Hopp til innhold

Nye laksekonsesjoner tildeles

I dag deler fiskeriministeren ut de nye laksekonsesjonene som mest sannsynlig går til Trøndelag og de nordligste fylkene.

Laks nr 250 million
Foto: Erik Aasheim / NRK

I dag kommer meldinga lakse-Norge har venta på i lang tid. Da skal fiskeri og kystminister Helga Pedersen dele ut nye laksekonsesjoner.

Ikke siden 2004 har det vært tildeling av laks i Norge, og etter det NRK erfarer vil de nye konsesjonene bli delt til Midt-Norge og Nord-Norge.

Oppdrettsorganisasjonene er skeptiske

Oppdrettsorganisasjonene er svært skeptiske til tankegangen, og mener fordelinga bør være lik for alle landsdelene.

- Vi tar jo utgangspunkt i at det blir oppdrettskonsesjoner og vekst i hele landet. Ei næring som havbruksnæringa må ha vekstmuligheter enten det gjelder bedrifter i nord eller i sør, sier direktør for næringsutvikling i Fiskeri- og havbruksnæringas landsforening, Geir Ove Ystmark.