I utkastet har både Sveits og Luxembourg forpliktet seg til å gi opplysninger om nordmenns innskudd i banker og finansinstitusjoner i landene.
Norge kan dermed be om opplysninger omkring norske kontoer i disse landene.
Nordmenn skjuler penger
Tidligere ordfører i Oslo, Per Ditlev-Simonsen, kom under hardt vær i 2007 da det ble kjent at han hadde skjult deler av sin formue i Sveits.
Foto: Erichsen, Jarl Fr. / SCANPIXDet har i flere tiår vært antatt at pengesterke mennesker, også nordmenn, skjuler penger i disse landene for sine nasjonale skattemyndigheter.
Tidligere ordfører i Oslo, Per Ditlev-Simonsen, kom under hardt press her hjemme da det i 2007 ble kjent at han hadde holdt 1,5 millioner kroner hemmelig for likningsmyndighetene.
Ditlev-Simonsen hadde skjult deler av sin formue på kontoer, under kallenavnet «tantene i Sveits».
Les:
Les også:
Halvorsen fornøyd
- Jeg er meget fornøyd med dette gjennombruddet overfor Sveits og Luxembourg. Det lukkede bankvesenet i disse to statene står trolig for en ganske stor andel av nordmenns bortgjemming av skatteunndratte midler i utlandet. Det vil bety mye for avdekkingsmulighetene at bankene i disse to landene nå blir forpliktet til å gi kontoopplysninger når norske skattemyndigheter spør, sier finansminister Kristin Halvorsen (SV).
Norge har sammen med flere andre OECD-land arbeidet for at opplysninger ikke skal kunne holdes skjult i skattesaker under henvisning til lovgivning om bankhemmeligheter.
Også G20 landene har som følge av finanskrisen lagt stort press på land med lovgivning som hindrer innsyn i bankforhold.
– Greit med kontoer i utlandet
Halvorsen sier at det er for henne er skattemessig helt greit at nordmenn har kontoer i Sveits og Luxembourg, så lenge pengene blir oppgitt i selvangivelsen her hjemme.
Det tas sikte på at endringsforslagene undertegnes til høsten, slik at de kan få virkning for 2010.