Fredag åttende oktober i fjor brøt det ut brann i en elektrisk tavle på Heimdalplattformen i Nordsjøen.
Brannen ble raskt slokket, men strømmen på plattformen 180 kilometer ut i havet vest for Stavanger forsvant.
Den ble borte i nesten to døgn.
Les også:
Les også:
– Innebærer økt risiko
Nå slår Petroleumstilsynet alarm etter tilsammen 23 tilfeller av strømsvikt på olje og gass-installasjoner i fjor.
Sjefingeniør Eivind Sande i Ptil mener at flere tilfeller av alvorlig strømsvikt i 2010 fører til økt risiko.
– Enhver ikke-planlagt uregelmessighet i produksjonen innebærer økt risiko. Derfor må strømbrudd unngås, sier Sande.
– Evakuerte fra Troll B-plattformen
Knapt to uker etter det langvarige strømbruddet på Heimdal, oppsto en alvorlig situasjon på Troll B-plattformen.
Ved 14-tiden onsdag 20.oktober ble 52 av 86 personer på plattformen evakuerte på grunn av strømbrudd.
(Artikkelen fortsetter under bildet)
52 personer ble evakuerte fra Troll B etter strømsvikt i oktober i fjor.
Foto: Richardsen, Tor / ScanpixGassgeneratorene som leverer kraft til plattformen stanset og nødgeneratorene fungerte heller ikke.
Det er Statoil som er operatør både på Heimdal og Troll-feltet.
– Skal ikke skje
Sjefsingeniøren i Ptil forklarer hvorfor det er viktig å forbygge at strømmen forsvinner på oljeplattformene.
– Bortfall av nødkraft i forbindelse med en hendelse reduserer muligheten for å gjennomføre beredskapsmessig viktige funksjoner på en tilstrekkelig robust måte, og skal derfor ikke skje, sier Sande.
Når strømmen blir borte, blir det ifølge Ptil farligere å jobbe ombord i plattformene.
- Nødvendig belysning for å arbeide og ferdes på innretningen kan bli borte, noe som kan gi økt risiko for skader, sier Sande
Strømmen trengs blant annet også i evakueringssituasjoner i Nordsjøen.
– Kaldt og mørkt, dårlig luft
Det er imidlertid ikke bare farlig når strømmen forsvinner. For dem som er ombord blir situasjonen svært ubehagelig.
– Om strømsvikten varer lenge, blir det etter hvert kaldt i arbeids- og oppholdsrom, inneluften blir dårlig og en får utfordringer ved at toaletter ikke fungerer. I en slik situasjon kan det være nødvendig å redusere bemanningen på innretningen til et minimumsnivå, sier Sande.