Hopp til innhold

- En epoke er over

Både partifeller og opponenter av Erling Lae er enige om at den avgåtte byrådslederen vil bli dypt savnet.

Erling Lae
Foto: Larsen, Håkon Mosvold / SCANPIX

Byrådsleder i Oslo Erling Lae (H) meddelte i dag at han trekker seg med umiddelbar virkning.

Jeg har valgt å gå av som byrådsleder. Og om det skulle være noen tvil, så er det fordi jeg selv ønsker det, meddelte Lae på bystyremøtet i dag.

Avgått byrådsleder, Erling Lae

Lae har sittet i ni år som byrådsleder og nesten 13 år i bystyret.

- Jeg tror Lae vil bli husket for å ha gjennomført mest mulig politikk og minst mulig konflikt, sa ordfører og partifelle Fabian Stang etter at byrådslederen hadde annonsert sin avgang.

LES OGSÅ: Lae går av som byrådsleder

Krevende jobb

Også partifelle og skolebyråd Torger Ødegaard er enig om at byrådslederen har gjort en fantastisk innsats.

- En epoke er nå over. Det er ingen andre som har sittet så lenge som han, og jeg tror det kommer til å gå veldig lang tid før noen sitter så lenge i en så krevende og slitsom posisjon, sier Ødegaard og legger til:

- Jeg kommer til å savne ham veldig.

God sjef

Lae, som også er nestleder i Høyre, har vært en populær politisk leder i Oslo og har ifølge meningsmålinger vært godt likt i alle partier.

- Jeg kommer aller mest til å huske ham for hans milde vesen. Han er veldig opptatt av de som sitter nederst ved bordet, og som ikke greier selv, sier Ødegaard.

Frps Sylvi Listhaug sier hun har forståelse for at han velger å gi seg som byrådsleder nå, men legger ikke skjul på at hun synes det er veldig trist.

- Han har vært en kjempegod sjef og jeg kommer til å savne ham veldig. Vi har hatt et godt samarbeid i mange år, og det er rart at han ikke skal være der videre, sier en gråtkvalt Listhaug.

Klok beslutning

SV mener Lae har tatt en klok avgjørelse.

Byrådet har kommet opp i mange vanskeligheter med store skandaler, som blant annet Holmenkollen, IKT-skandalen, Flexus.

- Lae sitter ikke trygt etter skandalene

- Ved å ta den avgjørelsen viser Erling Lae at han tar et ansvar for det som har skjedd, sier gruppeleder Knut Even Lindsjørn.

Arbeiderpartiets Rune Gerhardsen sier at avgangen ikke var uventet.

- Når det skjer på den måten som det gjorde i dag, så er det overraskende. Men samtidig er det ikke helt uventet med tanke på den harde belastningen byrådslederen har hatt gjennom mange år, og da særlig den siste tiden, sier Gerhardsen.