Hopp til innhold

Tre barn påkjørt av bil i Nordre Follo

Tre barn er kjørt til sykehus etter at de ble påkjørt av en personbil i Langhusveien i Nordre Follo mandag ettermiddag.

Politiet opplyser at alderen på to av barna er 13 år og et barn er 12 år.

Politi og ambulanse rykket ut etter at de fikk melding om ulykken klokken 14.41.

Ulykken skjedde i en 50-sone i Langhusveien, ifølge politiet.

– Alle tre skal være våkne og puster selv, skriver politiet på X.

– Barna er fra lett til moderat eller alvorlig skadet, sier politiets operasjonsleder Terje Marstad til NRK.

Han sier at de ble påkjørt av en personbil i et gangfelt. Politiet har kontroll på bilføreren, som skal være en mann i 20-årene.

– To av barna er lettere skadet og blir fraktet med ambulanse til Ahus. Det tredje barnet, som anses som alvorlig skadet, blir kjørt til Ullevål, sier Marstad.

Luftambulansen ble tilkalt, men sendt tilbake igjen, fordi det ikke var behov for den, ifølge Marstad.

– Politiet kan foreløpig ikke si noe om hendelsesforløpet, men det er blitt gjennomført flere vitneavhør på stedet, sier innsatsleder Øyvind Brekke på stedet til NRK.

I en oppdatering på X/Twitter ved 16.40-tiden skriver politiet at bilføreren blir anmeldt og at førerkortet er midlertidig beslaglagt. Han får også fulgt opp av helsepersonell.

Ulykken førte til mye kø i området. Litt før klokken 16 ble det meldt at veien var åpnet for normal passering igjen.

– Det er mange barn/skoleelever som har sett på at ambulansepersonell og politi har jobbet med førstehjelp på barna som ble påkjørt. Vi anbefaler voksne om å ta en prat med barna sine om de har sett noe fra stedet slik at barna får bearbeidet inntrykk, oppfordrer politiet på X/Twitter.

Barn påkjørt av bil på Langhus, Nordre Follo
Foto: Andreas de Brito Jonassen / NRK

Nyhetstips 03030

Er du der det skjer eller vet noe vi burde vite? Ta kontakt på 915 03030 eller 03030@nrk.no