• Nyheter
  • Sport
  • Kultur
  • Humor
  • Distrikt

Nyheter

  • Nyhetssenter
  • Norge
  • Urix
  • Kultur
  • Livsstil
  • Viten
  • Dokumentar
  • Ytring
  • NRK Sápmi
  • NRK Kvensk

Sport

  • Sportsnyheter
  • Resultater
  • Sendeplan
  • Videoklipp

Distrikt

  • Agder
  • Innlandet
  • Møre og Romsdal
  • Nordland
  • Oslo og Viken
  • Rogaland
  • Troms og Finnmark
  • Trøndelag
  • Vestfold og Telemark
  • Vestland

Temasider

  • NRK Humor
  • NRK Mat
  • NRK Skole
  • NRKbeta

Info

  • Hjelp
  • Informasjon
Logg inn

Økonomi

Streik hos matvaregrossister

Det blir streik ved flere store matvarelagre fra i morgen tidlig etter at meklingen i grossistoppgjøret brøt sammen i kveld.

Publisert 20.04.2004, kl. 22.54 Oppdatert 21.04.2004, kl. 01.52
Del på Facebook Del på Facebook Del på Twitter Del på Twitter Del på epost Del på epost
Publisert 20.04.2004, kl. 22.54 Oppdatert 21.04.2004, kl. 01.52

Artikkelen er flere år gammel.

Del på Facebook Del på Facebook Del på Twitter Del på Twitter Del på epost Del på epost

Av:
Wenche Thorunn Nilsen

- Jeg må bare meddele at det ikke var mulig å legge fram noe forslag som partene kunne enes om. Det har derfor ingen hensikt å fortsette, sa meklingsmann Dag Nafstad en drøy time før meklingsfristen utløp i kveld.

Hovedproblemet var arbeidstakernes krav om et eget tarifftillegg på 1,4 prosent for fagorganiserte. Dette kravet ble blankt avvist av arbeidsgiverorganisasjonen Handels- og Servicenæringens Hovedorganisasjon (HSH).

Rammer butikker

Dag Nafstad: Ingen hensikt å fortsette meklingen

Dag Nafstad: Ingen hensikt å fortsette meklingen

- Streiken betyr at mange dagligvarebutikker ikke vil få tilkjørt viktige varer.

Streiken vil i første omgang omfatte rundt 700 arbeidstakere fra arbeidstidens begynnelse i morgen.

Østlandet og Agder/Rogaland vil merke følgene av streiken hardest. På Østlandet er det butikkene i Norgesgruppen (Kiwi, Joker, Meny, Ultra og Spar) og Rema 1000 som etter hvert får mindre tørrvarer i hyllene.

I Agder og Rogaland er det ICA og Rimi som får problemer. Butikkene i Coop-kjeden (Prix, Obs og Coop) berøres ikke av streiken. Her er de ansatte organisert i Handel og Kontor, som ikke omfattes av meklingen.

Melk, brød og ferskvarer blir levert som vanlig, mens typiske tørrvarer som mel, sukker og supper er blant det som ikke blir kjørt ut. Uavhengige butikker blir ikke rammet.

Vurderer lockout

Andre nestleder i Norsk Transportarbeiderforbund Lars Johnsen (t.v.) og forhandlingsleder i HSH Kim Nordlie klarte ikke å komme til enighet (Cornelius Poppe/Scanpix)

Andre nestleder i Norsk Transportarbeiderforbund Lars Johnsen (t.v.) og forhandlingsleder i HSH Kim Nordlie klarte ikke å komme til enighet (Cornelius Poppe/Scanpix)

Streiken kan fort bli utvidet. De organiserte har varslet at ytterligere 200 tas ut mandag, mens HSH rasler med lockout. Det tar fire dager fra et slikt varslet blir gitt, til det trår i kraft.

Samtidig vurderer arbeidsgiverne lockout. Handels- og Servicenæringens Hovedorganisasjon vil ikke rolig se på at grossiststreiken på Østlandet bare rammer Rema 1000 og Norgesgruppen og kan allerede i morgen varsle en såkalt passiv lockout for å jevne ut skadevirkningene. Da blir Rimi trolig trukket med.

Direktør Kim Nordlie i Handels- og Servicenæringens Hovedorganisasjon sier at kravet om eksklusivt tillegg var umulig å innfri.

– Dette har vært avvist i flere år og er et grunnleggende udemokratisk krav. De uorganiserte vil føle seg presset til å bli medlem av et forbund, og dette bryter med organisasjonsfriheten. Dette er et prinsipp vi ikke kan godta. Det gir dessuten ulik lønn for arbeid av lik verdi, sier Nordlie.

Transportarbeiderforbundets forhandlingsleder Lars Johnsen

beklager at publikum blir rammet, men sier det ikke er til å unngå i en streikesituasjon. Han lover at de nødvendige dispensasjoner vil bli gitt fra de streikendes side, men det forutsetter at HSH-bedriftene åpner for utkjøring.

Han mener også at HSH ved å nekte dispensasjoner vil framprovosere en løsning der regjeringen tar i bruk tvungen lønnsnemnd.

Lyd og video

  • Streiken er et faktum fra i morgen, sier meklingsmann Dag Nafstad. Reporter Ole Reinert Omvik
Publisert 20.04.2004, kl. 22.54 Oppdatert 21.04.2004, kl. 01.52
Del på Facebook Del på Facebook Del på Twitter Del på Twitter Del på epost Del på epost

Transportkonflikten 2004

Streikefond står ubrukt

Taper 30 millioner på streiken

Mer om: Transportkonflikten 2004

NRK

  • Kontakt NRK: 23 04 70 00
Norsk Presseforbund, logo.

Vi arbeider etter
Vær Varsom-plakatens regler
for god presseskikk.

Den som mener seg rammet av urettmessig publisering, oppfordres til å ta kontakt med redaksjonen. Pressens Faglige Utvalg (PFU) er et klageorgan oppnevnt av Norsk Presseforbund som behandler klager mot mediene i presseetiske spørsmål.


Nyhetstips 03030 Nyhetsbrev

Kontakt

  • Om NRK
  • Kontakt NRK
  • Lisens
  • Publikum i NRK
  • Delta i NRK-programmer
  • Jobb i NRK
  • Presse

Hjelp

  • Brukerstøtte
  • Tilgjengelighet
  • Personvern
  • Informasjonskapsler (cookies)

Tjenester

  • Yr
  • NRK Skole

Produksjon

  • Eksterne produksjoner
  • Produksjonsfolka
  • Retningslinjer og design

Salg

  • Spons og salg
  • NRK Butikken
Til toppen
NRK Opphavsrett NRK © 2021 Ansvarlig redaktør: Thor Gjermund Eriksen Nettsjef: Hildegunn Soldal