnes 34,5
  4. Namsos 34
  5. Hitra 33,7
  6. Åfjord 33,7

0,1 grad under rekord fra 1901

– Nå ser det ut som det er 34,9 som blir stående som varmest i dag. Dette er 0,1 grad under rekorden for Trøndelag på 35 grader fra 22. juli i Trondheim i 1901, sier meteorolog Linda Kleppe.

Hun forteller at temperaturene nå klokka 18 har begynt å gå ned de fleste steder.

– Den blir nok stående om ikke noe helt spesielt skjer.

55 år gammel norgesrekord

Dette er andre dag på rad at Trøndelag topper listen over årets varmeste dag. I går ble det målt 34,3 grader på Meråker.

Frosta hadde 34,5 grader klokka 15 og økte til 34,9 til klokka 16.

Det var i dag spenning rundt om det kunne være slutten for en 55 år gammel varmerekord i Norge.

20. juni 1970 ble det registrert 35,6 grader i Nesbyen i Buskerud.

– Det er klart når de økte 0,4 grader på en time kan man fort komme over 35 grader nå. Det er snakk om marginer før vi har en tangering, sa meteorolog Julie Solsvik Vågane klokka 16.

– Det overraskende er at det ikke er de samme stedene som vi har sett på om det kunne blir en rekord tidligere. Nå er flere av stedene det er varmest ved kysten, og det er jo interessant at det de ligger såpass høyt.

Les også Bekreftet: Årets varmeste dag

Færen

Må dobbeltsjekke

Meteorologen sier at temperaturene er litt usikre.

– Om vi skulle begynne å nærme oss en rekord må vi sjekke litt ekstra.

Hun forteller at de har en egen avdeling på Meteorologisk institutt som tar seg av det og at hun har sørga for at de er tilgjengelig i ettermiddag om det skulle nærme seg en ny norgesrekord.

– Man må da sjekke forholdene rundt målestasjonen så det ikke er noe som påvirker temperaturen. Det kan typisk være asfalt eller høyt gress rundt målepunktet.

– Vi følger med nå de neste timene, men om det ikke blir rekord før klokka 18 kan vi nok slå fast at det ikke skjer i dag, sier hun.